Antioksidanlar, vücudunuzun doğal savunma sistemi için gereklidir. Fakat antioksidanların faydaları bununla sınırlı değil. Antioksidanların sağlığa faydalarını ve antioksidan içeren besinleri bu içerikte bulabilirsiniz.

Antioksidan Nedir?

Antioksidanlar bağışıklık sisteminiz, hücre sağlığınız, sinir sisteminiz, göz sağlığız ve kalp sağlığınız için gereklidir. Farklı sebeplerle oluşabilecek pek çok hastalığa karşı sizi koruyan moleküllerdir. Sağlıklı hücrelerinize zarar vererek, az önce saydığımız sağlık problemlerine neden olan serbest radikallerle savaşarak onları nötralize ederler.

Serbest radikaller, hücre atıkları olarak bilinir ve karşılaşabileceğiniz pek çok hastalığın tetikleyici olabilir. Vücudunuzda serbest radikallerin birikmesi diyabete, kalp rahatsızlıklarına, bağışıklık sistemi sorunlarına ve hatta kanser riskine bile neden olabilir.

Antioksidanların sağlığınıza en önemli faydaları şu şekilde

 • Serbest Radikalleri temizler
 • Bağışıklık sistemini dengeler
 • Vücudu toksinlerden temizler
 • Yaşlanma belirtilerini geciktirir
 • Kalp ve damar sağlığını korur
 • Göz sağlığını destekler
 • Vücuttaki iltihabı azaltır
 • Kolesterolü dengeler
 • Sinir sistemini korur
 • Kanser riskine karşı yardımcı olur

Vücudunuzun serbest radikallere karşı kendini savunabilmesi için antioksidanlara ihtiyacı vardır. Yapılan pek çok bilimsel çalışma antioksidanların, serbest radikalleri etkisiz hale getirebileceğini ortaya koyuyor. Bunu daha iyi anlayabilmek için antioksidanlar ile serbest radikaller arasındaki ilişkiye daha yakından bakalım.

Antioksidanlar, Serbest Radikaller ve Oksidatif Stres

Gerçekten de antioksidanlar, serbest radikaller ve oksidatif stres arasında yakın bir ilişki var. Antioksidanların vücudunuzda nasıl çalıştığını anlayabilmeniz için serbest radikallerin ve oksidatif stresin ne olduğunu bilmeniz gerekir.

Vücudumuz solunum ve beslenme gibi en hayati fonksiyonlarını yerine getirirken bile serbest radikaller üretir. Antioksidanlar olmadan, serbest radikaller vücutta çok hızlı şekilde çoğalabilir ve ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Hayatımıza sağlıklı şekilde devam edebilmemiz için vücudumuzda serbest radikal – antioksidan dengesinin korunması gerekir. Oksidatif Stress ise vücudumuzda serbest radikallerin, antioksidanlardan daha fazla olduğu durumdur. Yani hücreler için zararlı olan maddelerin, faydalı olan maddelerden daha fazla olması durumudur.

Uzun süreli oksidatif stress’in sağlığınız açısından çok ciddi sonuçları olabilir. Oksidatif stress, DNA’nıza zarar vererek sağlıklı hücrelerinizi yok edebilir. Bazı bilim adamları, DNA hasarının kanser riskini artırdığına ve yaşlanma sürecini hızlandırdığına inanıyor.

Oksidatif Stres aynı zamanda diyabete, Alzheimer’a, Parkinson’a, solunum yolu hastalıklarına, bağışıklık sistemi sorunlarına ve katarakta da neden olabilir. Peki antioksidanlar bizi oksidatif stresten nasıl koruyor?

Oksidatif Stres ve Antioksidan İlişkisi

Antioksidanlar, serbest radikallerle etkileşime giren ve onları nötralize eden, dolayısıyla zarar vermelerini önleyen bir savunma mekanizmasıdır. Aynı zamanda “serbest radikal temizleyicileri” olarak da bilinirler.

Oksidatif Stres’in Nedenleri

Vücudunuzun her zaman serbest radikal üretmesi ve bunların da oksidatif strese neden olması tamamıyla doğal bir süreçtir. Fakat oksidatif stres her ne kadar doğal bir süreç olsa da çeşitli çevresel faktörler ve yanlış beslenme alışkanlıkları oksidatif stresi tetikleyebilir.

Oksidatif stresin en önemli nedenleri;

 • Antioksidan eksikliği
 • hava kirliliği
 • sigara içmek
 • alkol alımı
 • toksinler
 • yüksek kan şekeri seviyeleri
 • aşırı güneşlenmenin neden olduğu radyasyon
 • bakteriyel, fungal veya viral enfeksiyonlar
 • aşırı demir, magnezyum, bakır veya çinko alımı
 • doku hasarına neden olan yoğun ve uzun süreli egzersiz
 • C ve E vitaminleri gibi aşırı antioksidan alımı

Antioksidanların Faydaları Neler?

Serbest radikaller, vücudunuzun bir parçasıdır ve doğası gereği sağlığınıza farklı şekillerde zarar verirler. Antioksidanların sağlığınıza en önemli faydaları serbest radikallerin olumsuz etkilerini engellemektir.

Serbest radikallerle antioksidanlar arasındaki ilişkiyi, iyi ile kötünün mücadelesi olarak düşünebilirsiniz. Antioksidanlar sağlıklı hücrelerinize, kalp ve damar sağlığınıza, bağışıklık sisteminize, cilt sağlığınıza ve hatta ruh sağlığınıza zarar veren serbest radikallerle savaşır.

Yapılan bilimsel çalışmalara göre yaşlanma belirtilerini geciktirmek, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve cilt sağlığını korumak için antioksidanlara ihtiyacınız var. Peki antioksidanların sağlığınıza faydaları tam olarak neler? Neden düzenli antioksidan tüketilmelidir.

Antioksidanlar Bağışıklık Sistemini Destekler

Güçlü bir bağışıklık sistemi, enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı en iyi savunmanızdır. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek içinse antioksidanlara ihtiyacınız var. Beslenme programınıza antioksidan gıdalara daha fazla yer vererek, bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Peki bağışıklık sisteminizin ihtiyacı olan doğal antioksidanlar neler? İşte enfeksiyonlara karşı sizi koruyacak en önemli doğal antioksidanlar

C Vitamini: C vitamini, en popüler antioksidan vitaminidir. Bağışıklık sisteminizi her yönüyle destekler. C vitamin mikroplara karşı savaşan beyaz kan hücresi artırarak bağışıklık sistemini destekler.

E Vitamini: E vitamini, bağışıklık sisteminizin en önemli silahıdır. Oksidatif hasarı önleyen ilk savunma hattı için değil; aynı zamanda bağışıklık hücrelerinin normal işlevleri için de gereklidir.

E vitamini vücudunuzun bakteriyel ve viral enfeksiyonlara karşı direncini de artırmaya yardımcı olur. E vitamini eksikliği ise bağışıklık sisteminin gücünü azaltır.

Çinko: Çinko, bağışıklık sisteminizin enfeksiyonlarla savaşmasına yardım eder. Fakat vücudunuz çinko depolamaz. Bu nedenle çinko rezervlerinizi doldurmak için düzenli tüketmeniz gerekir. Et, deniz ürünleri, baklagiller, yumurta, süt ve süt ürünleri en popüler çinko kaynaklarıdır.

Bir diğer doğal çinko kaynağı ise arı polenidir. Polen, sağlığınız gerekli pek çok vitamin ve minerali aynı anda içerdiği için bilimsel literatürde tek “tam gıda” olarak geçen besindir. Aynı zamanda doğal bir multivitamindir.

Flavonoidler: Flavonoidler, antioksidan kapasitesi en yüksek bitkisel antioksidanlardır. Antioksidan kapasitesi oldukça yüksek olan flavonoid bileşikler, serbest radikallerin hasarına karşı koruma sağlar. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirerek özellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı vücut direncini artırır.

Flavonoidler bağışıklık sisteminizin düzgün çalışması için çok önemlidir. Şanslıyız ki pek çok gıdada flavonoid bileşikler doğal olarak bulunur.

Doğal bir arı ürünü olan propolis, flavonoid bileşikler açasından en zengin üründür. Arılar ile doğanın mükemmel işbirliğiyle elde edilen propolis, yüksek flavonoid bileşenleri sayesinde bağışıklık sisteminiz için doğal bir destektir. Üstelik doğal bir antiviral, antibakteriyel, antifungal ve antimikrobiyaldir. Yani sağlığınızı koruyacak ve sizi daha iyi hissettirecek tüm etkileri, bir arada bulabileceğiniz eşsiz bir kaynaktır.

Antioksidanlar Yaşlanmayı Geciktirir

Antioksidanlar, serbest radikalleri etkisiz hale getirerek hücre hasarın önler ve yaşlanma belirtilerini geciktirir. Vücudunuzun toksinlerden arınmasına, cildinizin daha parlak ve sağlıklı olmasına yardım eder.

C vitamini, E Vitamini ve koenzim Q10, güçlü antioksidan kapasiteleri sayesinde cildi toksinlerden korur. Sivilceye karşı etkilidir.

Antioksidanlar, Kalp ve Damar Sağlığınızı Korur

Oksidatif stress kalp ve damar sağlığınız için risk oluşturabilir. Araştırmalar, antioksidanların kalp ve damar hastalıklarının oluşumunda veya ilerlemesinin yavaşlatılmasında etkili olabileceğini ifade ediyor.

Antioksidanlar, Göz Sağlığınızı Destekler

Araştırmalar C Vitamininin gözün korneasında bulunan kolajen dahil olmak üzere vücudun bağ dokusunu oluşturmasına ve korumasına yardımcı olduğunu ifade ediyor. C vitamini ayrıca katarakt oluşum riskini ve görme kaybı riskini azaltmaya da yardımcı olabilir.

Antioksidanlar Eklem Ağrılarınıza Karşı Yardımcı

Araştırmalar antioksidanların antienflamatuar etkileri nedeniyle romatoid artrit gibi eklem ve kas hastalıklarını iyileştirebildiklerini, semptomlarda rahatlama sağladıklarını göstermektedir.

Antioksidanlar, Kolesterolünüzü Dengeler

İyi (HDL) kolesterol seviyelerini yükseltir, kötü (LDL) kolesterolün oksitlenmesini önleyerek iltihabı ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olur.

Antioksidan Kaynağı Besinler

Antioksidanlar esas olarak meyve ve sebzelerden gelir. Canlı renklere sahip yiyecekler genellikle zengin antioksidan kaynaklarıdır. Belirli yiyecekleri pişirmek antioksidan seviyelerini yükseltir veya azaltır.

Yorum bırakın

Please enter your comment!
Please enter your name here