Arı sokması, doğanın canlanmasıyla özellikle ilkbahar ve yaz aylarında oldukça sık rastlanan bir durundur. Arı sokmasına karşı ne yapılmalı? Doğal reçete nedir?

Arı sokmasına karşı ne yapılması gerektiği mutlaka akılda bulunması gereken önemli bir bilgidir. Pek çok insan arı sokmasına maruz kalabilir. Arı sokması, genellikle tıbbı bir müdahale gerektirmese de alerji veya aşırı hassasiyet gibi durumlara karşı önlem almakta fayda vardır. Araştırmalara göre, ortalama her bin kişiden ikisinin arı sokması alerjisi veya hassasiyeti bulunuyor. Peki arı sokmasına karşı ne yapılmalıdır? Arı sokmasını tedavi etmek için neler yapılmalı?

Arı sokması genellikle ilkbahar veya yaz aylarında karşılaşabileceğiniz bir durumdur. Arı sokmasına karşı alabileceğiniz önlemleri anlatmaya başlamadan önce eğer alerjiniz varsa ve arı tarafından sokulduysanız; doğal reçeteleri denemeden önce mutlaka uzmana başvurmanızı öneririz.

Arılar soktuğu zaman vücudumuza bir miktar zehirli toksin bırakır. Arı sokması semptomlarına neden olan şey de bu zehirli maddedir. Bal arıları, diğer arı türlerine göre daha fazla sokar. Fakat alerjik reaksiyonlara neden olan genellikle eşek arılarıdır. Tam olarak arı türleri arasında gösteremeyeceğimiz eşek arıları, soktuklarında bazı semptomların görülmesine neden olurlar.

Aşağıda, en sık rastlanan arı sokması semptomlarından bazılarını paylaştık:

• Sokulan yerde ağrı

• Kızarıklık

• Şişlik oluşması

• Sokulan yerde yanma ve kaşıntı hissi

Arı Sokmasına Karşı Ne Yapılabilir?

Bal arıları gibi normal arılar soktuklarında, genellikle alerjik reaksiyonlar meydana gelmez. Evde uygulayabileceğiniz bazı doğal yöntemlerle arı sokması semptomlarına karşı önlem alabilirsiniz. İşte arı sokmasına karşı doğal reçete.

1- Arı soktuktan sonra iğnesini dikkatlice çıkarın

Arı sokması durumunda yapacağınız ilk şey iğnenin hala vücudunuzda olup olmadığını kontrol etmektir. Arı iğnesi, vücudunuzda siyah bir nokta olarak görünecektir. Eğer bu noktayı görüyorsanız dikkatlice çıkarın. Bunun için cildinize zarar vermeyecek kadar keskin bir nesneyi, tırnağınızı veya ince kenarlı bir kart kullanabilirsiniz.

İğneyi vücudunuzdan çıkarmak için aklınıza hemen cımbız gelebilir. Fakat cımbız ile müdahale zehrin iğneden daha fazla akmasına neden olabileceği için önerilmemektedir.

2- Sokulan Bölgeyi iyice temizleyin

İğneyi çıkardıktan sonra sokulan yeri iyice temizleyin. Bunu, evinizdeki malzemelerle kolaylıkla yapabilirsiniz.

Su ve soda karışımı uygulayarak sokulan bölgeyi temizleyin. Aynı yöntemi eşek arısı soktuğunda da uygulayabilirsiniz.

Sokulan bölgeye buz uygulamak yanma ve kaşınma hissini azaltabilir. Soğuk uygulama aynı zamanda inflamasyon oluşumuna da engel olabilir. Ayrıca kanın çekilmesini sağlayarak zehrin vücuda yayılmasını yavaşlatabilir.

3- Sokulan Bölgeyi İyice koruyun

Arılar genellikle kol ve bacaklardan sokar. Kol ya da bacağınızı arı sokması durumunda bu bölgelerinizi yüksekte tutmaya çalışın. Bu sayede zehrin diğer bölgelere yayılmasını engelleyebilirsiniz.

4- Zehri Nötralize Edin

Arı sokması sonucu vücuda giren zehrin nötralize edilmesi gerekir. Bunun için elma sirkesi ideal bir çözümdür. Bir parça pamuğa elma sirkesi dökün ve sokulan yere uygulayın. Her defasında 10-15 dakika uygulamanız yeterli olacaktır.

5- Bal

Doğal olarak anti-enflarmatuvar enzimler içeren balı, sokulan bölgeye uygulayabilirsiniz. Sokulan bölgeye bal uyguladığınız zaman burada bakterilerin üremesini engelleyebilirsiniz. Bir bandaj yardımıyla balı, sokulan bölgeye uygulayın ve bir saat kadar bekleyin.

Bu Semptomları Görüyorsanız Doktora Başvurun

Arı sokması, yukarıda anlattığımı semptomlardan daha farklı semptomlara neden olabilir. Bu durumda mutlaka doktora başvurmanızı öneririz. Ciddiye alınması gereken semptomlar öncelikle gözde ve yüzde ciddi kaşıntı olarak kendini gösterir.

Devamında;

• Şişme nedeniyle nefes alıp vermede ve yutkunmada zorluk

• Kurdeşen

• Göğüste darlık

• Birden güçsüzlük

• Artan kalp ritmi

• Düşük kan basıncı

• Kramplar

• Karın ağrıları

• Kusma

• İshal

Yorum bırakın

Please enter your comment!
Please enter your name here