Arı sütü, arıların yavrularını beslemek için salgıladıkları bir süt olup, en az anne sütü kadar değerli ve besleyicidir.

Normal şartlarda bir arının ömrü 45 gün iken; kraliçe arıların ömrü 5 ila 7 yıl kadar sürebiliyor. Kraliçe arının, işçi arılara göre 30 kat daha uzun ömürlü olmasının sırrı arı sütünde gizlidir. Protein, mineral ve vitamin bakımından son derece zengin olan arı sütü, normal bir arıyı mucizevi şekilde kraliçe arıya dönüştürüyor. Uzun ömrü boyunca sadece arı sütüyle beslenen kraliçe arı, her gün 2 bin yumurta bırakırken; diğer arılardan 2 kat daha büyük bir görünüme de sahiptir.

Arılar için inanılmaz bir gençlik ve sağlık kaynağı olan arı sütünün, insan üzerindeki etkileri de benzerdir. Besin değeri açısından anne sütüyle yarışan arı sütünün çok az bir miktarı dahi, insan metabolizmasında mucizevi etkilere sahiptir.

Yetişkinlerde kalp ve damar sağlığının korumasına katkı sağlayan arı sütü, büyüme çağındaki çocukların da sağlıklı gelişiminde etkin rol oynar.

Arı sütü çeşitli fiziksel ve kronik rahatsızlıkları tedavisinde rol oynadığı gibi diyet takviyesi olarak da kullanılabilmektedir.

Arı Sütünün İçeriği

Arı sütü nedir faydaları nelerdir

Arı sütünün içeriğinde yoğun protein, çeşitli yağlar, karbonhidrat, çeşitli vitaminler ve mineraller bulunmaktadır.

Tipik olarak yaklaşık% 60 ila% 70 su,% 12 ila% 15 protein,% 10 ila% 16 şeker,% 3 ila% 6 yağ ve% 2 ila% 3 vitamin, tuz ve amino asit içerir. Magnezyum ve çinko sayesinde çocukların sağlıklı gelişiminde önemlidir.

Arı sütünün kalitesini belirlemede içindeki 10-HDA değerinin oranı belirleyicidir. Arı sütündeki 10-HDA değeri, kovana kaliteli polen ve nektar girişi olduğunda artarken, aksi durumda azalır. Yapılan araştırmalara göre kaliteli arı sütünün içerisindeki 10-HDA değerinin 1,8 ila 2 arasında olması beklenir.

Fakat burada bir hile söz konusu! Piyasada özellikle Çin malı arı sütü ürünlerine dışardan yapay 10-HDA eklenerek, ürünün değeri yükseltilmektedir. Bu nedenle ürünü satın almadan önce iyi bir ön araştırma yapmakta fayda var.

Arı sütünün faydaları nelerdir?

Arı sütünün faydaları nelerdir

Arı sütü, doğal bir canlılık ve enerji kaynağıdır. Arı sütünün faydaları arasında ciltte kolajen sentezini artırma özelliğinden bahsedilebilir. Doğurganlığı arttırır. Beyin aktivitelerini geliştirici etkileri vardır. Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu ve çocuklarda iştah düzenleyicidir. İçerisinde propolisten farklı olarak yoğun şekilde protein, vitamin (çoğunlukla B grubu) ve mineraller barındırır. Bu sayede büyüme çağındaki çocukların bedensel ve zihinsel gelişimlerini destekler.

Antioksidan deposu!

Arı sütü doğal yapısındaki bileşenlerle hem doğal bir antioksidan, hem de stres önleyici etkiye sahiptir. Yapısında güçlü fenolik bileşikler vardır ve antioksidan deposudur. Bu sayede, vücudumuzdaki serbest radikaller olarak bilinen zararlı/zehirli maddelere karşı mücadele ederek, bünyemizi çeşitli hastalıklara karşı koruma altına alır.

Kolestrolü düzenleyerek kalp rahatsızlığı riskini azaltır

Kolestrolü düzenleyerek kalp rahatsızlığı riskini azaltır

Arı sütü, vücudumuzdaki zararlı maddelere karşı koruma altına alırken, kolestrolü de düzenleme etkisine sahiptir. Düzenli kullanımında yapısındaki proteinlerle kolestrol seviyesini kontrol altına alır ve buna bağlı olarak kalp rahatsızlığı riskini de azaltır.

Yapılan bir araştırmaya göre 12 hafta arı sütü takviyesi alan tavşanların kötü kolestrol seviyelerinin yüzde 28 ve yüzde 23 oranında azaldığı ölçümlenmiştir.

İnsanlar üzerinde yapılan benzer bir deneyde ise 1 aylık süre boyunca günde 3 gram arı sütü alan insanlarda kötü kolestrol olarak bilinen LDL seviyelerinin yüzde 11 ila 4 oranında azaldığı gözlemlenmiştir.

Arı sütünün cilt yaralanmalarına etkisi

Arı sütü, cilt yaralarının iyileşmesine de fayda sağlar. Hem oral hem de topikal yolla kullanılabilen arı sütü, yaraların kısa sürede iyileşmesini sağlarken, iltihaplı cilt hastalıklarına karşıda vücudunuzun direncinin artmasına destek olur.

Arısütü kalbinizi ve dolaşım sisteminizi korur

Arı sütünün içeriğindeki proteinler, kan basıncını azaltarak dolaşım sistemini düzenler. Aynı zamanda tansiyonun düşmesini sağlayan bu proteinler, damar ve atardamarlardaki kas hücrelerini gevşetir ve kan basıncını düşürerek kalbinizi korumaya yardımcı olur.

Arı sütünün bağışıklığı kuvvetlendiren antioksidan özelliği aynı şekilde beyin ve sinir dokusu üzerinde de dış etkenlere karşı koruyucu etkiye sahiptir.

Yaşlanma karşıtı/geciktirici ve gençlik aşısı

Yaşlanma karşıtı/geciktirici ve gençlik aşısı

Genç kalmak ve genç bir görünüme sahip olmak vücudumuzun kolajen üretmesine bağlıdır. Bu nedenle birçok kişi kolajen seviyesini yükseltmek için dışardan kolajen takviyesi alır.

Arı sütü, ciltin kolajen sentezini artırıcı etkilere sahiptir. Üstelik, dışardan sağlanan kolajen desteğinden çok daha kuvvetlidir. Vücudun içerden kolajen sentezlemesine yardımcı olan arı sütü, bu özelliğiyle yaşlanma karşıtı ve anti aging etkilere sahiptir. Kozmetik sektörünün de en çok faydalandığı doğal ürünler arasındadır.

Arı sütünün kısırlığa faydaları

Arı sütü, polen ve propolis gibi doğal arı ürünleri düzenli tüketildiği takdirde, yumurta ve sperm kalitesini geliştirir niteliktedir.

Hayatı boyunca arı sütüyle beslenen kraliçe arının günde ortalama 2 bin yumurta bıraktığını ifade etmiştik. Sadece bu örnekten yola çıkarak, arı sütünün infertilite/kısırlık tedavisinde de etkilidir.

Antioksidan bakımından zengin olan arı sütü, kanlanmayı artırır. Yumurtalık bölgesinde kanlanmanın artması da yumurtanın rahme tutunma ihtimali artmış olur. 

Arı Sütünün Kansere Etkisi

Kanser tedavisinin olumsuz yan etkilerine karşı arı sütü, sürecin olumsuz etkileriyle sizinle birlikte mücadele eder. Hücre yenileyici özelliğiyle, sağlıklı hücre sayısının artmasını sağlarken, kanser hücrelerini de 

Yapılan bir araştırmaya göre arı sütüyle desteklenen denek hayvanlarında kemoterapiye bağlı olarak gerçekleşen kalp hasarlarında ciddi bir azalma yaşandığı gözlemlenmiştir.

Arı sütü kullanım miktarı (dozu) ne kadar olmalı?

İnsan bünyesinin ihtiyacı olan temel besin ögeleri bakımından oldukça zengin olan arı sütünün, küçük bir miktarda kullanımı dahi büyük fayda sağlar. Bu nedenle kullanım miktarı konusunda kesin bir doz belirlenmemekle birlikte farklı amaçlar için farklı kullanım önerileri yapılmaktadır.

Arı sütünün ham halde kullanılması önerilir ve ağza alındıktan sonra en az 2 dakika dil altında tutularak tüketilmesi tavsiye edilir. Aç karnına tükettiğiniz arı sütünüzün ardından, ilk 10 dakika hiçbir şey yememeniz tavsiye edilir. 

Yetişkinlerde günlük bir tatlı kaşığı kadar tüketilmesi tavsiye dilen arı sütü ve arı sütü içeren ürünleri, çocuklar bir çay kaşığı kadar tüketebilir.

Saf haldeki arı sütü çocuğunuzun hoşuna gitmediği takdirde, süte ya da bala karıştırarak servis edebilirsiniz. Arı sütü, bala karıştırıldığında ya da sütte çözüldüğünde daha lezzetli ve daha hoş bir tada kavuşacaktır.

Arı sütünün yan etkisi var mı? Zararları nelerdir?

Arı sütü gibi diğer tüm arı ürünlerini kullanmaya başlamadan önce alerji testi yaptırmanızda fayda vardır. Arı sütü, arı zehrine veya arı ürünlerine alerjisi olanlara önerilmemektedir. Peki, arı sütünün yan etkisi var mıdır?

Her ürünü tüketmeden önce dozunu/tüketim miktarını iyi belirleme önemlidir. Arı sütü, yalnızca çok büyük dozlarda (100-200 gr) kullanıldığında baş dönmesi veya nabız yükselmesi gibi durumlar söz konusu olabilmektedir.

Yorum bırakın

Please enter your comment!
Please enter your name here