Arı sütü, arıların yavrularını beslemek için kendi vücutlarından salgıladıkları süttür. Yüksek besin değeriyle anne sütü kadar değerli bir besindir. Canlılık, enerji ve gençlik kaynağı olarak bilinen arı sütü, sağlığımızı desteklemede inanılmaz etkilere sahiptir. Yapılan bilimsel çalışmalar arı sütünün, özellikle çocukların bedensel ve zihinsel gelişimine katkı sağladığını gösteriyor. Arı sütünün çocuklara en önemli faydaları şu şekildedir;

  • Sağlıklı boy uzamasını destekler
  • Beyin fonksiyonlarını destekler
  • Hastalıklara karşı korur
  • İştahsızlığa karşı yardımcı olur

Peki, Çocuklarda arı sütü kullanımı nasıl olmalı? Bu içerikte çocuklar için arı sütü hakkında detaylı bilgiyi ve kullanım önerilerini bir arada bulabilirsiniz.

Arı Sütünün Çocukların Sağlıklı Gelişimine Etkisi

Arı sütü çocuklarda iştah düzenleyici, bedensel ve zihinsel gelişimi destekleyici ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkilere sahiptir. Gelişim geriliği, bağışıklık ve iştah problemleri olan çocuklar için en güvenli besin takviyelerindendir.

Arı sütü, yüksek oranda protein içerir. Ayrıca, B grubu vitaminleri (B1, B2, B3, B5, B6, B7-biotin),folik asit, magnezyum, çinko ve demir mineralleri açısından zengindir. Arı sütünün bileşiminde, başka herhangi bir gıda maddesinde bulunmayan; royalaktin denilen özel bir protein ve 10-HDA adında değerli bir yağ asidi bulunur. Bu içeriği, arı sütünü çok özel kılar. 10-HDA, arı sütünün pek çok biyolojik aktivitesinden sorumludur.  Özellikle çocukların sağlıklı fiziksel gelişimini destekler.

Arı Sütü Çocuklarda Boy Uzamasını Destekler

Yapılan bilimsel çalışmalar arı sütünün büyüme çağındaki çocuklarda boy uzamasını desteklediğini gösteriyor. 2009 yılında yapılan bir çalışmada, arı sütünün çocukların fiziksel gelişimine etkisi incelenmiş ve 2 ay içerisinde olumlu sonuç alındığı ifade edilmiştir.

Çalışmaya 12 yaşındaki 25 futbolcu katılmış; katılımcılardan 15 kişi deney grubunu, 10 kişi ise kontrol grubunu oluşturmuştur. Deney grubuna 2 ay boyunca her gün düzenli olarak arı sütü verilmiş, kontrol grubu ise hiç arı sütü takviyesi almamıştır. Futbolcular 2 ay boyunca düzenli antrenman yapmış ve sınavlara tabi tutulmuşlardır. Çalışmanın sonucunda, arı sütü almayan kontrol grubunda değişiklik görülmezken; arısütü alan çocukların 2 ay içerisindeki ilk ve son vücut ölçümlerine göre, boylarında 1.66 cm uzama, kaslarında %2.13 artış olduğu, yağ bileşenlerinde ise %2.76 azalma olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmayla arı sütünün özellikle büyüme çağındaki çocuklarda boy uzamasını desteklediği ortaya konulmuştur.

2- Arı Sütü, Çocuklarda Bağışıklık Sistemini Destekler

Arı sütünün çocuklarda bağışıklık sistemini desteklediği pek çok bilimsel çalışmayla ortaya konulmuştur.

2016 yılında Assiut Üniversitesi Çocuk Hastanesinde yapılan bir çalışmada kronik, sebebi bilinmeyen, immünolojik bozukluklarla birlikte, birçok organ ve sistemi tutan bir bağ dokusu hastalığı olan Sistemik Lupus Eritematozus’lu (SLE), çocuklarda arı sütü kullanımının hastalığın seyri üzerindeki etkisi araştırılmıştır.

Çalışmaya 40 çocuk katılmış; katılımcılardan 20 kişi deney grubunu, 20 kişi ise kontrol grubunu oluşturmuştur. Deney grubu arı sütü alırken, kontrol grubu hiç arı sütü almamıştır. Çalışmanın sonucunda; arı sütü takviyesi alan grubun bağışıklık hücrelerinin sayısında artış olmuştur. Bu da arı sütünün bağışıklık üzerine önemli rol oynadığını ortaya koymuş ve hastalığın semptomlarının azalmasında etkili olmuştur.

3- Arı Sütü Çocuklarda İştahı Düzenler

Arı sütü, B grubu vitaminleri, magnezyum, demir ve çinko mineralleriyle birlikte; başka hiçbir gıdada bulunmayan Royalactin ve 10-HDA bileşenlerini içerir. Bu bileşenler, çocuklarda hem iştah metabolizmasını düzenlemeye hem de bedensel aktiviteleri desteklemeye yardımcı olur. 

4- Arı Sütü, Beyin Fonksiyonlarını Destekler

Yapılan bilimsel çalışmalara göre arı sütünün antioksidan özellikleri, sağlıklı beyin fonksiyonlarını destekleyebilir. Araştırmalar arı sütünün beyin ve sinir dokusu üzerinde koruyucu etki gösterebileceğini ifade ediyor. Buna göre büyüme çağındaki çocuklarda arı sütü tüketimi hafızayı güçlendirmeye yardımcı oluyor. Bu sayede hem okul başarısını olumlu etkilerken; ilerleyen dönemde ortaya çıkabilecek Alzheimer riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Yorum bırakın

Please enter your comment!
Please enter your name here