Mucize bir besin olan bal, arılar tarafından üretilen tatlı ve akışkan bir arı ürünüdür. Rengine ve tadına göre farklı çeşitleri vardır. Rengi ve aroması elde edildiği çiçek ve arı türüne göre değişkenlik gösterir. Oldukça farklı renkte ve lezzette bal çeşidi olmasına rağmen; farklı bal çeşitleri, insan sağlığına benzer etkilere sahiptir. Bu içerikte balın insan sağlığına 6 mucize etkisini ve ham balın, işlenmiş baldan farkını bir arada bulabilirsiniz.

Tarih boyunca geleneksel tedavide çare olarak yararlanılan balın insan sağlığına çeşitli faydaları vardır. Çok sayıda bilimsel çalışmayla balın bağışıklık sistemini güçlendirmeye, cildi nemlendirmeye, hafızayı güçlendirmeye, öksürüğü gidermeye, uyku problemlerine, egzemaya ve sindirim sağlığını korumaya yardımcı olduğunu ortaya koymuştur.  Aynı zamanda doğal bir enerji kaynağıdır.

Balın sağlığa etkilerinden detaylıca bahsetmeden önce besin değerine yakından bakalım. Balın besin değeri nedir? Balın kalorisi ne kadar?

Balın Besin Değeri ve Kalorisi Ne Kadar?

Doğal bir tatlandırıcı olan bal şeker yerine tüketebileceğiniz sağlıklı bir alternatiftir. Genel sağlığa olumlu etkileri sebebiyle de beslenme programımızda, özellikle de kahvaltılarımızda yer almaktadır.

Bir yemek kaşığı balın kalorisi ve besin değeri yaklaşık olarak şu şekildedir:

  • Kalori: 63 kalori
  • Protein: 0 gram
  • Karbonhidrat: 17 gram
  • Lif: 0 gram
  • Şeker: 17 gram
  • Yağ: 0 gram

Balın %18’ini su oluşturmaktadır. Kalan %2’isi ise vitamin ve mineralleri içerir. Bunlar, sağlığı destekleyen vitamin ve minerallerdir. Bal içerdiği B vitaminlerine ek olarak; magnezyum, fosfor, manganez, sodyum, çinko, potasyum, bakır, demir ve kalsiyum mineralleri ile de genel vücut sağlığını destekler. Balla ilgili en bilinmesi gereken önemli bir bilgi de doğal antioksidanlar açısından zengin olmasıdır.

Balın İyileştirici Özellikleri Neler

Binlerce yıldır balı zevkle tüketiyoruz ve balın iyileştirici özelliklerinden yararlanıyoruz. Balşekerden çok daha fazla kalori içeriyor olmasına rağmen, pek çok sebeple  bal şekerden daha sağlıklıdır . Balın iyileştirici özelliklerinden bazıları şu şekildedir.

Bağışıklık Sistemini Destekler

Bal, antioksidan görevi gören bir bazı bileşenleri içerir. Hatta bazı bal türleri en az meyve ve sebzeler kadar antioksidan kapasitesine sahiptir.

Antioksidanlar, bağışıklık sistemini destekleyerek hastalıklara karşı vücut direncini artırır. Aynı zamanda vücudu serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarından korumaya yardımcı olur.

Serbest radikaller hücre sağlığını tehdit ederek kanser ve kalp hastalığı gibi kronik hastalıkların gelişimine neden olabilir.

Bal, Cildi Korur ve Nemlendirir

Besleyici ve nemlendirici özellikler ile bal, binlerce yıldır cilt sağlığı için kullanılmaktadır. Özellikle kuru ciltler için çok iyi bir doğal nemlendirici seçeneği sunan balı uygulaması da son derece kolaydır. Gözenekleri açarak temizlenmesine ve kuru cildin nemlenmesine yardımcı olan bal, antibakteriyel özellikleri ile sivilce ve diğer cilt problemleri ile mücadele etmek için de kullanılabilir.

Öksürük ve Boğaz Ağrısına Karşı Doğal Çözüm

Balın, boğaz ağrıları ve öksürüğe karşı en iyi doğal reçetelerden biri olduğu bilinmektedir. Balı ılık su ya da süt ile birlikte tüketmek, boğazdaki tahrişi azaltmaya yardımcı olabilir. Öksürüğü hafifleterek uykuya geçişi kolaylaştırmak için özellikle çocuklarda doğal bir alternatif olarak tercih edilebilir.

Uyku Problemine Karşı Yardımcı

Uyumadan kısa bir süre önce içine bal katılmış ılık bir süt, uyumaya yardımcı olmak için doğal bir reçete olarak kullanılabilir. Dilerseniz, balı papatya veya rezene çayına ilave ederek de uyumaya yardımcı bir ilaç olarak tercih edebilirsiniz. Bu yöntem hem çocuklarda hem de yetişkinlerde işe yarayacaktır.

Hafızayı Güçlendirmeye Yardımcı

Yaşlılık döneminde zihin sağlığını korumak için çocukluk ve yetişkinlik dönemlerinde zihin sağlığını destekleyen besinler tüketmek çok önemlidir.

Bal da diğer arı ürünleri gibi zihinsel sağlığı desteklemek için yararlanabileceğiniz doğal besinler arasındadır. Çocuklarda ve yetişkinlerde bal tüketimi konsantrasyonu artırmaya ve hafızayı güçlendirmeye yardımcı olabilir.

Sindirim Sağlığını Destekler

Balın, ishal gibi sindirim problemlerine karşı yardımcı olduğuyla ilgili çeşitli bilimsel araştırmalar yapılmıştır. Araştırmalar balın, antibakteriyel özelliğiyle hastalarda ishal süresini azaltmaya yardımcı olabileceğini ifade ediyor.

Aynı şekilde balın, mide ülserlerinin yaygın bir nedeni olan Helicobacter pylori (H. pylori) bakterilerine karşı etkili olabileceği de yapılan bilimsel çalışmalarla ifade edilmiştir.

Bal aynı zamanda güçlü bir prebiyotiktir. Yani bağırsaklarda yaşayan ve sadece sindirim için değil genel sağlık için de çok önemli olan iyi bakterileri besler.

En İyi ve En Sağlıklı Bal Hangisi?

Hangi balın en iyi ve en sağlıklı olduğu konusunda çeşitli görüşler var. Bazı insanlar en iyi ve en sağlıklı balın ham bal olduğunu ifade ederken, bazıları işlenmiş bal ile ham bal arasında hiçbir farkın olmadığını söylüyor. Peki gerçekten öyle mi? En iyi ve en sağlıklı bal hangisi?

Ham Bal Nedir?

Ham bal, en sade tanımıyla “kovandan alındığı en doğal haliyle” tüketiciye sunulan baldır. Ham bal, pastörize edilmemiştir ve polenleri tutacak derecede filtre edilmemiş bal demektir.

Ham bal pastörize ve filtre edilmediği için (polenlerini kaybetmediği için) doğal besin değerini korur. Pastörizasyon işleminde bala yüksek ısı uygulanır. Bu nedenle balın içerisindeki enzimler vitaminler ve antioksidan özelliğe sahip bileşenler azalabilir. Filtre işlemi ise balın doğal içeriğinde yer alan polenin ayrılmasına neden olabilir.

Bazı üreticiler balın kristalleşmesini önlemek için ısıl işlem uygulamakta ve filtreleme yoluyla polenlerini ayırmaktadır. Balın kristalleşmesini önlemek ve rafta uzun süre berrak kalmasını sağlamak için yapılan bu işlemler, balın gerçek besin değerini kaybetmesine neden olmaktadır.

Halbuki balın kristalleşmesi doğal bir olaydır ve ısıtılmasına hiç gerek yoktur. Bal ham hali ile tüketildiğinde, vücudumuz balın içeriğinde bulunan enzimler, vitaminler ve antioksidan bileşenlerden faydalanabilir.

Ham ile İşlenmiş Bal Arasındaki Temel Farklar Nelerdir?

Ham ve işlenmiş bal oldukça farklı şekillerde üretilir. Üretim aşamasındaki farklılık balın kalitesini etkilemektedir

Ham Bal Daha Besleyicidir

Ham bal, bakın doğal besin değerini korur. Yaklaşık 22 amino asit, 31 farklı mineral ile çeşitli vitamin ve enzimleri içerir.

Aynı şekilde ham bal içerdiği polifenollerle, doğal bir antioksidan kaynağıdır. Antioksidanlar, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun hastalıklara karşı direnç kazanmasına yardımcı olur.

Ham Balın Antioksidan Kapasitesi Daha Yüksek

Yapılan bir araştırmada yerel pazardan alınan ham balın, işlenmiş bala göre 4,3 kat daha fazla antioksidan içerdiği ortaya çıkmıştır.

Ham Bal, Polen İçeriği Korur

Arı poleni inanılmaz besleyici bir içeriğe sahiptir. Bir çok vitamini, amino asiti ve minerali içerir. Polen, aynı zamanda çok değerli bir protein ve antioksidan kaynağıdır.

Almanya Federal Sağlık Bakanlığı, insan sağlığına etkilerinden dolayı poleni bir ilaç olarak kabul etmektedir.

Yorum bırakın

Please enter your comment!
Please enter your name here