Zayıf bir bağışıklık sistemi hastalıklara davetiye çıkarabilir. Özellikle okul çağındaki ve daha küçük yaşlardaki çocuklar, enfeksiyonlara daha kolay yakalanabiliyor. Güçlü bir bağışıklık sistemi, enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı en önemli savunmadır. Peki bağışıklık sistemi nasıl çalışıyor? Çocuğunuzun bağışıklık sistemini nasıl güçlendirirsiniz?

Bağışıklık sistemi, en sade tanımıyla çocuklarımızı hastalıklara neden olan virüs, bakteri ve mikroorganizmalara karşı koruyan sistemdir. Sağlıklı bir çocukta bağışıklık sistemi düzgün çalışır ve hastalıklara karşı korur. Fakat bazen sistem başarısız olur ve bu durumda virüsler, bakteriler ve mikroorganizmalar vücudu işgal eder.

Bağışıklık sistemi farklı nedenlere bağlı olarak zayıflayabilir. Buna daha sonda değineceğiz. Burada anlatmak istediğimiz konu, bağışıklık sisteminin zayıflamasyla birlikte çocuklarda görülebilecek hastalıklardır.

Direnci düşük olan çocuklar virüs, bakteri ve mikropların işgaline karşı savunmasız kalıyor. Özellikle Coronavirüs salgını tüm dünyada etkisini sürdürürken, ekstra önlemler alarak; kendimiz ve çocuklarımız için daha dikkatli olmalıyız.

Coronavirüs salgını kesinlikle çocuk bakımında yeni kuralların haya geçirilmesini zorunlu hale getirdi. Artık ne yediğimize daha çok dikkat ediyoruz ve daha sağlıklı beslenmenin püf noktalarını arıyoruz. Çünkü ne yersek oyuz ve sağlıklı kalabilmek için sağlıklı gıdalarla beslenmeliyiz.

Birçok kaynakta bağışıklık sistemiyle ilgili çeşitli bilgiler bulabilirsiniz. Çocuğumun bağışıklık sistemini nasıl güçlendiririm? Hangi besinler bağışıklık sistemini destekler? Ona ne yedirmeliyim? Google’a bu soruları sorduğunuzda binlerce yanıt göreceksiniz. Fakat bir bu yazıda bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilimsel olarak kanıtlanmış ve insanlar tarafından binlerce yıldır kullanılan doğal bir arı ürününden, yani propolisten bahsedeceğiz.

Güçlü bir bağışıklık sistemi için Propolis

Propolis, arıların çeşitli bitki ve çiçeklerin yaprak, gövde ve tomurcuklarından toplayarak elde ettikleri doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolis kullanarak virüs, mantar, bakteri ve mikroorganizmalara karşı kendilerini ve yavrularını korurlar.

Propolis, antibakteriyel özelliği sayesinde kovanın hijyenini sağlamak ve reçinemsi özelliğiyle de kovanın savunmasını güçlendirmek için de kullanılır.

İçeriğinde 300 farklı bileşen bulunmaktadır. B1, B2, C, E vitamini barındıran propolis ayrıca çinko, bakır, demir, kalsiyum, magnezyum, sodyum ve potasyum gibi mineraller açısından da zengindir. Zararlı virüs ve bakterilerin yok edilmesine yardımcı olduğu için yetişkinlerin ve çocukların bağışıklık sistemini güçlendirilmesi için kullanılan doğal bir üründür. Çocuklar için propolis doğal ve güçlü bir koruyucu olabilir.

Propolis yüksek oranda fenolik ve flavonoid bileşikler (bitkilere antioksidan özellik kazandıran maddeler) içerir. Bu sayede çok güçlü bir antioksidandır. Propolis, baldan bin kat, nar suyundan ise 80 kat daha fazla antioksidan içerir. Tam olarak bir antioksidan bombası!

Binlerce yıldır çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. Antik dönemin bilinen en yaygın şifa kaynaklarındandır. Tarihi kaynaklara göre Antik Yunanlılar, Eski Mısırlılar, Persler, İnkalar ve Roma İmparatorluğu dönemlerinde propolisten yararlandı.

Antinbakteriyel özelliklerini fark eden Antik dönem uygarlıkları en çok cilt ve mide hastalıklarında yararlandılar.

Günümüzde propolisle ilgili yapılan araştırmalar arttıkça insan sağlığı açısından yeni faydaları ortaya çıkıyor.

Şu ana kadar propolisin insan sağlığına etkisiyle ilgili yapılmış araştırmalar şöyle:

propolis-araştırma

Peki Hangi Propolisi Kullanmalıyız?

İYİ BİLGİ

Propolis, binlerce yıldır kullanılan bir ürün olmasına rağmen, son dönemde yeniden popüler oldu. Fakat ne yazık ki her propolis için gerçek propolis diyemeyiz.

Propolisin etkisini gösterebilmesi için doğru şekilde ekstrakte edilerek insan metabolizması tarafından sindirilebilir hale getirilmesi şarttır. İçeriğinde yüksek oranda balmumu bulunur. Balmumu, insan metabolizması tarafından neredeyse sindirilemez. Dolayısıyla doğru şekilde ekstrakte edilmeyen propolis, yüksek oranda balmumu içerdiği için sindirilemeden vücuttan dışarı atılır.

Doğru şekilde ekstrakte edilmiş propolis, tüm faydaları bileşenlerini maksimum oranda içerir. Fenolik ve flavonoid bileşenler bakımından zengindir ve doğal bir antioksidan bombasıdır.

Propolis tüketmenin en yaygın yolu propolis damlalardır. Doğru şekilde ekstrakte edilmiş propolis damla, fenolik ve flavonoid bileşenler bakımından zengindir ve antioksidan kapasitesi yüksektir. Tek başına, çocukların ve yetişkinlerin günlük antioksidan ihtiyacını karşılamaya yeter.

Yorum bırakın

Please enter your comment!
Please enter your name here