Propolis, doğadaki en güçlü bağışıklık sistemi güçlendirici ve mikrop savaşçısı arı ürünüdür. Kovanda, arı yavrularını mikroplardan korumak için kullanılır. Yapılan bilimsel çalışmalar, propolisin çocukların sağlığı için önemli faydalarının olduğunu gösteriyor. Peki, propolisin çocuklar için faydaları neler? Çocuklarda propolis kullanımı nasıl olmalı? Bu içerikte çocuklar için propolis hakkında her şeyi bulabilirsiniz.

Propolisin Çocuklar için En Önemli Faydaları;

  • Bağışıklık Sistemini Destekler
  • Enfeksiyonlara karşı vücut direncini artırır
  • Virüs, bakteri ve mikroplara karşı savaşır
  • Üst solunum yolu sağlığını destekler
  • Grip, nezle ve soğuk algınlığına karşı korur
  • Mide ve bağırsak problemlerine karşı destekler
  • Ağız sağlığını korur. Diş çürüklerine karşı yardım eder
  • Vücuttaki iltihabı azaltır
  • Yanık ve yaraların hızlı şekilde iyileşmesine yardım eder
  • Boğaz ağrısını ve öksürüğü yatıştırmaya yardım eder

Sağlıklı ve doğal ürünlerle beslenme, özellikle bedensel ve zihinsel gelişimleri hızlı şekilde devam eden çocuklar için çok önemlidir. Doğal bir arı ürünü olan propolis, doğru şekilde tüketildiğinde çocuğunuzun hem sağlıklı gelişimine katkı sağlar; hem de çeşitli hastalıklara karşı direnç kazanmasına yardımcı olur. Aynı zamanda doğal beslenme alışkanlığı kazandırır.

Propolis Nedir?

Propolis, ağaçlar, arılar ve insanlar için mucize etkilere sahip çok önemli bir doğal üründür. Nasıl mı? Ağaçlar tomurcuk açtıklarında yapraklarını, çiçeklerini ve meyvelerini çürümeye karşı korumak için reçinemsi bir madde salgılarlar. Ağaç reçinesi olarak bilinen bu yapışkan madde sayesinde, böceklerin ve mikropların genç tomurcuklara zarar vermesi önlenmiş olur. Bu yapışkan ve reçinemsi madde, propolisin ana maddesidir.

Arılar, ağaçların tomurcuklarını korumak için salgıladıkları bu değerli maddeyi, ağaç gövdelerindeki çatlaklardan, tomurcuklardan ve yapraklarından toplarlar. Kovana taşırken kendi enzimlerini ve balmumunu ekleyerek daha değerli hale getirirler.

Propolis, arı kovanının içi ve dışı için koruma sağlar. Arılar, yavrularını ve besinlerini petek gözlerine bırakmadan önce propolisle dezenfekte ederler. Bu sayede larvalar ve besinler (bal, arı sütü, polen) olumsuz dış etkenlerden (bakteri, virüs, mikroorganizma ve mantar) etkilenmeden saklanmış olur.

Benzer şekilde arılar, kış aylarına hazırlanırken kovandaki çatlak ve delikleri propolisle doldururlar. Mevsim boyunca kovanın soğuk havadan etkilenmemesini sağlarlar.

Propolisin içeriği

propolis tinktur

Propolis, kahverengi ile siyah arasında değişen bir renge, koyu bir kıvama ve kendine has bir kokuya sahiptir. Kimyasal içeriği ise oldukça karışıktır. Toplandığı bölgenin florasına göre çeşitlilik gösterir. Florası zengin olan bölgelerden elde edilen propolis, daha fazla biyololijk etkinliğe sahiptir.

Propolisin temel kimyasal içeriğinde polifenoller, flavanoller, flavonoidler, fenolikler ve çeşitli bileşikler bulunmaktadır. Özellikle flavonoidler, çok güçlü antioksidan etkileriyle bilinmektedir.

Bunun yanında propolisin içeriğinde, B1, B2, C ve E vitaminleri, demir, kalsiyum, magnezyum, çinko ve bakır gibi insan sağlığı açısından değerli maddeler de bulunmaktadır.

Kısaca Propolisin Etkileri

Kısaca Propolisin Etkileri

Propolis arı kovanında, mantar, virüs ve bakterilere karşı antibakteriyel, antifungal ve antiviral etkilere sahiptir. Tarihi kaynaklara propolisin etkileri binlerce yıl önce keşfedilmişti.

Propolis, yeni keşfedilen bir ürün değildir. Etkileri, milattan önceki yıllara dayanmaktadır. Ünlü filozof Aristo, arıların çalışma sistemlerini incelemiş ve notlarında propolisten bahsetmişti.

Antik Yunan’da ve Roma İmparatorluğu’nda cilt yaralarının ve deri apselerinin tedavisinde yüzyıllar boyunca kullanıldı. Ölümden sonra yaşama inanan Antik Mısırlılar, ölülerinin bozulmaması için mumyalama işleminde propolisten yararlandılar.

Propolisin, geçmişten günümüze kadar gelebilmesini sağlayan en önemli özelliği mikroorganizmalara karşı olan etkisidir. Propolis söz konusu özelliklere sahip olması nedeniyle insanlar tarafından günümüzde de kullanılmaktadır.

Propolis, doğal bir antiseptiktir. Mikroplara karşı savaşır. İçeriğinde yoğun olarak bulunan fenolik ve flavonoid bileşenler sayesinde, güçlü antiviral, antibakteriyel, antifungal ve antimikrobiyal etkilere sahiptir. Arıların yavrularını ve besinlerini zararlı mikroorganizmalardan korumak için ürettikleri gizli silahlarıdır. Koruyucu özellikleri sayesinde çocuklar için güvenli bir besin takviyesi olarak gösterilir.

Fenolik ve flavonoid bileşikler, aynı zamanda antioksidan etkilere sahiptir ve arı ürünleri arasında en fazla propoliste bulunur. Bu açıdan propolis ürünleri, yüksek antioksidan etkileriyle, enfeksiyonlarla mücadelede çocuğunuzun doğal yardımcısı olabilir. Propolisin viral enfeksiyonların tedavisinde klinik olarak kullanıldığı bildiren bazı çalışmalar  da yapılmıştır.

Çocuklarda Üst Solunum Yolu Enfeksiyonlarına Karşı Propolis

Arı ürünlerinin, özellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarını önlemede antibakteriyel, antiviral ve antienflamatuar özelliklere sahip olduğu pek çok bilimsel araştırmayla ortaya konulmuştur. Özellikle propolis, arı sütü ve ham bal karışımları, soğuk algınlığı ve gribi önlemek, bağışıklık sistemini güçlendirmek için tercih edilebilir.

Propolis, içeriğinde yoğun olarak bulunan CAPE bileşeni sayesinde antiviral ve antimikrobiyal özellik gösterir. Çocuklarda hem üst solunum yolu sağlığını korumaya, hem de sağlıklı gelişimlerine yardımcı olur.

Çocuklar için propolis: Dikkat edilmesi gerekenler

Çocuklarda Propolis verirken nelere dikkat edilmeli

Propolisin 4 yaş altı küçük çocuklarda ve bebeklerde kullanılmaması tavsiye edilir. Buna ek olarak çocuk doktoruna danıştıktan sonra alacağınız doz önerisine uyarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Propolis, ilaç değildir. Bu nedenle doktorlar tarafından reçeteyle verilmez ve hastalıkların tedavisinde tek başına bir çare değildir. Arı kovanında bakteri, virüs ve mikroplara karşı çok kuvvetli antiseptik etki gösterir. Bu açıdan apiterapide adı geçen etkili doğal bir üründür.

Propolis, yerfıstığı gibi alerjen gıda sınıfında olmamasına rağmen, yine de bazı çocukların propolise karşı alerjisi olabilir. Alerjisi olan çocukların, propolis tüketmesi önerilmemektedir. Peki, propolis alerjisi nasıl anlaşılır?

Bileğinizin iç kısmına bir miktar propolis ekstraktı sürün ve bir süre bekleyin. Propolisi damlattığınız bölgede herhangi bir kızarıklık, tahriş veya kaşıntı yoksa; propolisi güvenle kullanabilirsiniz demektir.

Yorum bırakın

Please enter your comment!
Please enter your name here