Sağlıklı ve dengeli beslenme, her yaştan herkes için önemli… Bedensel ve zihinsel gelişimleri hızlı bir şekilde devam etmekte olan çocuklar için ise doğru beslenmenin apayrı bir önemi var.

Öyle ki belli başlı enerji ve besin kaynaklarını gerekli miktarda almaları, çocukların kişisel mutluluklarından okuldaki başarılarına kadar hayatlarını hemen hemen her alanda etkiliyor. Bununla birlikte, özellikle de ebeveynlerin çok iyi bildiği gibi, küçük çocukların sağlıklı besin kaynakları ile arası her zaman çok iyi olmayabiliyor- hatta çoğu zaman sağlıksız besinler onlara daha çekici geliyor. Bu durum, çocuklarının sağlığını düşünen ebeveynler için önemli bir problem olsa da, üstesinden gelmenin birden fazla yolu var.

Propolis, arı sütü, ham bal gibi arı ürünleri ve onlar kullanılarak üretilen besinler de, çocukların beslenmesine doğal yollardan katkıda bulunmak için tercih edilebilecek ürünler olarak ön plana çıkıyor

Çocuklara Propolisi Sevdirmenin Yolları

Propolisi ve diğer arı ürünlerini çocuklarınızın beslenme planına ekleyerek, onların sağlıklı gelişimine doğal yollardan katkıda bulunabilirsiniz. Peki ama nasıl? Çocuklara propolisi nasıl sevdirebilirsiniz?

  1. Dozaja Dikkat Edin: Yavaş yavaş alıştırın

Propolis, diğer tüm etkili doğal gıdalarda olduğu gibi kendine has bir tada sahiptir. Özellikle ilk kez tüketecek çocuklar için dozaja dikkat edilmesi çok önemlidir.

Propolisi çocuğunuza ilk kez veriyorsanız, yavaş yavaş alıştırmayı deneyin. Önce günde birer damla olarak, sonrasında yavaş yavaş dozajı artırmayı deneyin.

Çocuğunuz propolisin tadına alıştıktan sonra günlük dozajı tam olarak verebilirsiniz. Propolis damla ürünlerimizin çocuklar için günlük dozajı 10 damladır. Bu dozajı tek seferde vermek yerine, sabah 5 damla; akşam 5 damla olarak verebilirsiniz.

Bu sayede çocuğunuz propolisin yoğun tadını hissetmeyecek ve tadına yavaş yavaş alışacaktır.

Diğer yandan propolis, tüketildikten 12 saat sonra vücuttan atılır. Bu nedenle 12 saatte bir (sabah ve akşam) tüketilmesi önerilir.

  • Sevdiği Gıdalarla Birlikte Verin

Çocukların beslenirken gıdaların besin değerlerinden çok lezzetleriyle ilgilendiği bir gerçek. Pek çok ebeveyn, sağlıklı besinleri çocuklarına verirken; sevdiği gıdalarla birlikte veriyor.

Bu yöntem her zaman işe yaramıştır. Propolis suda çözünür damla ürünümüz, çocuğunuza sevdiği gıdalarla birlikte vermeniz için idealdir. Yapmanız gereken tek şey onun sevdiği bir katı veya sıvıya damlatmak.

Sabah kahvaltısında bir bardak süt, meyve suyu veya mısır gevreğine 10 damla propolis özütü ekleyin. Ara öğünde ise bir dilim ballı ekmeğin üzerine yine 10 damla ekleyerek verin. Böylece gün boyu ihtiyacı olan doğal desteği sağlamış olacaksınız.

  • Farklı Formları Deneyin

Çocuklarınıza beslenme konusunda asla baskı uygulamayın. Farklı ürün formlarını ve beslenme şekillerini deneyin.

Bir önerimiz var: Propolis damla yerine tablet formlarını deneyebilirsiniz. Propolis, arı sütü ve polen içeren tablet formları, günlük kullanım için oldukça pratik ve idealdir.

  • Birlikte Tüketin: Rol Model Olun

Pek çok çocuk, rol model olarak ebeveynlerini seçer. Onlar gibi davranır, onlar gibi konuşur ve onlar gibi beslenir. Bu nedenle çocuklarınıza sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmak için sizler de bu gıdaları tüketmelisiniz.

Ailece bir arada olduğunuz kahvaltı masasında, çocuğunuza propolis verirken; siz de ona eşlik edin.

  • Ona Arılardan ve Propolisten Bahsedin

Çocuğunuza propolisi sevdirmenin bir diğer yolu da ona propolisten ve arılardan bahsetmektir. Çocuğunuz propolisin ne olduğunu ve etkilerini öğrendiğinde severek tüketmek isteyecektir. Bu konuda ihtiyacınız olan bilgiyi “propolis nedir?” başlıklı yazımızda bir araya getirdik.

Çocuğunuza, arıların hastalıklardan korunmak için propolis ürettiğini anlatabilirsiniz. Arıların, doğanın en çalışkan ve en zeki canlılarından olduğunu bunu da propolis, arı sütü, polen, ham bal ve arı ekmeği tüketerek başardıklarını söyleyin. Böylece arı ürünlerinin, daha sağlıklı olması için doğal bir destek olduğunu anlayacaktır.

Yorum bırakın

Please enter your comment!
Please enter your name here