Bizler doğanın birer parçasıyız ve doğa da bizi doğal besinlerle beslenmemiz için tasarladı. Hazır gıdaların günlük beslenmemizde yeri olsa da ne kadar sağlıklılar? Bu içerikte doğal ve doğal olmayan besinleri ve neden doğal besinleri tercih etmeliyiz sorusunun yanıt bulabilirsiniz.

Doğal gıdalar derken aslında ne demek istiyoruz? Sağlıklı kalmak için hangi besinleri tüketmeliyiz; hangi besinleri programımızdan çıkarmalıyız?

İlk olarak hazır gıda olarak bilinen işlenmiş gıdaları tanımlayarak başlayalım. İşlenmiş gıdalar, doğal içeriğinden arındırılmış gıdalardır. Yani lif, vitamin, mineral ve sağlıklı yağlar gibi besin değerlerini kaybetmiş gıdalardır.

Doğal besinler ise bütün taze meyve ve sebzeler, kepekli tahıllar, tohumlar, kuruyemişler, baklagiller ile bal, propolis, polen ve arı sütü gibi arı ürünleridir. Bu besinlerin tamamı doğal bir vitamin, mineral, protein ve sağlıklı yağ kaynağıdır. Hayatta kalmamız ve çocuklarımızın sağlıklı gelişimi için her birinin belirli miktarlarda tüketilmesi gerekir. Sonuç olarak bizler doğanın bir parçasıyız ve doğal gıdalarla beslenmek için tasarlandık.

Doğanın Amaçladığı Gibi: Doğal Gıdalarla Beslenmek

Genellikle işlenmiş ve sentetik besinler yüksek oranda şeker, tuz veya koruyucu madde içerir. Çok lezzetli olsalar dahi, genel sağlığımız için ihtiyacımız olan temel bileşenlerden (vitamin, mineral, protein gibi) yoksundurlar. Fakat doğal besinler ya da doğal hallerine en yakın şekilde üretilmiş besinler ihtiyacınız olan enerjiyi sağlar ve sizi gerçek anlamda besler.

Taze meyve ve sebzeler faydalı bileşenleri içermelerinin yanında “yaşam gücü” ile doludur. Yüksek vitamin, mineral ve diğer faydalı bileşenleri sayesinde, doğal bir fiziksel ve zihinsel canlılık kazanmanıza yardımcı olur.

Doğal Gıdalar Aynı Zamanda Düşük Kalorilidir

Kilo vermeye çalışıyorsanız en büyük yardımcınız doğal gıdalardır. Doğal gıdaların neredeyse tamamı düşük kalorilidir. Sadece düşük kalorili olmakla kalmayıp, aynı zamanda vücudumuzun gerçekten ihtiyacı olan besinleri sağlayarak iştahı düzenleyici etki gösterir.

Beslenme programınızda doğal besinlere daha çok yer vererek kalori alımınızı azaltabilir ve istenmeyen kilolarınızdan kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Doğal besinler, siz farkına varmadan fazla kilolarınızdan kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Doğal gıdalar ve doğal beslenme sağlıklı beslenme bilincine sahip günümüz toplumlarında giderek daha popüler hale geliyor. Doğal beslenme ve meyve, sebze ve kuruyemiş içeren bir beslenme programıyla genel sağlığınızı iyileştirmenin yanında, yaşam kalitenizde de büyük fark yaratabilirsiniz. Çünkü bu gıdaların çoğu, vücudunuzun tükettiğiniz diğer besinleri de düzgün sindirmesini sağlayarak enerjinizi korumanıza yardımcı olur.

Hangi Yiyeceklerden Kaçınılmalı?

Yüksek oranda işlenmiş gıdalar vücudunuzda yağ birikmesine, kilo alımına ve çeşitli hastalıklara neden olabilir.

1 Şekerli İçecekler

Sağlıklı bir beslenme planının önündeki en büyük risklerden bir tanesi ilave şekerle üretilen şekerli içeceklerdir.

Sıvı kalori olan bu içecekleri tükettiğinizde beynimiz bunları besin olarak algılamıyor. Bu da ihtiyacınızdan çok daha fazla kalori almanıza neden olabilir.

Ayrıca gereğinden fazla şeker tüketmek insülin direncinizi artırabilir ve karaciğerinize zarar verebilir. Aynı şekilde Tip -2 Diyabet ve kalp rahatsızlığı gibi hastalıkların da fazla şeker tüketimiyle ilgili olabileceğini öne süren araştırmalar da yapılmıştır.

Bazı insanlar, şekerli içeceklerin besleyici yönünün olduğunu öne sürse de; araştırmalar bunların aşırı tüketiminin yağ artışına ve obeziteye neden olabileceğini söylüyor.

Peki, sağlığımıza çeşitli yönlerden zararlı olabilecek şekerli içeceklerin yerine daha sağlıklı bir alternatif ne olabilir? Çok basit… Su, soda, kahve veya bitki çayları şekerli içeceklerin yerine tüketebileceğiniz daha sağlıklı alternatifler olabilir. Suya veya sodaya bir dilim limon ekleyerek sağlığınız için daha faydalı hale getirebilirsiniz.

2 Bazı Hazır Meyve Suları

Meyve suları kahvaltı ve ara öğünlerde en çok tükettiğimiz hafif içeceklerdir. Bazıları da antioksidan ve C vitamini içerir. Fakat bununla beraber aynı zamanda yüksek oranda şeker de içerebilir.

Hazır meyve sularının yerine kendi evinizde sıktığınız meyve suları her zaman daha güvenli ve besin değeri açısından daha zengindir. Yine de günlük beslenme programınızın bir parçası olarak değil; arada sırada tüketeceğiniz bir takviye olarak düşünebilirsiniz.

3 Şekerli Kahvaltılık Tahıllar

Kahvaltılık tahıllar buğday, yulaf, pirinç ve mısır gibi işlenmiş ve sütle birlikte tüketilen besinlerdir. Özellikle çocuklar arasında çok popülerdir.

Kahvaltılık tahıllar daha lezzetli hale getirmek için kavrulur, parçalanır, hamur haline getirilir, yuvarlanır ve tane tane dökülecek hale getirilir. Bazı kahvaltılık tahıllar, yüksek oranda ilave şeker içerebilir.

Şeker içeren kahvaltılık tahılları alırken, dikkat etmenizde fayda var. Lif içeriği yüksek ve ilave şeker oranı düşük kahvaltılık gevrekleri tercih edebilirsiniz.

4 Hamur İşleri, Kurabiye ve Kekler

Çoğumuzun oldukça lezzetli bulduğu hamur işleri, kurabiyeler ve keklerin gereğinden fazla tüketilmesi sağlıklı değildir.

Paketlenmiş çok sayıda gıda gibi hazır hamur işleri, kurabiyeler ve kekler rafine şeker, rafine buğday unu ve ilave yağ içerebilir. Hatta bazen de sağlıksız trans yağlar içerebilir.

Bu ürünler lezzetli olsalar da sağlığınız için faydalı besinlerin açısından oldukça sınırlıdır. Hatta kalorileri de hayli yüksektir.

Tatlı atıştırmalıklardan uzak duramıyorsanız bunun yerine taze meyve, bitter çikolata veya bal tüketebilirsiniz.

5 İlave Şeker veya Rafine Tahıl İçeren Her Şey

Rafine edilmiş tahıllar: Bunlar lifli ve besleyici kısımları alınmış olan tahıllardır. En iyi örnek rafine buğdaydan yapılan beyaz undur.

Rafine karbonhidratlar neredeyse tüm lif, vitamin ve minerallerden arındırılmıştır. Bu nedenle “boş” kalori olarak kabul edilebilirler.

İlave şeker, rafine tahıl ve yapay trans yağ içerebilen bu gıdalardan kaçınmanızda büyük yarar var. Bu gıdalar en sağlıksız fakat en yaygın tüketilen gıdalardır. Bu nedenle satın aldığınız her hangi bir gıdanın güvenli olup olmadığını araştırmayı unutmayın.

Yorum bırakın

Please enter your comment!
Please enter your name here