Propolis üretimi ciddi bir deneyim, bilgi, teknoloji ve uzun analizler isteyen bir süreçtir. Ne yazık ki şimdiye kadar yapılan analizler, piyasada propolis adı altında tüketiciye sunulan ürünlerin tamamının gerçek (hakiki) propolis olup olmadığı sorusunu yanıtlayamamaktadır. Propolis alırken nelere dikkat edilmeli? sorunuzu burada yanıtladık.

Bu nedenle propolis olarak satın aldığınız ürün, gerçekte propolis olmayabilir. Piyasada bulunan propolis ürünlerinin büyük çoğunluğu Çin’den gelen ürünlerdir ve yapılan analizlere göre bu ürünler doğal propolis tanımının uzağındadır. Propolis nedir konusunda daha fazla bilgi için bu yazıyı okuyun. İncelemelere göre toz halinde getirilerek propolis olarak satılan bu ürünlerin içerisinde ağaçların sap ve yapraklarının bulunduğu anlaşılmıştır.

Gerçek Propolisi Nasıl Anlarsınız?

Gerçek Propolis Nasıl Anlaşılır

Doğal ve gerçek propolisi anlamanın yolunun ciddi bir analiz sürecinden geçtiğini ifade etmiştik. Yine de gerçek ve doğal propolis hakkında size fikir verebilecek birkaç noktayı belirtmekte fayda var.

Piyasada ise şeffaftan açık sarıya kadar farklı renk tonlarındaki farklı ürünler propolis olarak satılmaktadır. Buna karşın gerçek ve doğal propolis, açık kahverenginden koyu kahverengine doğru bir renge sahiptir.

Propolis, uzun ömürlü ve dayanıklı bir doğal üründür. Bu nedenle koruyucu madde içermesine gerek yoktur. İçeriğinde koruyucu madde bulunan ve propolis olarak satılan ürünlerin ne kadar doğal olduğu incelenmelidir.

Propolis Kullanmadan Önce Bunu Yapın

Propolis ve diğer arı ürünlerini kullanmaya başlamadan önce dikkat etmeniz gereken önemli noktalar vardır. Bu noktaların başında propolis ve diğer arı ürünlerine alerjinizin olup olmadığı gelir.

Arı sütü, polen ve propolis gibi arı ürünleri antep fıstığı ve yerfıstığı gibi alerjen gıda sınıfında olmamasına rağmen, yine de bazı insanların bu ürünlere karşı alerjisi olabilir. Arı ürünlerine alerjisi olan kişilerin, bu ürünleri tüketmesi önerilmemektedir. Peki, propolis alerjisi nasıl anlaşılır?

Propolis Alerjisi Nasıl Anlaşılır?

Propolis ve diğer arı ürünlerini ilk kez kullanacak olanların alerji testi yaptırmaları tavsiye edilir. Alerji testini gerçekleştirmek ise oldukça basit. Bileğimizin iç kısmına veya dudak kenarınıza bir miktar propolis ekstraktı sürün ve bir süre bekleyin. Propolisi damlattığınız bölgede herhangi bir kızarıklık, tahriş veya kaşıntı yoksa propolisi güvenle kullanabilirsiniz demektir. Alerjisi olmayan çocuk ya da yetişkinler arı ürünlerini rahatlıkla kullanabilir.

Propolisin İçeriğinde Neler Var?

Propolisin İçeriğinde Neler Var

Propolisin içeriğine baktığımızda balsam denilen yaklaşık %50’lik kısmının reçine olduğunu görüyoruz. Kalan yaklaşık %30’luk kısmını da balsam olmayan balmumu oluşturur.

Yani propolisin içeriği büyük oranda balmumu ve balsamdan oluşan bir üründür. Arıların kovanlarını inşa etmek ve petek yapımında kullandıkları balmumu oldukça sert ve insanlar tarafından sindirilemeyen bir maddedir.

Propolisin balmumu ve reçineden kalan çok küçük bir kısmında ise esansiyel yağlar, mineraller ve proteinler bulunur. Bu özellikleri açısından propolise gıda demek doğru bir tanım değildir. Bir ürünün gıda olabilmesi için içinde belli miktarlarda karbonhidrat, protein ve mineral bulunması gerekir.

Propolisin sırrı, hemen hemen yarısını oluşturan reçinesinde saklıdır. Propolisin reçinesinde antioksidan ve antimikrobiyal aktivite kazandıran fenolikler ve flavonoidler bulunmaktadır. Bu nedenle propolisin değerli kısımlarının ortaya çıkarılabilmesi için insan tarafından sindirilemeyen bir madde olan balmumundan uzaklaştırılması gerekmektedir.

Propolisin Doğru Ekstraksiyonu

Propolis, kovandan alındığı gibi tüketilmemelidir. İçeriğindeki yoğun balmumu nedeniyle vücut tarafından sindirilemeyerek dışarı atılmaktadır. Propolisin insan tüketimine sunulabilmesi için mutlaka doğru şekilde ekstrakte edilmesi gerekir. Propolisin ekstraksiyonu ile ilgili farklı yöntemlerden bahsedilmektedir Fakat ürünün değerli etkilerini gösterebilmesi için doğru şekilde özütlenmesi (ekstrakte edilmesi) şarttır.

Propolis Ekstraksiyonu (Özütlenmesi) Nedir?

Propolis Ekstraksiyonu

Propolis ektraksiyonu, ürünün balmumundan uzaklaştırılarak reçinesinin içerisindeki faydalı bileşenlerin sıvı hale getirilmesi işlemidir. Bunlar kaybedildiği takdirde propolisin faydalarından söz edilemez.

Bu bileşenler su ve yağda çözülemediği için propolisin su veya yağda ektraksyonu doğru bir yöntem değildir.

Propolisinin reçinesinin içindeki değerli bileşenlerin tamamı alkol ve alkol türevi olan etanol, glikol ve gliserin gibi maddelerde çözülür.

Piyasada su ve yağda ekstraksiyonu gerçekleştirilen çok sayıda propolis ürünü olmakla birlikte, bu ürünler değer/fayda açısından oldukça sınırlıdır.

Alkolle ekstrakte edilen Propolis zararlı mı?

Alkolle ekstrakte edilen Propolis zararlı mı

Bir önceki başlığımızda propolisin reçinesinde bulunan değerli bileşenlerin açığa çıkması için etanol gibi alkol türevleriyle ekstrakte edilmesi gerektiğini ifade etmiştik. Propolis ve etanolün bir araya gelmesi aklıllara ‘alkolle ekstrakte edilen propolis zararlı mı?’ sorusunu getirebilir.

Propolisteki etil alkol miktarı günde 20 damla tükettiğinizde (günlük doz önerisi) yaklaşık olarak 0,15 gram. Yani ortalama olarak bir bardak portakal suyundaki etil alkol miktarının 4’te 1’i kadar. Dolayısıyla günde 1 bardak portakal suyu içtiğinizde, vücudunuza günlük propolis tüketiminin 4 katı kadar etil alkol almış oluyorsunuz.

Propolisin doğru şekilde üretilmesi ve doğru şekilde ekstrakte edilmesi ürünün kalitesi aısından çok önemlidir. Bu işlem, işin arıcı/üretici tarafından itibaren başlıyor. Üreticilerin, arı kovanlarını mümkün olduğu kadar insanların yaşam alanlarından uzakta konumlandırmaları gerekir.

Yorum bırakın

Please enter your comment!
Please enter your name here