Kahvaltının en önemli öğün olduğunu hepimiz biliyoruz ve bunun gerçekten de çok geçerli nedenleri var. Yapılan araştırmalar göre, kahvaltıyı atlamayanlar, diğerlerine göre güne daha enerjik ve konsantre başlıyor.

Bu içerikte sizinle güne sağlıklı bir kahvaltıyla başlamanız için 6 neden paylaşıyoruz. Kahvaltı neden en önemli öğündür? Sağlıklı bir kahvaltı nasıl olmalı?

Güne kahvaltıyla başlamak, rutin işlerimizi yapabilmeniz için ihtiyacınız olan temel besinleri (vitamin, mineral, protein) almanızı sağlar. Aynı zamanda kısa vadede enerjinizi artırır, konsantre olmanızı kolaylaştırır. Bununla birlikte bazı araştırmalar düzenli kahvaltının kilo vermeyi kolaylaştırabileceğini ve uzun vadede tip-2 diyabet ile kalp rahatsızlığı riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini ifade ediyor.

Kahvaltı Neden En Önemli Öğün?

Güne enerjik hissederek başlamak ve sürdürmek için kahvaltı şarttır. Kahvaltı yapmadan güne başlamak gün içindeki verimi düşürür.

Vücudumuz uyurken bile çalışmaya devam eder. Akşam yemeği ile kahvaltı arasında yaklaşık 12 saatlik bir süre vardır. Bu süre içinde vücut, besin ögelerinin tümünü kullanır. Sabah kahvaltı yapılmazsa, beynin ihtiyacı olan enerji sağlanamaz. Bu da yorgunluk, baş ağrısı, dikkat ve algılama azlığı gibi sıkıntılar yaşamanıza neden olabilir.

Kahvaltı yapmadan güne başlayan çocuklarda ise okul başarısı düşer. Anlama kapasitesi, odaklanma ve konsantrasyon azalır. Vücut, ihtiyacı olan besini alamadığında, kendi depolarından kullanır ve bu da hastalıklara karşı direnci düşürebilir. Açlık hissiyle birlikte yorgunluk ve bitkinlik oluşur.

Vücudumuzun Enerjiye İhtiyacı Var

Kahvaltı gün içerisinde sergileyeceğimiz bilişsel performansın kalitesini belirler. Yani iyi hissetmek, güne adapte olmak ve zihinsel işleri kolaylıkla halledebilmenin yolu sağlıklı bir kahvaltıdan geçer. Sabah kahvaltı yapmadığınızda, beyninizin gün içinde kullanacağı enerjiyi de sağlamamış olursunuz. Bu durumda yorgunluk, baş ağrısı, dikkat ve algılamada güçlük gibi sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Dengeli ve sağlıklı bir kahvaltı menüsü, güne istekli başlamada ve elverişli bir biçimde sürdürmede oldukça önemlidir. Kahvaltı yapmak enerji seviyenizi yükseltir ve metabolizmanızı gün boyu yüksek tutmanıza yardımcı olur.

Yapılan araştırmalara göre kahvaltı yapanlar, günün ilerleyen saatlerinde kahvaltıyı atlayanlara fiziksel olarak daha aktif olabiliyor.

2- İhtiyacınız olan Vitamini, Minerali ve Proteini Karşılar

Kahvaltıda tükettiğiniz besinler kalsiyum, demir, B vitaminleri ve lif açısından zengindir. Sağlıklı bir kahvaltı vücudunuzun ihtiyacı olan vitamini, minerali ve proteini önemli bir oranda karşılamalıdır. Peki, sağlıklı bir kahvaltı için hangi besinler tüketilmelidir?

Vücudunuzun ihtiyacı olan vitamin, mineral ve proteini karşılamak için kahvaltınızda doğru besinleri tercih etmelisiniz. Tahıllar, meyveler ve süt ürünleri sağlıklı bir kahvaltıda mutlaka yer almalıdır. Aşağıdaki listeyi inceleyerek kahvaltı menünüzü oluşturabilirsiniz.

 • Tahıllı ekmek, simit
 • Peynir, süt
 • Zeytin
 • Yumurta
 • Kuru Kayısı
 • Yeşil Sebzeler
 • Meyve
 • Badem, Fındık Ceviz

3- Kahvaltı Kilonuzu Kontrol Etmenize Yardımcı Olur

Yapılan bazı bilimsel araştırmalara göre kahvaltı yapan kişilerin, fazla kilolu veya obez olma ihtimali daha düşüktür. Kahvaltıyı atlayanların, obeziteye yakalanma ihtimalinin %25 daha fazla olduğunu biliyor muydunuz?

Düzenli kahvaltı yapmayan kişilerin (haftada en az 4 defa kahvaltıyı atlayanlar) bel çevresinde daha fazla yağ biriktiği anlaşılmıştır. Hiç kahvaltı yapmayanların ise daha fazla kilo aldığı görülmüştür.

Düzenli kahvaltı, kilonuzu kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir çünkü;

 • Kan şekeri seviyenizdeki büyük dalgalanmaları önleyerek, iştahınızı kontrol etmenize yardımcı olabilir
 • Diğer öğünlerde daha fazla besin tüketme ihtiyacınızı azaltır

4- Kahvaltı Beyin Gücünüzü Artırır

Beyninizin harekete geçmek için enerjiye ihtiyacı vardır. Kahvaltı yapmazsanız beyninizin ihtiyacı olan enerjiyi (glikozu) sağlamamış olursunuz. Bu durumda kendinizi halsiz ve bir şeye odaklanma konusunda yetersiz hissedebilirsiniz.

Araştırmalar düzenli kahvaltının çocukların ve yetişkinlerin bilişsel başarılarını olumlu etkilediğini söylüyor. Düzenli kahvaltı yapan çocuklar, kahvaltıyı atlayanlara göre derslerinde daha iyi performans gösterir. Çocuğunuz için sağlıklı bir beslenme planı için bu içeriğe göz atın.

5- Sağlıklı Bir Kahvaltı Hastalık Riskini Azaltabilir

Sağlıklı bir kahvaltı çeşitli hastalıklara yakalanma riskini azaltabilir. Bunların başında tip-2 diyabet, obezite ve kalp ve damar hastalıkları gelir.

Sağlıklı bir kahvaltı yüksek tansiyon, şeker hastalığı, yüksek kolesterol ve kalp rahatsızlığı riskini azaltabilir. Journal of the American College of Cardiology’de yayınlanan araştırmada, hiç kahvaltı yapmayanların, her gün kahvaltı yapanlara göre kardiyovasküler (kalp ve damar hastalıkları) hastalıktan ölüm riskinin yüzde 87 daha yüksek olduğu belirtildi.

Sağlıklı bir kahvaltının kalp ve damar hastalıklarının önlenmesinde önemli bir rol oynadığı Amerikan Kalp Derneği ve diğer kuruluşlar tarafından desteklenmektedir.

6- Kahvaltı, Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı Kazandırır

Sağlıklı beslenme ve düzenli kahvaltı arasında yakın bir ilişki vardır. Düzenli kahvaltı yapan kişiler, kahvaltıyı atlayanlara göre daha sağlıklı beslenirler ve bunu alışkanlık haline getirirler.

Kahvaltıyı atlayan insanlar, beyinlerinin ve kaslarının ihtiyacı olan enerjiyi karşılayamazlar. Enerji olmadan kendilerini uyuşuk hissederler ve bunu karşılamak için daha fazla sağlıksız atıştırmalık tüketme eğilimindedirler. Bu atıştırmalıklar genellikle lif, vitamin, mineral ve protein açısından düşük; yağ, şeker ve tuz bakımından yüksektir.

Mükemmel Kahvaltı için İhtiyacınız Olanlar

Güne enerjik şekilde başlayabilmeniz için ihtiyacınız olan mükemmel bir kahvaltıdır. Mükemmel bir kahvaltı vücudunuzun ihtiyacı olan karbonhidrat, lif, protein, vitamin ve mineralleri karşılamalıdır. Doğru besinlerden doğru miktarlarda tükettiğinizde, vücudunuzun ihtiyacı olan enerjiyi sağlayacak ve güne hazır olacaksınız.

Mükemmel kahvaltı için aşağıdaki önerilerimizi inceleyebilir, lezzetli ve besleyici kahvaltı önerilerimize göz atabilirsiniz.

 1. Yumurta

Yumurta, hem son derece sağlıklı hem de lezzetli bir besindir. Yüksek oranda protein içerir, tok tutar ve daha az kalori almanıza yardımcı olur. Araştırmalara göre, yumurta tokluk hissini artırarak ve bir sonraki öğünde daha az kalori almanızı sağlayabilir.

Yumurta aynı zamanda beyin ve karaciğer sağlığı için önemli bir besin maddesi olan kolin kaynaklarından bir tanesidir.

 • Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi, tahıl sevenler için en iyi kahvaltı seçeneğidir. Kolesterolü düşürebilir, tokluk hissini artırabilir. Aynı zamanda antioksidan içerir.

 Yulaf, beta-glucan adı verilen ve tokluk hissi oluşturan benzersiz bir lif içerir. Yapılan bir araştırmada yulafın tokluk hissini artırdığı belirlenmiştir.

Yulaf aynı zamanda antioksidanlar açısından da zengindir. Bu özelliğiyle kalp sağlığını destekleyebilir ve kan basıncını düşürebilir.

Glüten içermemesine rağmen, genellikle glüten içeren tahıllarla aynı tesislerde üretilir. Bazı araştırmalar, birçok yulafın arpa gibi diğer tahılları içerebileceğini söylüyor.

Bu nedenle çölyak hastaları veya glüten duyarlılığı olan kişilerin, glütensiz olduğu onaylanmış yulafları tercih etmeleri önerilir.

 • Meyveler

Meyveler lif bakımından zengindir ve kalorisi de düşüktür. Antioksidan içerdiği için çeşitli hastalıklara karşı vücut direncini artırabilir.

Kahvaltıda tüketilen en popüler meyveler yaban mersini, ahududu, çilek ve böğürtlendir. Bunlar, diğer meyvelere göre hem daha az şeker içerir hem de lif açısından zengindir.

Meyveler, hem kalbinizi koruyan hem de daha sağlıklı yaşlanmanıza yardımcı olacak antioksidanları içerir.

Kahvaltınıza meyve eklemenin en iyi yolu meyveleri yoğurt veya süzme peynirle tüketmektir.

 • Kuruyemişler

Kuruyemişler hem lezzetli hem de sağlık için inanılmaz faydaları bulunan besinlerdir. Fındık, yerfıstığı, badem, ceviz ve Antep fıstığı doyurucu oldukları için kilo almanızı önlemeye yardımcı olabilirler. Bu nedenle kahvaltılarınız için harika besinlerdir.

Kuruyemişlerin kalorisi yüksek olmasına rağmen, yapılan araştırmalar vücudumuzun bu yağın tamamını emmediğini söylüyor. 28 gram badem tükettiğinizde, vücudunuzun sadece 129 kalori aldığını biliyor muydunuz?

Kuruyemişler aynı zamanda magnezyum, potasyum ve kalp sağlığı için faydalı doymamış yağlar bakımından zengindir.

Yorum bırakın

Please enter your comment!
Please enter your name here