Coronavirüs salgını nedeniyle sosyal hayata getirilen kısıtlama, mutsuzluğa neden olabiliyor. Mutsuzluktan kaçınmak içi yapılabilecekler arasında doğru besinleri tüketmek önemli bir yere sahip.

Mutluluk veren besinler stresi azaltarak, kendinizi daha pozitif hissetmenizi sağlar. Peki, tükettiğimizde daha mutlu olmamızı sağlayan besinler hangileri? Stresi azaltmak ve daha pozitif olmak için hangi besinleri tüketmeliyiz?

Bazı besinler, içeriğindeki serotonin gibi maddeler sayesinde, mutluluk kaynağınız olabilir. Özellikle coronavirüs salgınının neden olduğu bu olumsuz dönemde, adını sıkça duymaya başladığımız serotonin hormonu, bedensel ve ruhsal durumumuzu etkiler. Serotonin hormonunu daha yakından tanıyalım…

Mutluluk Hormonu: Serotonin

Serotonin daha mutlu, daha canlı ve daha zinde hissetmemizi sağlayan bir nörotransmitterdir. Duygularımızın ve davranışlarımızın üzerinde önemli bir etkisi olan kimyasal habercilerdir.

Mutluluk hormonu olarak da bilinen serotonin, beyin tarafından yeterince üretilemediğinde depresyona ve anksiyeteye neden olabilir. Serotonin eksikliği, ruh sağlığımız üzerinde ciddi olumsuz etkileri olabilecek bir durumdur ve mutlaka doktora başvurulması gerekir.

Bununla beraber beynin daha fazla serotonin salgılamasına destek olan besinleri bilmek ve bunları tüketmek, beynimizin doğal yollardan serotonin salgılamasına yardımcı olabilir. Fakat kilo almamak için doğru miktarda tüketmeniz gerektiğini unutmayın.

Doğru Miktar Ne Kadar Olmalı?

Çoğu insan mutsuz ya da stresli olduğunda daha fazla yemek yeme eğilimi gösterir. Özellikle stres altındayken tatlı bir şeyler yeme isteği ortaya çıkar ve stresi azaltmak için daha fazla tatlı tüketiriz.

Bunların yanında, ayak üstü yenen fast food türü yiyecekler ile yağlı yiyecekler de kolay yoldan doygunluk sağladıkları için kişilere geçici bir mutluluk sağlayabiliyor.

Serotonin içeren yiyecekler enerji kaynağı ve mutluluk sağlayan besinlerdir fakat kalorileri de yüksektir. Mesela; kuruyemişler, enerji verdikleri için beraberinde mutluluk da getirmektedir ama fazla tüketimi enerji ve mutluluk artışının yanı sıra kilo artışına da neden olabilir. Besinlerle gelen mutluluk; artan kilolarla birlikte mutsuzluğa dönüşebilir. Bu nedenle tükettiğimiz gıdalarda doğru miktar çok önemlidir.

Mutluluk Veren 8 Besin

1- Kakao

Yüksek oranda fenilalanin içeren kakaonun, depresyon tedavisinde kullanıldığı çalışmalar mevcuttur. Serotonin üretimini arttırır. Aynı zamanda tatlı ihtiyacını diğer tatlılara göre daha hızlı giderir.

2- Muz

Muzun serotonin içeriği oldukça yüksektir. Lezzetli ve besleyici bir meyve olan muz, ara öğünler için harika bir alternatiftir. Günde 1 tane muz tüketilebilir.

3- Ceviz ve Fındık

Kuruyemişler, serotonun hormonu açısından zengin besinlerdir. Özellikle ceviz ve fındık bu konuda diğer kuruyemişlerin önündedir. Günde 2-3 adet ceviz ve bir avuç fındık tüketilmesi önerilir.

4- Ay Çekirdeği

Vitamin, mineral ve sağlıklı yağlar içerir. Ay çekirdeği, E vitamini açısından zengindir.  Bir su bardağının çeyreği kadar ay çekirdeği, günlük E vitamini ihtiyacının yaklaşık %60’ını karşılar.

5- Kuru İncir

Serotonin içeren meyvelerin başında kuru incir gelir. Ara öğünlerde tercih edebileceğiniz kuru incir, kaygı seviyenizin azalmasına yardımcı olabilir.

6- Bezelye

Ana öğünlerinizde bezelye tüketmek serotonin seviyenizi yükseltmek için doğal bir destektir.

7- Peynir

Kahvaltıların olmazsa olmazı peynir, güne serotonin içeren bir öğünle başlamanızı, gün boyu daha enerjik ve mutlu olmanızı sağlar. Obeziteye neden olabilecek kadar çok tüketmemek şartı ile kahvaltılarınızda peynir tüketmeye dikkat edin.

8- Tahıl Salataları

Stresle baş etmede nohut, buğday, fasulye ve kinoa gibi tahıl içeren salataların tüketilmesi stresle baş etmenizde size yardımcı olur.

Yorum bırakın

Please enter your comment!
Please enter your name here