Prof. Dr. Osman Müftüoğlu doğal antioksidan kaynağı propolisle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. En doğal antioksidan kaynaklarından bir tanesi olan propolis, aynı zamanda çok güçlü antiviral, antimikrobiyal ve antitümör özelliklere de sahip. Propolis için “Arıların kendilerini korumak için ürettikleri ama bizim sağlığımıza emanet ettikleri mükemmel bir sağlık ürünü” diyen Osman Müftüoğlu, “Propolis kullanarak çocuklarınızda, yaşlılarınızda ve kendinizde ciddi bir koruma sağlamış olursunuz” ifadelerini kullandı.

“Bakteri, Virüs ve Mantarlara Karşı Koruma Sağlar”

osman muftuoglu propolis

Propolisin antiviral, antimikrobiyal ve antibakteriyel özelliklerinden bahseden Prof. Dr. Osman Müftüoğlu propolisin bağışıklık sistemini güçlendirmede mükemmel etkilerinin olduğunu söyledi.

“Propolis, arıların reçineleri alarak bünyelerindeki enzimlerle birleştirdikleri anti tümör ve antioksidan özellikleri olan mükemmel bir karışımdır. Ayrıca antimikrobiyal özellikleri bulunmaktadır. Bakteri, virüs ve mantarlara karşı koruma sağlamaktadır.

Bununla birlikte karaciğeri korumada, bağışıklığı güçlendirmede hatta bağışıklık sistemini uyarmada da propolisin mükemmel etkileri vardır. Bir diğer önemli etkisi de şudur; propolis boğaz ve ağır yoluyla alındığı zaman ağrıları gidermede etkilidir. Yani ağrı kesici etkisi de vardır.

“Olağanüstü Zengin Karışım”

Propolisin oldukça zengin bir biyolojik aktiviteye sahip olduğunu vurgulayan Müftüoğlu, “Propolis, fenolik bileşikler içerir ve çok kuvvetli bir amino asit yapısı vardır. Kısaca apiterapi, yani arı ürünleriyle tedavi dediğimiz bu yepyeni alanın en önemli oyuncularından bir tanesi arı poleni ve propolistir” dedi.

“Antibiyotiklere Yeni Alternatif”

“Antibiyotik direncinden korunmak, antibiyotiklere yeni alternatifler bulmak ve antibiyotiksiz üst solunum yolu hastalığı tedavisi istiyorsak propolis hep bir seçenek olarak elimizde olacak.”

Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

“Propolisi biraz daha tanımamız ve propolis içeren ürünleri hayatımıza biraz daha sokmalıyız” diyen Müftüoğlu, propolis kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenleri ise şöyle sıraladı:

“Propolis bu mükemmel özellikleri sebebiyle giderek daha fazla kullanım alanı bulan doğal bir ilaçtır. Mucize bir doğal bileşimdir. Tek bir kabahati var; alerjik etkileri olabiliyor. Bu nedenle her propolisi kullanmamak, biyoteknolojik evrimleşmeden geçirilerek içindeki alerjik yapıların azaltıldığı ve doz aralığının netleştirildiği propolisten yararlanmak en doğru olanıdır.”

“Propolisi doğru kullanabilirseniz çocuklarınızda, yaşlılarınızda ve kendinizde ciddi bir koruma sağlamış olursunuz. Propolis ürünlerini damla, pastil ve farklı ürünlere karıştırarak kullanmak mümkündür.”

Peki propolis kullanımı nasıl olmalı? Hangi sağlık sorunlarına karşı doğal bir destek olarak yararlanabilirsiniz? Bunun için hazırladığımız içeriğe mutlaka göz atın.

Yorum bırakın

Please enter your comment!
Please enter your name here