Propolis, arı sütü, bal ve polen binlerce yıldır insanların beslenme ve tedavi amacıyla yararlandığı doğal arı ürünleridir. Tarihte başta cilt hastalıkları ve sindirim sistemi problemleri olmak üzere pek çok hastalığın tedavisinde arı ürünlerinden yararlanılmıştır.

Bilim insanları, bugün de arı ürünlerinin insan sağlığına etkisiyle ilgili araştırmalarını sürdürmektedir. Elde edinilen sonuçlar, arı ürünlerine olan ilginin de artmasını sağlamaktadır. Her gün daha fazla kişi, çeşitli rahatsızlıklarının tedavisinde doğal çözümlere yönelmektedir ve arı ürünleri bu listenin ilk sıralarında yer almaktadır.

Her gıda ürününde olduğu gibi propolisi, arı sütünü, poleni ve balı da tüketirken bilinçli ve dikkatli olmakta yarar var. İşte bu nedenle propolis, arı sütü ve poleni doğru kullanma rehberini hazırladık ve en çok sorulan sorulara yanıt aradık.

Propolis, Bal, Arı Sütü ve Polen Bir Arada Kullanılabilir Mi?

Propolis, Bal, Arı Sütü ve Polen Bir Arada Kullanılabilir Mi

Propolis, arı sütü, bal ve polen farklı kimyasal ve fiziksel bileşenlere sahiptir. Farklı kimyasal bileşenlere sahip oldukları için insan sağlığı açısından farklı faydaları söz konusudur. Özetlenecek olursa; propolis, kuvvetli antioksidan kaynağı olduğu için en çok bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi sağlarken; arı sütü ise yüksek protein kaynağı olması sebebiyle, fiziksel büyüme ve gelişmenin desteklenmesini sağlar. Bu açıdan arı ürünlerinin bir arada kullanılmasında hiçbir sakınca yoktur.

Bir Arada Daha Mı Etkili?

Arı ürünlerinin her biri bağışıklık sistemini farklı yollardan destekler. Bu nedenle arı sütü, propolis, bal ve polenin bir arada tüketilmesi, güçlü bir bağışıklık sistemi için önemlidir.

Propolis, yüksek fenolik ve flavonoid içeriği sayesinde en güçlü antioksidan gıdalar arasındadır. Bağışıklık sistemini harekete geçirerek mikrop, bakteri ve virüslere karşı koruma kalkanı oluşturur. Arı sütü ise vücuttaki tüm hücreleri yenileyerek besler, onarır, tamir eder ve geliştirir. Bu sayede metabolizmanın dengede kalmasını sağlayarak, bağışıklık sisteminin zayıflamasına engel olur. Ayrıca yaşlanma belirtilerini de geciktirir.

Hangi Arı Ürünü Satın Alınmalı? Kaliteli ve Güvenilir Ürünler Nasıl Anlaşılır?

Arı ürünlerinin sağlık açısından önemli faydaları olmalarına rağmen, ne yazık ki her ürünün aynı etkiyi gösterebildiği söylenemez. Peki, kaliteli ve güvenilir arı ürünleri nasıl anlaşılır?

Kaliteli Propolis Nasıl Anlaşılır?

kaliteli propolis

Ne yazık ki piyasada satılan her propolisin gerçek propolis olduğunu söylemek çok zordur. Örneklerin büyük çoğunluğunun etiketlerinde yanlış beyan bulunabilir. Propolis damla satın almadan önce içeriğinde ne kadar propolis olduğuna mutlaka dikkat edilmelidir.

Yine dikkat edilmesi gereken bir nokta; propolisin insan sağlığı üzerindeki etkisi, ürünün antioksidan kapasitesiyle ilgilidir. Piyasada satılan su bazlı propolis ürünlerinin antioksidan kapasitelerinin < 10 mg trolox / g yani neredeyse hiç propolis içermediği ifade edilmektedir.

Ayrıca ürünlerin koruyucu ve katkı maddesi içermemelidir. Propolisin kendisi doğal bir koruyucudur. Bu nedenle gerçek propolis, koruyucu madde içermez.

Kaliteli Arı Sütü Nasıl Anlaşılır?

kaliteli arı sütü

Arı sütü doğal bir protein, vitamin, mineral ve yağ deposudur. Üretimi de hayli güç olduğu için fiyatı da yüksek bir üründür. Ayrıca toplanırken soğuk zincirde muhafaza edilmelidir. Bu nedenle ev koşullarında muhafaza edilmesi oldukça zordur.

Arı sütü, tek başına satıldığı gibi ballı, propolisli ve polenli karışımlarla birlikte satılmaktadır. Tek başına arı sütü satın aldıysanız, küçük miktarlarda ihtiyaçlarınıza göre hazırlamanız daha uygundur. Haftalık dozajı buzdolabında muhafaza ederek, kalanını derin dondurucuda saklayabilirsiniz.

Peki arı sütü ne kadar kullanılmalı? Arı sütünün dozajı, ürünün saf veya bal, propolis, polenle karışmış olarak, değişebilir. Bununla beraber kullanacak olan kişinin yaşı, sağlık durumu ve hastalığın derecesine göre değişkenlik gösterir.

Arı sütünde, başka hiçbir üründe olmayan 10-HDA adında özel bir yağ bulunmaktadır. 10-HDA oranı, arı sütünün kalitesinde belirleyicidir. Yaklaşık 2 seviyelerinde olmalıdır.

Arı Sütü Nasıl Muhafaza Edilmeli ve Tüketilmeli?

Eğer tek başına arı sütü satın aldıysanız, bozulmadan muhafaza etmek için ekstra önlemler alınmasında fayda vardır. Arı sütünü donmuş halde 18 aya kadar bozulmadan durabilir. Buzdolabında ise 6-8 hafta kadar kalabilir. Tüketirken metal kaşık yerine tahta veya plastik kaşık tercih edilmelidir.

Güneş ışığından korunmalıdır. Mümkünse koyu renkli cam kavanozlarda saklanmalıdır. Havayla doğrudan temas etmemesi için kavanozun ağzının sıkı şekilde kapatılması gerekir.

Arı sütü etkili bir doğal gıdadır. Bu nedenle büyük miktarlarda tüketilmesine gerek yoktur. Bal, propolis ve polenle karıştırarak tüketilebilir. Bu şekilde tüketildiğinde daha uzun süre bozulmadan saklanabilir.

Kaliteli Arı Poleni Nasıl Anlaşılır?

kaliteli polen

Polen, arıların besin kaynağıdır. İçeriğinde büyük oranda protein bulunan faydalı bir doğal gıdadır. Bununla beraber 28 farklı mineral, 11 çeşit enzim, 14 çeşit yağ asidi, 11 çeşit karbonhidrat bulunmaktadır. Besleyici ve kalorisi düşük bir gıdadır. Bu nedenle spor ve diyet yapanlar için favori besin kaynağıdır.

Arı sütünün kalitesinde belirleyici olan ürünün renk çeşididir. Arı poleninin renkli olması, ürünün farklı çiçek türlerinden elde edildiğini gösterir. Bu da arı poleninin biyolojik çeşitliliğinin zengin olduğu anlamına gelir.

Ne Kadar Dozajda ve Ne Zaman Tüketilmeli?

Arı ürünleri alışkanlık oluşturmadığı için günlük ve devamlı kullanılabilir. Fakat Propolis, arı sütü, bal ve polen farklı dozajlarda tüketilmektedir. Arı sütünün saklama koşulları zor olduğu için bal ve propolisle birlikte tüketilmesi daha yaygındır. Arı sütü, propolis ve bal karışımları sabah ve akşam aç karnına tüketilebilir.

Arı Sütü Dozajı

Arı sütü; normalde kullanıcının ağırlığına göre belirli düzeyde (miligram düzeyinde) alınması yeterlidir. Ancak duruma göre bu düzey artırılabilir.
Yetişkinlerde günlük 500 – 2000 mg. kadar alınması uygundur.
Ancak her gün sabah ve akşam aynı vakitte düzenli olarak alınması gereklidir.

Propolis Dozajı

Propolis; yetişkinlerde günlük 70-100 mg. kadar alınması uygundur.

Arı poleni Dozajı

Polen; dünya literatüründe farklı tavsiyeler bulunmakla beraber ideal düzey;

– 3 yaşından 5 yaşına kadar günde 1 tatlı kaşığı

– 6 yaşından 12 yaşına kadar günde 2 tatlı kaşığı

– Yetişkinlerde günde 20 gram (4 tatlı kaşığı)

Hastalık Durumlarında Dozaj Artırılmalı Mı?

Arı ürünlerini kullanmaya başlamadan önce mutlaka alerji testi ve doktor tavsiyesi alınmalıdır. Kullanmadan önce doktordan alınacak dozaj önerisine uyulması önemlidir. Bununla beraber her hastalık için ayrı ayrı ölçü vermek zordur fakat hastalık durumlarında günlük dozajı artırılabilir.

Tedavi amaçlı kullanımlarda arı sütü çocuklarda günlük 1 gram, yetişkinlerde 2 gram olarak uygulanabilir. Propolis ise çocuklarda günlük 70 mg, yetişkinlerde 150 mg olarak uygulanabilir.

Yorum bırakın

Please enter your comment!
Please enter your name here