Doğal bir antiviral olan propolis, virüslerin çoğalmasını engeller. Peki, propolis coronavirüse karşı etkili midir?

Yapılan çalışmalar propolisin, Covid-19’un hücreye girişini engelleyebileceğini gösteriyor. Ayrıca, semptomların şiddetini de azaltmaya da yardımcı olabilir. Propolis, coronavirüse karşı etkili midir? Okumaya devam edin.

Propolis, tıbbı etkileri sayesinde binlerce yıldır çeşitli hastalıkların tedavisinde yararlanılan doğal bir arı ürünüdür. Bilimsel olarak kanıtlanmış koruyucu ve iyileştirici etkilere sahiptir. Kanıtlanan en önemli etkileri: Antioksidan, antimikrobiyal, antienflamauar, antiparazitik, immünomodülatör ve antiviral özellikleridir. Bu etkileriyle, sağlığın korunmasında ve iyileştirilmesinde geniş bir uygulama alanına sahiptir.

Covid-19 pandemisiyle birlikte bağışıklık sistemini destekleyen ve antiviral etkilere sahip alternatif doğal ürünlere olan ilgi büyük artış gösterdi. Kanıtlanmış bağışıklık sistemi destekleyici ve antiviral etkilere sahip olan propolis, bu dönemde en çok ilgi uyandıran doğal arı ürünüdür.

Propolis Nasıl Çalışır?

Popolis, virüsün zayıf noktalarına saldırır. Virüsün kendisini çoğaltmasını engeller. Vücutta yayılmasını önleyerek, vücudunuzun bu işgalciyi yenilgiye uğratmasına yardımcı olur. Peki, Propolis, coronavirüse karşı etkilidir diyebilir miyiz? Yapılan bazı çalışmalar propolisin, Covid-19’un hücreye girişini engelleyebileceğini gösteriyor. Ayrıca, semptomların şiddetini de azaltmaya da yardımcı olabilir. “Sitokin Fırtınası” na karşı da bağışıklık sistemini düzenleyici etki gösterebilir. Propolisin, coronavirüse karşı etkisiyle ilgili yapılmış çalışmaları herkesin anlayabileceği sade bir dilde özetledik.

Propolisi ilk kez duyuyorsanız, “Propolis Nedir” sorunuzun yanıtını burada verdik.

Coronavirüs (Covid-19): Bilmeniz Gerekenler

İlk kez 1 Şubat 2020’de ortaya çıkan Covid-19, kısa sürece tüm dünyayı etkisi altına aldı. Aslında Coronavirüs ailesinin yeni bir üyesi. Bu nedenle “Covid-19: Yeni Tip Coronavirüs” de deniliyor.

Coronavirus insanlarda ve birçok hayvanlarda yaygın olarak görülen büyük bir virüs familyasıdır. Bu virüs familyası, soğuk algınlığı ve daha ağır semptomlara sahip farklı hastalıklara neden olabilir.

İnsanların hayvanlardan enfeksiyon kapması çok nadir olmasına rağmen, özellikle son yıllarda yeni koronavirüsler ortaya çıkmaktadır. Örneğin, 2002 yılında 8422 kişiyi enfekte eden ve salgın sırasında dünya çapında 916 ölüme neden olan ciddi akut solunum sendromu koronavirüs (SARS ‐ CoV) meydana gelmiştir.

Benzer şekilde, 2012 yılında Ortadoğu solunum sendromu koronavirüs (MERS ‐ CoV) bildirilmiştir. Bu da toplam 1401 MERS ‐ CoV vakası ile 543 ölüme neden olmuştur.

Dolayısıyla, koronavirüs enfeksiyonunun beklenmedik bir şekilde ortaya çıkışı ve ağır sonuçlar göstermesi sağlığımızı korumak için ciddi ve etkili önlemler almamızı zorunluluk haline getirmiştir.

Propolis, bağışıklık sistemini destekleyici ve antiviral özellikleriyle biliniyor. Peki, coronavirüse karşı etkili mi? Propolisin coronavirüse karşı etkisi ile ilgili yapılan çalışmalarda, önemli sonuçlar elde edinildi.

Yeni tip coronavirus (Covid-19), enfekte kişilerde zatürre, fibroz (akciğerin dokusunun sertleşmesi) ve bağışıklık sisteminin baskılanmasına neden olabilir. Yapılan çalışmalar propolisin, bu süreçleri engellemeye ve hastalığın semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Bağışıklık Sisteminin Baskılanması: Sistemin, hastalığa karşı gerekli bağışıklık tepkisini gösterememesi.

Propolis, etken maddesi olan kafeik asit fenil esterleri (CAPE), virüsün çoğalması için gerekli proteini bloke eder. Başka bir virüs proteininin vücuda yerleşmesini önleyebilir ve iltihabı azaltabilir.

Propolis, Coronavirus’e Karşı Etkisi

Covid-19’la ilgili yapılan bilimsel çalışmalar, virüsün virüsünün akciğerlere ACE2 enzimine tutunarak girdiğini göstermektedir.  Virüs bu şekilde akciğerlerde çoğalıp zatürre ve solunum sıkıntısına yol açmaktadır. Peki, virüsün akciğerlerde çoğalması engellenebilir mi?

Araştırmalar, virüsün tutunarak hücre içine girdiği ACE2 enzimini inhibe eden yani oluşmasını engelleyen ajanlar ile akciğer enfeksiyonunun ve tablonun ağırlaşmasının önüne geçilebileceğini göstermektedir. Peki, propolis ACE2 oluşumunu engeller mi?

2008 yılında Florida Eyalet Üniversitesi’nde yapılan bilimsel bir çalışmada; ACE’nin yani anjiotensin dönüştürücü enzimin, ACE1 proteininden, ACE2 oluşmasını sağlayan bir enzim olduğu belirtilmiştir. Yani ortamda ACE enzimi olmazsa ACE2 oluşamamaktadır.

Bu durumda virüsler ACE2’ye tutunarak hücre içine girememekte ve çoğalamamaktadır. Bu çalışmada; propolisin, ACE enzimini inhibe ederek ACE2 oluşumunu engellediği ortaya konulmuştur. Dolayısıyla propolisin virüslerin akciğer enfeksiyonuna yol açma ihtimalini azaltabileceği belirtilmiştir.

Propolis, Bağışıklık Sistemi ve Coronavirüs (Covid-19)

Koronavirüs enfeksiyonunun tüm dünyayı etkisi altına aldığı şu günlerde, en çok gündeme gelen konulardan biri de bağışıklık sistemini nasıl güçlendireceğimiz. Peki bu konuda uzmanlar ne öneriyor?

Bilimsel veri tabanlarında arı sütünün antiviral özelliği ile ilgili 3.700 yayın, propolisin antiviral özelliği ile ilgili 17.100 yayın, ham balın antiviral etkisi ile ilgili 11,900 yayın bulunmaktadır. Propolis ve arı sütü çok uzun yıllardır tamamlayıcı tıpta kullanılan ve çeşitli hastalıklarda doğru dozda kullanıldığında faydası ispatlanmış doğal ürünlerdir.

Türkiye’nin en ünlü propolis uzmanı, ISO Arı Sütü ve Propolis Komisyonu Üyesi ve Gıda Yüksek Mühendisi Aslı Elif Tanuğur Samancı, coronavirüse karşı güçlü bir bağışıklık sistemi vurgusu yapıyor.

“Güçlü bir bağışıklık sistemi için antioksidan içeriği yüksek olan gıdaların günlük beslenmeye dahil edilmesi çok önemli. Bu besinler; soğan, sarımsak, zencefil, zerdaçal, ham bal, arı sütü ve propolistir. %10 veya %20 propolis içeren damla formundaki bir özütten, yetişkinlerin günde en az 20 damla, çocukların ise günde en az 10 damla bal, pekmez veya yoğurt gibi gıdalara ekleyerek tüketmesi gerekmektedir. Hastalık belirtileri hissedildiği anda ise propolis dozajı, en az 4 katına çıkarılmalıdır. Yani yetişkin için günde 80 damlaya ve çocuk için günde 40 damlaya kadar çıkılmalıdır.

Yapılan bilimsel çalışmalar propolisin güçlü bir antiviral olduğunu ve virüslerin hücre içine girerek çoğalmasını engellediğini göstermektedir. Dolayısıyla düzenli propolis kullanan kişiler, hastalığa yakalansa bile daha hafif semptomlar ile zatürre gibi ağır bir tablo gelişmeden atlatabilir. Bu noktada güçlü bir bağışıklık sistemi çok önemlidir. Propolis ve arı sütü de bilinen en önemli doğal bağışıklık güçlendirici gıdalar arasında yer alıyor.”

Propolis, sadece bağışıklık sisteminizi doğal yollardan desteklemiyor. COVID-19 enfeksiyonunda en çok korkulan “Sitokin Fırtınası”na karşı da etki gösterebilir.

Propolis, Sitokin Fırtınası’nı Önleyebilir mi?

Sitokin Fırtınası terimi, çoğumuzun hayatına COVID-19 ile birlikte girdi. En sade şekilde tanımlamak gerekirse, Sitokin Fırtınası ‘bağışıklık sistemimizin, dosttan düşmana dönüştüğü andır.’ Peki bu ne demek?

Sitokinler, hücrelerin birbirleriyle haberleşmesini sağlayan küçük proteinlerdir. Bu proteinler vücudun hastalık ve enfeksiyona tepkisini düzenlemek ve serbest bırakıldığında bağışıklık sistemini işini yapması için sinyal verirler.

Sağlıklı hücrelerin daha uzun yaşamasına, zararlı hücrelerin (virüs tarafından ele geçirilmiş) ölmesine yardımcı olabilecek sinyaller gönderirler.

COVID-19’da yaşanan Sitokin Fırtınası, bağışıklık sisteminin sağlıklı hücre ve dokular üzerindeki olumsuz/zarar verici hareketi olarak tanımlanabilir. Yani bağışıklık hücreleriniz sağlıklı dokulara ve hücrelere saldırmaya başlar.

COVID-19 ile enfekte olanlarda, tedaviye rağmen yüksek ateş ve akciğer hasarının görülmesinin nedenlerinden bir tanesi budur.

Propolis, doğal bir immunoregülatör (bağışıklık dengeleyici)’dir. Ve Sitokin Fırtınası nedeniyle bozulan bağışıklık sistemi dengesini, yeniden sağlamaya yardımcı olabilir.

Propolisin Sitokinleri Dengeleyici Etkisi ile İlgili Çalışmalar

2003 yılında Almanya’da Otto Von Guericke Üniversitesi’nde yapılan bilimsel çalışmada, propolis ve bileşenlerinin, insan hücrelerinde enflamasyona yol açan sitokinlerin üretimini baskılarken, bağışıklık hücrelerinin artmasını sağladığı gösterilmiştir.

Bu çalışmada, propolis özütlerinde bulunan hesperidin, quercetin ve kafeik asit fenetil ester (CAPE) bileşenlerinin, insan bağışıklık hücresi fonksiyonları üzerindeki etkileri detaylı olarak araştırılmıştır.

Sonuç olarak, incelenen propolis bileşenlerinin, enflamasyona yol açan sitokin türlerini baskıladığı ve lenfositler üzerinde düzenleyici etki gösterdiği tespit edilmiştir. Bu veriler, propolisin bağışıklık sistemini düzenleyici bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Çalışma sonucunda, araştırmacılar propolisin immünoregülatör (bağışıklığı dengeleyici) etkisiyle, güçlü ve doğal bir antienflamatuar (vücutta iltihap azaltıcı) özellikte olduğunu belirtmişlerdir.

Propolisi Beslenmenize Nasıl Eklersiniz?

Propolis ilaç değildir. Sağlığınızı korumanıza ve iyileştirmenize yardımcı olan doğal bir arı ürünüdür. Her doğal besin gibi, düzenli tüketildiğinde etkisini gösterir. Çocukların ve yetişkinlerin düzenli tüketimine uygundur.

Propolisten doğru şekilde yararlanmak için düzenli ve doğru miktarda tüketmek çok önemlidir. En çok tercih edilen propolis damla formları yetişkinlerde günde 20 damla, çocuklarda 10 damla olarak önerilir.

Yorum bırakın

Please enter your comment!
Please enter your name here