Antibakteriyel özellikleriyle öne çıkan propolis, ağız ve diş sağlığını korumak için kullanılabilir mi? Propolis, diş çürüklerini önlemeye karşı etkili midir? Bu içerikte propolisin ağız ve diş sağlığına faydalarını bulabilirsiniz.

Propolis, arı kovanında mikropların çoğalmasını önlemek için arılar tarafından üretilen reçinemsi bir arı ürünüdür. Çoğunlukla arıların çeşitli bitki ve ağaçlardan elde ettikleri özlerden oluşur. İçeriğinde 300’den fazla bileşik bulunur. İçeriği, arılar tarafında nerede ve ne zaman üretildiğine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Propolis, binlerce yıldır geleneksel tedavide çeşitli sağlık sorunlarına karşı kullanılmaktadır. Tıbbın babası kabul edilen Hipokrat, pek çok farklı sağlık problemine karşı doğal bir destek olarak propolisten yararlandı. Antiseptik ve antienflamatuar özelliklere sahip olan propolis, özellikle yara ve yanıkları tedavi etmek için kullanılmıştır. Cilt üzerinde iyileştirici ve koruyucu etkilere sahiptir. Günümüzde yapılan bilimsel çalışmalar, propolisin ağız ve diş sağlığı için doğal bir alternatif olabileceğini gösteriyor.

Ağız Enfeksiyonlarına Karşı Propolis

Propolisin içeriğinde 150’den fazla biyolojik aktiviteye sahip bileşik olduğu tahmin ediliyor. Bu bileşenlerin büyük çoğunluğu ise antimikrobiyal özelliğe sahip fenolik ve flavonoid bileşiklerdir. Yapılan bilimsel çalışmalar propolisin etken bilişikleri olan fenolik ve flavonoidlerin, yüksek antioksidan etkilere sahip olduğunu gösteriyor. Bununla beraber propolisteki bileşiklerin antibakteriyel, antifungal ve antiviral özellikte olduğu, yapılan laboratuvar testlerinde anlaşılmıştır.

Propolis, bu özellikleriyle ağız hijyeninin korunmasına ve diş çürüklerinin önlenmesine doğal yollardan yardımcı olabilir. Üstelik sadece insanlar üzerinde değil, kedi ve köpekler üzerinde de etkili olabileceği ifade ediliyor. Bazı çalışmalar hayvanların içme suyuna eklenen propolis özütünün, diş çürüklerini önemli ölçüde azaltabileceğini belirtiyor.

Diş protezi kullanan kişilerde, Candida Albicans mantar türünün neden olduğu ağız enfeksiyonuna karşı propolisin etkisiyle ilgili bazı bilimsel çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalarda diş protezi kullananlar, protezlerini günde 4 kez propolisle temizledi. Çalışma sonucunda araştırmaya katılanların büyük çoğunluğunun diş etlerinde 7 gün sonra iyileşmeler gözlemlendi.

Propolis özütü ile yapılan gargaranın, insanların tükürüğündeki bakteri konsantrasyonunu önemli ölçüde azalttığı anlaşılmıştır.

Propolis, Diş Çürüklerini Önlemeye Yardımcı Olabilir mi?

Propolisin, insan vücudunda etkili olduğu alanlardan bir tanesi de ağızdır. Bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkileri bulunan propolis, ağız hijyenini korumaya ve diş çürüklerini önlemeye de yardımcı olabilir.

Diş çürükleri için antimikrobiyal özelliğe sahip etkili olabilir. Ancak, ağız enfeksiyonlarından korunmak ve diş çürüklerini önlemek için toksik olmayan doğal yolların tercih edilmesi önerilir. Propolis, ağız hijyeni ve diş sağlığının korunmasında size aradığınız ‘toksik içermeyen’ doğal desteği sağlar.

Ağızda biriken şeker ve diğer basit karbonhidratlar, ağız bakterilerinin çoğalmasının nedenleri arasındadır. Ağızda biriken bu bakteriler, dişin beyaz tabakası olan diş minesine saldıran asitler üreterek zayıflamasına neden olur.

Propolis, bu sorunu önlemeye pek çok farkı yönden yardımcı olur. Öncelikle, propolis özütünden elde edilen damla formu, oral bakterileri öldürür ve çoğalmalarını engeller. İkinci olarak ağızdaki bakterilerin, diş minesi üzerinde plak oluşumunu zorlaştırır. Son olarak bakterilerin, şekerleri parçalamak için kullandığı enzimlerin işlevini bozar. Ağızdaki bakterilerin beslenmesini engelleyerek çoğalmasının önüne geçer.

Propolis, antimikrobiyal etkisiyle ağız florasına olumlu etki eder. Bu sayede hem diş plağına hem de çürüklere karşı yardımcı olur.

Diş Eti İltihabının Önlenmesinde Propolis

Bakteriler, ayrıca diş etlerinde, dişler üzerinde, ve diş etleri arasındaki boşluklarda yoğun şekilde birikebilir. Bu durum, diş eti iltihabını tetikleyerek diş ve diş eti problemlerine neden olabilir. Önlem alınmazsa kalp problemlerine bile neden olabilir.

Propolis, antibakteriyel özelliğiyle diş eti dokusunun enfeksiyona karşı korunmasını destekler. Vücudunuzun diş eti enfeksiyonlarına karşı bağışıklık tepkisini artırmaya yardımcı olur. Ayrıca antienflamasyon özelliğiyle diş eti iltihabında lokal ve sistemik hasarı sınırlayabilir.

Propolisin diş eti hastalıklarının tedavisine desteği her ne kadar güçlü olsa da; bu tek başına bir çözüm olabileceği anlamına gelmemektedir. Uzman bir hekim tedavisine, doğal bir destek olarak yararlanılabilir.

Ağız Yaralarının İyileşmesine Yardımcı Olur

Propolis, ağız cerrahisinin ardından oluşan ağız yaralarının hızlı şekilde iyileşmesine yardımcı olur. Yapılan çalışmalar, propolisin sadece şişliği azaltmaya değil, diş çevresinin hızlı şekilde iyileşmesine de yardımcı olabileceğini gösteriyor. Propolis ağız cerrahisinin ardından iltihaplanmanı azaltarak, yara iyileşmesini hızlandırabilir.

Pamukçukla Mücadele Eder

Pamukçuk, ağızdaki mantar enfeksiyonunun (Candida albicans) neden olduğu diş eti tahrişidir. Bu sorun, diş protezlerinin kullanımını engelleyecek kadar ciddi tahrişlere neden olabilir.

Bağışıklık sistemi zayıflaması, çeşitli hastalıklar ve antibiyotik kullanımı ağız florasını bozarak pamukçuk riskini artırabilir. Propolis ağız florasına olumlu etki ederek pamukçuk oluşumunu engelleyebilir.

Yorum bırakın

Please enter your comment!
Please enter your name here