Propolis, insan sağlığı üzerinde çok çeşitli etkilere sahiptir. Peki, propolis en yakın dostlarımız köpek için de uygun mudur? Propolis köpeklerde nasıl etkili şekilde kullanılır? Nelere dikkat edilmelidir?

Bu makalede, köpeklerde propolis kullanımı ve yapılan bazı bilimsel çalışmalar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Propolisin ana işlevi, arı kovanını bulaşıcı hastalıklara karşı korumaktır. Arılar, bitki ve ağaçlardan topladıkları propolise, kendi enzimlerini ekleyerek daha da zenginleştirirler. Propolisin içeriğinde, yoğun olarak fenolik ve flavonoid bileşikler bulunur. Bu bitkisel bileşikler, propolise antibakteriyel, antifungal, antimikrobiyal ve antioksidan özellik kazandırır. Propolisin bağışıklık sistemini güçlendirici, antiviral, antibakteriyel ve antifungal etkileriyle ilgili çok sayıda bilimsel çalışma yapılmış ve en saygın yayıncılar tarafından yayınlanmıştır.

Arılar, kovan girişlerini propolisle kaplayarak hastalığa neden olan paratizlerin kovana girişini önlüyor. Bunu binlerce yıldır yaparak kovanlarını bakteri, mantar, mikroorganizma ve virüslerden korumayı başardılar. Ayrıca propolisi kovanın içinde de kullanarak mantar ve bakteri oluşumunu engelliyorlar. Peki propolis, aynı etkisi en yakın dostlarımız olan köpeklerde ve kedilerde de gösterebilir mi? Propolis köpekler için uygun mudur?

Propolis Nedir? Köpeğiniz için Uygun mu?

Propolis, tıpkı bal, arı sütü, polen ve arı ekmeği gibi doğal bir arı ürünüdür. Bir farkla, arılar propolisi beslenmek için değil; bakteri ve mantar enfeksiyonlarından korunmak için üretir. Arılar, propolisi çeşitli bitki ve çiçeklerin yaprak, sap ve tomurcuklarından toplayarak üretirler. Yani tıpkı arıların polen ve bal üretmesi gibi tamamen doğal bir üretim söz konusudur.

Propolisin içeriğindeki tıbbı özelliklere sahip bileşikler, hem insanların hem de köpeklerin sağlığı için oldukça faydalıdır. Bunu bilim de doğruluyor. Doğal olarak hastalığa neden olan mikroorganizmalara ve parazitlere karşı savaşır. Propolisi köpeğiniz için doğal bir antibakteriyel, antimikrobiyal, antifungal ve anti-enflamatuar olarak kullanabilirsiniz. Yapılan çalışmalar, propolisin köpeklere uygulanabileceğini ve sağlık açısından olumlu sonuçlarının olabileceğini gösteriyor.

Propolis Damla Formu Kedi ve Köpeklerde Nasıl Kullanılır?

Propolis damla, kedi ve köpeğinizi çeşitli bulaşıcı hastalıklardan korumanıza yardımcı olabilir. Aynı zamanda çeşitli cilt hastalıklarına, yaralarına, yanıklarına ve ısırıklara karşı uygulanabilir. Propolis, topikal uygulandığında köpeğinizin cildindeki yara ve yanıkların hızlı şekilde iyileşmesine yardımcı olabilir.

Propolisin yoğun kıvamı topikal uygulamayı zorlaştırabilir. Bunun için veterinerinize danışarak kullanacağız merhemle birlikte uygulayabilirsiniz.

Propolisin Kedi ve Köpeklerde Kullanım alanları

Propolis, kedi ve köpeklerde virüs, bakteri, mantar ve mikroorganizmaların neden olabileceği pek çok probleme karşı uygulanabilir. Yapılan pek çok araştırma propolisin köpeklerde; cilt yaralarına ve parazit enfeksiyonlarına karşı yardımcı olabileceğini ortaya koyuyor. Aşağıda yapılan bilimsel çalışmalardan en önemlilerini bulabilirsiniz.

Güçlü Bağışıklık Sistemi için

Propolis, antiviral, antibakteriyel ve antifungal etkilere sahip flavonoidler ve kafeik asit esterleri (CAPE) içerir. Kedi ve köpek gibi evcil hayvan türleri üzerinde yapılan pek çok bilimsel çalışma, propolisin bağışıklık sistemini güçlendirerek çeşitli enfeksiyonlara karşı koruma sağlayabileceğini gösteriyor.

Virüs, bakteri ve mikroorganizmalar, insanlarda olduğu gibi kedi ve köpeklerde de bağışıklık sistemini olumsuz etkiler. Propolis, kedi ve köpeklerde virüs, bakteri ve mikroorganizmalara karşı koruma sağlayarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu sayede çeşitli enfeksiyonlara ve bulaşıcı hastalıklara karşı etki gösterir.

Bakteriyel Enfeksiyonlar

Staphylococcus aureus, köpeklerde en yaygın görülen bakteriyel enfeksiyonlar arasındadır. Bu bakteriler köpeklerde cildin kızarmasına ve iltihaplanmasına neden olabilen bir cilt enfeksiyonudur.

Staphylococcus aureus, ciltte yaşar ve cilt sağlıklı olduğu sürece uykuda kalır. Cilt tahriş olursa veya yaralanırsa, bakteriler çoğalarak cildi istila edebilir ve enfeksiyona neden olabilir. Staphylococcus aureus, önlem alınmazsa, üst solunum yollarına da zarar verebilir.

Propolisin etanolle özütlenmiş ekstrakt formu, köpeklerde Staphylococcus aureus gibi bakteriyel enfeksiyonlara karşı alternatif ve etkili bir çözüm olabilir. Yapılan çalışmalar propolis ektraktının topikal uygulamasının bakterilerin çoğalmasını önleyici etki gösterebileceğini ortaya koymuştur.

Köpeklerde Kulak Enfeksiyonuna Karşı Propolis

Kulak enfeksiyonu olarak bilinen Otitis External (OE), köpeklerde işitme kanalının iltihaplanması durumudur. Otitis extern, bir köpeğin veterinere götürülmesinin en yaygın nedenleri arasındadır. Otitis Externa teşhisi konulan köpeklerin dış işitme kanalında iltihaplanma görülür. Bununla beraber kaşıntı ve bazı davranış değişiklikleri de diğer semptomlar arasında gösterilebilir.

Hund Otitis Externa’nın en genel çevresel faktörleriyse sıcak hava ve aşırı nemdir.

Propolis ekstraktının, topikal uygulamayla köpeklerde otitis externa (hund otisis externa)ya karşı etkili olabileceği bazı bilimsel çalışmalarla ortaya konulmuştur. Çalışmada, propolis ile tedavi edilen 38 köpekten 27’si (% 71) tatmin edici bir şekilde yanıt verdi.

Mantar Enfeksiyonuna (Dermatofit) Karşı Propolis

Dermatofitozis, dermatofit denilen mantarların cildin üst tabakalarında yaptığı hastalıklardır. Bunlar trikofiton, mikrosporum ve epidermofiton cinslerinden oluşmaktadır. Dermatofitler, direkt ve indirekt temaslarla yaygın ve bulaşıcı enfeksiyonlara neden olmaktadır.

Yapılan bazı bilimsel çalışmalar, propolisin dermatofit tedavisinde etkili olabileceğini ortaya koyuyor. Dermatofitozlu 3 köpeğe, belirli bir süre boyunca propolisli merhem topikal uygulandı ve propolis içeren sabunla banyo yaptırıldı. Çalışmaya göre, tedavinin ikinci haftasından itibaren iyileşme belirtileri gözlemlendi.

Paraziter Enfeksiyonlara Karşı Propolis

Giardiasis ve Trypanosomiasis, köpeklerde ve kedilerde sık görülen paraziter enfeksiyonlardır. Yapılan bir çalışmada tek başına propolis kullanımının enfeksiyon yoğunluğunu önemli ölçüde azaltabileceği ortaya çıkmıştır.

Yorum bırakın

Please enter your comment!
Please enter your name here