Propolisin cilde faydalarıyla ilgili farklı kaynaklardan farklı şeyler okuyabilirsiniz. Peki propolis gerçekten cilt için faydalı mı? Hangi etkilere sahip? Propolis cilde nasıl uygulanır? Propolis ve cilt sağlığı ile ilgili merak edebileceğiniz konuları bu içerikte yanıtladık.

Propolisin koruyucu ve iyileştirici etkilerinin cilt tedavilerinde kullanılmasının tarihi MÖ 350’ye kadar uzanır. Tarih kitapları, Antik Yunanlıların yaraları enfeksiyondan korumak ve cilt yaralanmalarını tedavi etmek için propolisten yararlandığından bahsetmektedir.

Bunun yanı sıra Roma İmparatorluğu’nun savaşta yaralanan askerlerinin yaralarını propolisle sardığı da bilinmektedir.

Propolisin insan sağlığına faydaları bugün bilim dünyasını en çok heyecanlandıran konulardan bir tanesi. Propolisin özellikleri ve sağlığa faydalarından bahseden dergiler, web siteleri ve televizyon programları son dönemde büyük artış gösterdi. Propolisin insan sağlığına faydalı etkilerinin bu sayede yeniden keşfedilmesiyle, ürünün popülerliği ve bilinirliği hızla ararken; kullanıcı sayısı da çoğalıyor. Peki propolis nedir? Bu yazımızda propolisin cilde faydaları nelerdir sorusuna yanıt aramaya çalıştık.

Propolisin Cilde Faydaları

Propolisin cilde etkileri

Propolis, bal, arı sütü ve polen gibi insan sağlığı açısından oldukça faydalı bir doğal üründür. Propolisin cilde faydalarını anlatmaya başlatmadan önce propolis nedir’den kısaca bahsetmemizde fayda var.

Arıların çeşitli ağaç ve çiçeklerin tomurcuklarından toplayarak elde ettikleri propolis, özetle arı kovanını dezenfekte eden ve olumsuz dış etkenlere karşı koruma altına alan reçinemsi bir maddedir.

Arılar, propolisi kovanlarının inşasında kullanarak, dışardan gelebilecek zararlı bakteri, virüs ve mikroplara karşı dayanıklı, güvenli ve steril bir yaşam alanı yaratır. Antibakteriyel ve antiviral özellikleri çok kuvvetli olan propolisin, arı kovanında oynadığı hayati rolünü insan sağlığında da oynadığını “Propolisin Faydaları” başlıklı yazımızda incelemiştik. Bu yazımızda propolisin cilde faydalarını ve cilt rahatsızlıklarında nasıl kullanılacağını inceleyeceğiz.

Propolis Cildi Korur

Propolis, cildin genel sağlığını koruyarak görünümünü iyileştirirken, yıpranmalara karşı cildi restore eden ve koruyan etkilere sahiptir.

İçeriğinde cilt sağlığı açısından oldukça faydalı B1, B2, C ve E vitaminleriyle birlikte demir, kalsiyum, magnezyum, çinko ve bakır gibi mineraller bulunur. Bu sayede cildin temiz ve canlı kalmasını sağlayarak, yaşlanma belirtilerini geciktirir.

Ayrıca anti-enflamatuar (iltihaplarla savaşan) görevi görerek ciltteki şişlikleri yok eder ve kolajen seviyesini yükselterek cilde sıkılık kazandırır.

Evde kendi imkanlarınıla hazırlayabileceğiniz cilt kremine bir miktar Propolis özütü  ekleyerek cildinizi kolay ve doğal yollardan koruma altına alabilirsiniz.

Propolis Cilt Tahribatını Azaltır

Propolis Cilt Tahribatını Azaltır

Günlük hayatımızda tükettiğimiz gıdalar, soluduğumuz hava, güneş ışınları (UV ışınları) cilt dokumuzu zorlayarak tahrip olmasına neden olabilir. Propolis, günlük hayatta cildimizin tahrip olmasına neden olan bu etkileri minimuma indirerek, cildi doğal yollardan korur ve besler.

Ayrıca yine zararlı güneş ışınlarının neden olduğu cilt kuruması, yanması ve cilt lekesi gibi rahatsızlıkların önlenmesinde de fayda sağlar.

Propolis Cilt Yaralarını Hızla İyileştirir

Antifungal görevi gören pinokrembrin adında özel bir bileşiğe sahip olan propolis, anti-enflamatuar ve antimikrobiyal etkisi sayesinde yaraların mikrop kapmadan hızla iyileşmesini sağlar.

Travmatik yaraları olan insanlar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, propolis cilt yaralanmalarına ve yanıklarına uygulandığında yeni sağlıklı hücre büyümesini hızlandırarak, yaranın daha hızlı iyileşmesine yardımcı olduğu anlaşıldı.

Propolis Sivilcelerle Mücadele Eder

En sık karşılaşılan cilt sorunlarının başında sivilceler gelmektedir. Sivilceler, cilt gözeneklerinin kapanmasıyla deri altında biriken kir ve bakterilerin yüzeye çıkmasıyla meydana gelir.

Propolis, çok kuvvetli ve doğal bir antioksidandır. Bu sayede hücre yenilenmesini hızlandırırken, hücre artıklarını (çöplerini) dışarı atar ve cilt gözeneklerini temizler. Temiz cilt gözenekleri, hem sivilce oluşumunu hem de akne oluşumunu engeller.

Propolis Mantarlara Yaşam Alanı Tanımaz

Propolis Mantarlara Yaşam Alanı Tanımaz

Propolis, antifungal özelliği sayesinde mantar oluşumuna engel olur ve yayılmalarını engelleyerek yaşam alanı tanımaz.

Özellikle genital ve oral bölgede çıkan Candida albicans olarak bilinen mantar türüne karşı öldürücü etkiye sahiptir. Yapılan bir araştırmaya göre propolis, Candida albicans isimli yayın mantar türünün büyümesine ve yayılmasına karşı bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği ortaya çıkmıştır.

Cildin Nem Dengesini Sağlar

Propolis, özellikle en genel cilt tipi olan karma ciltler (T bölgesi daha yağlı, diğer kısımları daha az yağlı olan cilt tipi) için çok faydalıdır.

Cildin farklı bölgelerindeki farklı miktarlardaki nem oranını dengeleyerek, yağlı bölgelerin kurumasına, kuru bölgelerinse nemlenmesini sağlar.

Ayrıca cildin aşırı yağlanmasına neden olan sebum üretimini de kontrol altına alır.

Propolis Kırışıklık Giderici ve Yaşlanma Karşıtı

propolis anti aging

Propolis, cilt üzerinde onarıcı ve iyileştirici etkilerinin yanında aynı zamanda kırışıklık giderici ve yaşlanma karşıtı bir üründür.

Cildin nem dengesini koruyarak sıkılaşmasını sağlayan propolis, bu sayede zamanla oluşan cilt kırışıklıklarının giderilmesine katkı sağlar.

Propolis ve ekstraklarının ciltteki kolajen üretimini artırdığını ifade etmiştik. Bu özellik sayesinde cilt onarımı ve yenilenmesi için ideal bir ürün haline gelen propolis, kozmetik sektörünün de yoğun ilgi gösterdiği bir madde.

Propolis Yüze Sürülür Mü?

Propolis Cilt için nasıl kullanılır

Propolisin cilde faydalarından yararlanmanın yollarından en pratik yolu yüze sürmektir. Güvendiğiniz bir markanın propolis damla formunu yüzünüze sürebilirsiniz? Propolisle cilt bakımı için Bee’o propolis damla formunu deneyebilirsiniz.

Propolis damla, antienflamatuar ve antioksidan etkilere sahiptir. Sivilceye neden olan enflamasyonu azaltır. Siyah noktalara karşı etkilidir. Antioksidan etkisiyle cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur. Dış etkenlere karşı cildin dayanıklılığını destekler. Doğal bir peeling etkisi yaratır.

Propolis damlayı cilt rahatsızlıklarınız için cilt kreminize karıştırarak kullanabilirsiniz. Bunun dışında genel cilt temizliği ve bakımı için propolisi tek başına yüzünüze maske olarak uygulayabilirsiniz.

 

Yorum bırakın

Please enter your comment!
Please enter your name here