Doğanın insanoğluna arılarla sunduğu en büyük mucizelerden biri olan propolis, arıların çeşitli ağaç ve bitkilerin özlerini kendi salgılarıyla birleştirmeleri sonucunda oluşan reçinemsi bir maddedir. Peki propolis nedir tam olarak? Detaylı yanıt arıyorsanız propolis nedir başlıklı içeriğimizi okuyun.

Bağışıklık sistemini düzenleyen ve kuvvetlendiren propolis, özellikle bağışıklık sistemi yetişkinlere göre daha zayıf olan çocuklarda çok büyük olumlu etkilere sahiptir. Aileler, son dönemde kullanımı oldukça popüler hale gelen propolisin çocuklar için faydalarının ne olduğunu ve çocuklarda propolisin ne sıklıkla kullanılacağını merak ediyor. Çocuklarda en sık görülen hastalıklar neler? Propolis çocukları hastalıklardan korur mu?

Bu yazıda propolisin çocuklar üzerinde hangi olumlu etkilere sahip olduğuna daha yakından bakacağız.

Propolisin Koruyucu Etkileri

Çok kuvvetli doğal bir arı ürünü olan propolis sayesinde arılar, kovanlarını dezenfekte ederek virüslerden temizler. Daha sonra kendi gıdasını ve yavrularını propolisle dezenfekte ettikleri peteklere bırakır. Propolis sayesinde olumsuz dış etkenlerden korunan arı yavruları sağlıklı şekilde olgunlaşır.

Arı kolonilerinin sağlıklı şekilde yaşamlarını sürdürmelerinde kilit rol üstelenen propolisin özellikle çocuklar üzerinde benzer sonuçlarının olduğu tespit edilmiştir.

Çocuğunuzu Enfeksiyondan Koruyun

Güçlü bir bağışıklık sistemi için A,B,C,D ve E vitaminleriyle birlikte kalsiyum, magnezyum, çinko ve demir, sodyum ve potasyum çok önemlidir. Bu vitamin ve mineraller insan metabolizmasının eksiksiz olarak çalışabilmesini, güçlü bir bağışıklık sistemini ve en önemlisi gelişim çağındaki çocukların sağlıklı büyümesi açısından oldukça önemli. Çocukların sağlıklı şekilde büyüyüp gelişmeleri için son derece önemli olan bu vitamin ve mineralleri doğal yollardan alınması gerekir.

Propolis içeriğindeki yoğun antioksidan sayesinde bağışıklığın kuvvetlenmesinde nar suyundan 80 kat daha fazla katkı sağlarken, enfeksiyonlara karşı da doğal bir koruma kalkanı oluşturur.

Antioksidan maddeler, serbest radikaller denilen vücudumuzdaki günlük metabolik faaliyetler sonucu ortaya çıkan atıkları vücuttan uzaklaştırır ve vücudu temizler. Arı kovanlarını temizleyen propolis, insan bünyesinde de hücre atıklarının vücuttan atılmasında rol oynar. Bu sayede vücuttaki canlı ve sağlıklı hücre sayısı artar ve bağışıklık sistemi desteklenmiş olur.

Hastalıklara Karşı Koruyucu Ortağınız: Propolis

Antioksidan, antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahip olan propolis, bağışıklık sistemini destekleyen en güçlü doğal ürünler arasındadır. Özellikle bağışıklık sistemi yetişkinlere göre daha zayıf olan çocukların hastalıklara karşı direncinin artmasında propolisin etkisi büyüktür.

Propolis, kuvvetli bir antibakteriyel olarak vücudumuzu enfeksiyonlara karşı korur. Sonbahar aylarıyla birlikte okulların açılmasıyla grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi bulaşıcı hastalıklar kendini daha çok göstermeye başlar.

Propolis okul performansını etkiliyor mu?

Propolis, çocukların sağlıklı büyümesi ve gelişiminde başrol oynadığı gibi okul performansını da olumlu yönde etkiliyor. Yeni eğitim ve öğretim yılı öncesi çocuklarını okula hazırlayan aileler, çocuklarının hem kuvvetli bir bağışıklık sistemine hem de kuvvetli bir zihne sahip olmasını istiyor. Uzmanlara göre düzenli propolis kullanımının, çocukların beyin aktivitelerini gelişmesine katkı sağlıyor. 

Propolis ve arı ürünleri alerjiye neden olur mu?

Tamamen doğal yollarla elde edilen arı ürünleri ve propolis, şam fıstığı ve yer fıstığı gibi alerjik ürünler kategorisinde yer almamaktadır. Fakat yine de propolis tüketiminden önce basit bir alerji testi uygulamakta fayda vardır. Bileğinizin iç kısmına bir damla propolis damlatın ve bir süre bekleyin. Propolisin cildinize temas ettiği bölgede herhangi bir yanma, kaşınma yada tahriş söz konusu değil ise ürünü düzenli olarak güvenle kullanabilirsiniz.

Propolis, Çocuklara Ne Miktarda Verilmeli?

Doğal bir mucize olan propolisin çocuklarda ve yetişkinlerde farklı miktarlarda kullanımı söz konusudur. Yetişkinlerde günde 20 damla kadar önerilen propolis, çocuklarda ise günde 10 damla olarak tavsiye edilir. Hastalık durumlarında yetişkinlerde ve çocuklarda kullanım miktarlarını artırabilirsiniz.

Propolis kaç yaşından itibaren kullanılır?

Arı ürünlerinin tamamı 1 yaştan itibaren önerilirken, propolis için belirli bir yaş sınırı çizilmemektedir. Uzmanlar, 6’ncı aydan itibaren suda çözünen propolisi günde 1 damla olarak önermekte ve her ay düzenli olarak artırılmasını tavsiye etmektedir.

 Propolisin Etkileri Doğal Olmasına Bağlı

çocuklarda propolis kullanımı

Propolisin koruyucu ve iyileştirici etkisini gösterebilmesi, ürünün ne kadar doğal olduğuna bağlıdır. Uzmanlar, propolis olarak satılan pek çok üründe propolis olmadığı yönünde uyarıda bulunmaktadır.

Her propolisin aynı saflıkta ve aynı özellikle olmadığının altını çizerken, özellikle Uzakdoğu’dan gelen propolisin fazla miktarda katkı maddesi barındırdığı gerekçesiyle olumlu etkisinin sınırlı olduğunu savunuyor. Bu nedenle propolis tüketmeye başlamadan önce ürünün hangi ülkede nasıl üretildiği iyice araştırılmalıdır.

Anadolu Propolisi Antioksidan Deposu

Anadolu propolisi, yüksek antioksidan ve antimikrobiyal etkisi sebebiyle dünyanın farklı noktalarında üretilen diğer propolis türlerinden ayrılmaktadır. Propolis türleri arasında çok özel bir yere sahip olan Anadolu propolisinin sırrı, diğer ürünlerde bulunmayan içeriğindeki fenolik ve flavanoidlerdir. Anadolu propolisi içeriğinde bulunan fenolik ve flavonoidler sayesinde çok özel bir antioksidan profiline sahiptir.

Çocuklar için Propolis Önerileri

çocuklar için propolis

Propolis de her doğal antioksidan gibi acımsı ve ekşi bir tada sahiptir. Bu nedenle ilk kullanımda tadı bazı çocukların hoşuna gitmeyebilir. Propolisin farklı kullanım türleri vardır.

Propolisi bağışıklığınızı desteklemek için katı ve sıvı halde doğal beslenme programınıza güvenle dahil edebilirsiniz.

Propolis Ballı Şurup: Propolis, portakal suyu ve bal karışımından elde edilir. Portakal suyundaki C vitamini sayesinde hem günlük C vitamini ihtiyacınızı karşılar; propolisin emilimini hızlandırır. Öksürüğe iyi gelir.

Arı Sütü, Ham Bal, Propolis Karışımları: Protein, vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan arı sütü, ham bal ve propolis karışımından elde edilir. Özellikle protein açısından zengin olması nedeniyle çocukların zihinsel aktivitelerini artırır.

Propolis Damla: Propolisi tüketmenin en pratik ve en yaygın yoludur. İsteğe göre suya, süte ya da meyve suyuna karıştırılarak tüketilebilir.

Yorum bırakın

Please enter your comment!
Please enter your name here