Saç dökülmesi, özellikle erkeklerin karşılaştığı yaygın bir problemdir. En önemli nedeninin ise iltihaplanma olduğu bilinmektedir. Propolis, güçlü bir antienflamatuardır. Bu özelliğiyle saç dökülmesine karşı etkili olabilecek doğal bir destektir. Peki, propolisin saç dökülmesine karşı etkisi tam olarak nedir? Bu içerikte saç dökülmesinin nedenlerini ve propolisin saç sağlığına etkisini yapılan bilimsel çalışmalarla birlikte bulabilirsiniz.

Saç Dökülmesinin Nedenleri: Saçlarınız Bu Nedenle Dökülüyor Olabilir

Saç dökülmesini artıran en önemli nedenler aşağıdaki gibidir:

  • Genetik: Saç dökülmesinin en yaygın nedeni genetiktir. Yaşlanmayla birlikte saç dökülmesi hızlanır. Bu duruma androjenik alopesi, yani erkek tipi kellik ve kadın tipi kellik denir. Genellikle kademeli olarak ve öngörülebilir şekillerde ortaya çıkar – erkeklerde uzaklaşan saç çizgisi ve kel noktalar ve kadınlarda saç derisinin tepesi boyunca saç incelmesi.
  • Hormonal değişiklikler ve tıbbi durumlar. Hamilelik, doğum, menopoz ve tiroid problemlerine bağlı hormonal değişiklikler dahil olmak üzere çeşitli koşullar kalıcı veya geçici saç dökülmesine neden olabilir. Tıbbi durumlar arasında bağışıklık sistemiyle ilgili olan ve düzensiz saç dökülmesine neden olan alopesi areata (al-o-PEE-she-uh ar-eA-tuh), saçkıran gibi kafa derisi enfeksiyonları ve trikotilomani (trik- o-til-o-MAY-nee-uh).
  • İlaçlar ve takviyeler. Saç dökülmesi, kanser, artrit, depresyon, kalp problemleri, gut ve yüksek tansiyon için kullanılanlar gibi bazı ilaçların bir yan etkisi olabilir.
  • Radyasyon tedavisi. Kafaya uygulanan radyasyon tedavisi, saç dökülmesine neden olabilir. Saç, eskisi gibi geri çıkmayabilir.
  • Çok stresli bir olay. Çoğu insan, fiziksel veya duygusal bir şoktan birkaç ay sonra saç dökülmesi/incelmesi yaşar. Bu tip saç dökülmesi geçicidir fakat yaygın bir sorundur.
  • Saçınızın şekli. Bazı saç tarama şekilleri ve saç modelleri saç dökülmesine neden olabilir. Aynı şekilde saçınızı aşırı taramanızda saç köklerinizin zayıflamasına neden olabilir. Saçınızı şekillendirirken kullandığınız kalıcı maddeler de saçların dökülmesine neden olabilir.

Propolis Saç Dökülmesine Karşı Yardımcı Olabilir mi?

Propolis, hem bir gıda takviyesi hem de önemli faydaları bulunan kozmetik ürünüdür. Gıda takviyesi olarak propolisle bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Kozmetik ürünü olarak pek çok propolisli cilt kremine seçkin mağazalarda rastlayabilirsiniz. Propolisin cilde faydalarını mutlaka öğrenin. Evde doğal cilt bakımı için çok işinize yarayacaktır.

Propolis hakkında daha detaylı bilgi için Propolis Nedir? başlıklı sayfamıza göz atın.

Propolisin saç sağlığına en önemli faydası hiç şüphesiz saç dökülmesine karşı etkisidir. Saç dökülmesi ve seyrelmesi, hem erkeklerin hem de kadınların karşılaştığı rahatsız edici bir kozmetik sorundur.

Saç dökülmesinin pek çok nedeni vardır. Fakat bilinen en yaygın nedeni iltihaplanmadır. Propolis, arı ürünleri arasında antienflamasyon özellikleri en güçlü arı ürünüdür. Bu nedenle saç dökülmesine karşı doğal çözüm arayanların başvurabileceği etkili bir alternatiftir.

Propolis, Saçınızın Yeniden Uzamasına Yardımcı Olabilir

Propolisin saç uzamasını desteklediği yapılan bilimsel bir çalışmayla gözlemlenmiştir. Bilim adamları propolisin saç uzamasını destekleyen hücreleri artırdığını keşfettiler. Bu açıdan propolisin, saç dökülmesine karşı etkili olabileceği sonucuna vardılar.

Aynı şekilde 2016 yılında yapılan bir çalışmada propolisin, saç uzamasını da artırdığı anlaşıldı. Propolis, saç köklerini destekleyerek saçınızın dökülmesini azaltmaya yardımcı olabilir. Peki propolis, saç dökülmesine karşı nasıl çalışır? Kısaca, herkesin anlayabileceği dilde özetleyelim.

Propolisin etken maddeleri olan fenolik ve flavonoid bileşikler, aslında bitkilere antioksidan özelliklerini kazandıran bileşiklerdir. Bunlar aynı zamanda güçlü birer antienflamatuardır. Yani, saç dökülmesinin en yaygın nedeni olarak gösterilen iltihaplanmayı azaltır. Propolis, vücudunuzda antioksidan olarak çalışarak, sağlıklı saç hücrelerinizi korur. Antienflamatuar olarak çalıştığında ise saç dökülmesine neden olan iltihaplanmayı azaltır.

Saç Dökülmesine Karşı Propolis Kullanımı

Evde propolis tedavisi yapmak istiyorsanız şampuanınıza 5-10 damla alkolsüz propolis damla ekleyebilirsiniz. Vücudunuzdaki sağlıklı hücreleri korumak için günlük beslenmenize de 20 damla ekleyebilirsiniz.

Propolis damla saç kremi ile aynı şekilde kullanılır. Saç kreminizi saçınıza sürün ve saç derisine masaj yapın. Ardından suyla iyice durulayın.  

Yorum bırakın

Please enter your comment!
Please enter your name here