Propolis ile yapılan cilt kremi ve merhemler, cilt bakımı için doğal bir alternatif arayanlar için büyük bir ilgi alanı. Propolisle cilt kremi ve cilt maskesi nasıl yapılır? İşte evde kolayca uygulayabileceğiniz propolisli cilt kremi tarifi.

Propolis, arılar ile doğanın mükemmel işbirliğinin sonucu ortaya çıkan doğal bir arı ürünüdür. Arı reçinesi veya macun reçinesi olarak da bilinir. Yapılan pek çok bilimsel çalışma, propolisin enfeksiyonlara karşı vücut direncini artırdığını ve çeşitli cilt ve ağız problemlerine karşı yardımcı olduğunu söylüyor.

Propolisin içeriğindeki etken maddeler doğal olarak antibakteriyel, antifungal, antiviral ve antimikrobiyal etki gösterir. Propolisin sağlığa etkileri, çeşitli bilimsel araştırmalara konu olmuştur. Propolis hakkında en detaylı bilgiyi “Propolis Nedir?” de bulabilirsiniz.

Propolis: Cildiniz için Doğal ve Etkili Koruma

Propolis merhem ve kremleri çok yönlü kullanıma ve etkiye sahiptir. Cildinizi bakteri ve enflamasyondan temizlemenize yardımcı olur. Cilt gözeneklerinizi açar, cildinizi tazeler ve temizler. Bunun yanında egzama, akne, mantar ve kızarıklık gibi cilt problemlerine karşı etkili, doğal ve ucuz bir destektir.

Propolis merhemi ve propolis kremleri geleneksel tedavide binlerce yıldır kullanılıyor. Propolis, küçük cilt yaraları, sıyrıklar veya yanıklar için harika bir merhemdir.

Propolis kremi egzamaya ve sivilceye karşı yararlanabileceğiniz zararsız bir alternatiftir. Sorunlu bölgeye günde bir kez uyguladığınızda kaşıntıyı gidermeye yardımcı olur. Aynı zamanda cildinizin doğal yumuşak ve pürüzsüz görünümüne kavuşmasını sağlar.

Propolis, cildinizdeki iltihabı azaltarak sivilce gibi istenmeyen problemlere karşı doğal yollardan yardımcı olur. Sivilce, akne, siğil, kızarıklık ve egzama gibi en yaygın cilt sorunlarının propolis karşısında hiç şansı yok! Üstelik propolis günlük yüz bakımınıza kolayca eklenebilir. Evinizde kendi propolis kreminizi ve propolis merheminizi yapabilirsiniz.

Sizinle paylaştığımız pratik tarifleri uygulayarak evinizde kendi propolis kreminizi ve propolis merheminizi yapabilirsiniz.

Propolis Damlaları: Komple Vücut Sağlığı

Propolis crem ve propolis merhem tarifimizi paylaşmadan önce ev yapımı tariflerde kullanacağınız propolis damla ürünlerinden kısaca bahsedelim.

Propolis damlalar, vücudunuzun doğal savunmasını güçlendirmeye yardımcı olur. Kış mevsiminde sağlığınızı tehdit eden pek çok enfeksiyona karşı savunmanızı güçlendirir. Doğal bir antibiyotik kaynağıdır. Virüs, bakteri, mantar ve mikroorganizmaların vücudunuzu ele geçirmesine engel olur.

Evde kendi yaptığınız propolis merhem ve kreme propolis damla ekleyerek, tarifimizi kolayca uygulayabilirsiniz.

Propolis Kremi: Kendiniz Yapın

Propolis kreminizi kendiniz yapabilirsiniz. Bu pratik tarifi uygulayarak propolis kreminizi kolayca yapın

Malzemeler:

Tercih edeceğiniz çiçek yaprakları (biz papayayı tercih ettik)

Balmumu

Propolis Damla

Hazırlanışı:

Papatya yapraklarını cam bir kasede iyice ezin. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, papatya yapraklarının ‘dövülerek’ değil; ezilerek hazırlanmasıdır.

Bir çay bardağı yağ ile ezilmiş papatya yapraklarınızı tencereye atın, 40 dereceye gelene kadar kısık ateşte karıştırın. Derece kullanmıyorsanız derece kontrolünü parmağınızla yapın. Parmağınız ısınmışsa, tencerenin sıcaklığı istenilen seviyeye gelmiş demektir.

Tencerede kısık ateşte karıştırdığınız papatya yağınıza yaklaşık 100 damla propolis ekleyin. Propolisin farklı yoğunlukta propolis içeren ekstrakları olduğunu unutmayalım.

Bu nedenle kreminize ekleyeceğiniz propolis ekstarktının yoğunluğuna göre propolis damlatmakta yarar var.

Tencereye propolis damlattıktan sonra, bir süre iyice karıştırın. Buhar oluşmaması için tencerenin üzerini kağıt peçeteyle kapatın. Tencere kapağı kullanmayın ve 1 gece bekleyin.

Ertesi gün, propolis ve papatya yağı karışımınızın daha yoğun bir kıvam aldığını fark edeceksiniz.

Sırada süzme işlemi var…

Tenceredeki propolis-papatya yağı karışımınızı kahve filtresi kullanarak boş bir kapta süzün.

Karışımı katılaştırması ve form kazandırması için hazırladığınız 15-16 gram kadar balmumunu ekleyin.

Süzme işlemi sırasında papatya tanelerinin yağa karışmamasına dikkat edin. Süzülen yağa bir miktar (15-16 gram) balmumu ekleyip, yeniden kısık ateşe koyun ve balmumu eriyene kadar karıştırın.

Karıştırma işlemi bittikten sonra propolisli papatya kreminizin yoğunlaştığını ve istenilen kıvama geldiğini göreceksiniz.

Bu işlemin ardından katılaşan karışımı, temiz ve kapağı bulunan bir kapta muhafaza edin.

Propolis cilt kremi hazırlarken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, yağı bekleterek değil; ısıtarak çıkarmanızdır.

Bitki yağlarını sağlıklı şekilde ısıtarak çıkabilirsiniz. Bu nedenle papatya yağını beklettiğinizde ürünün küflenmesine neden olabileceğinizi unutmayın.

Ayrıca bitki yağlarını doğrudan güneş gören veya karanlık noktalarda bekletmeyin.

Propolisin Cilt Lekeleri ve Sivilceye Karşı Etkisi: Bilimsel Çalışma

2013 yılında Babol Üniversitesi’nde, in vitro koşullarda yapılan bir çalışmada, üç farklı propolis özütünün (%0 (sadece su ile özütlenen), %15, %40 (etanol ile özütlenen)) ve aloe vera jelinin, Enterococcus faecalis bakterisi üzerine antibakteriyel aktiviteleri, 3 farklı yöntem kullanılarak (disk difüzyonu, mikrodilüsyon ve direkt temas) karşılaştırılmıştır.

Çalışmanın sonucunda %15 ve %40 özüt içeren propolisin, direk temas yoluyla bakteri üzerine uygulandığında, en yüksek antibakteriyel etki gösterdiği tespit edilmiştir.” Bu çalışma ve diğer yapılan bilimsel çalışmalar doğrultusunda, en az %10 özüt içeren propolis damladan tüketilmesinin yanında, cilt yüzeyine uygulanması da tavsiye edilir. Örneğin, el yüzeyine uygulandığında elimizde yaşayan bakterilere karşı, cilde uygulandığında ise yüz bölgesinde oluşan sivilce ve siyah noktalara karşı antibakteriyel özellik göstermektedir.

Propolisli Maske Yapımı

propolis maskesi

Cilt sağlığı ve güzelliği için kimyasal ürünler yerine doğal ürünlerin daha çok tercih edilmeye başlandığından bahsetmiştik. Doğal yüz maskesi, kendi imkanlarınızla kolaylıkla hazırlayabileceğiniz, en bilinen cilt bakım yöntemidir.

Peki, propolisle yüz/cilt maskesi nasıl yapılır/hazırlanır?

Propolisli yüz maskesi hazırlamak için sadece 1 adet havuca, yarım avokadoya, zeytinyağına, yumurtaya ve propolis özütüne ihtiyacınız var.

Hazırlanışı

Bir adet havuç rendesi ezilmiş yarım avokado iyice karıştırdıktan sonra yarım çay kaşığı kadar doğal zeytinyağı ekleyin. Kıvamı tutturmak için bir yumurta sarısını karışıma ekleyin ve iyice karıştırın.

Sıra geldi propolise… 

1 tatlı kaşığı propolis arı sütü ve ham bal karışımına 10 damla kadar propolis ekstraktı ekleyin. Bir süre iyice karıştırın, krem kıvamına getirmek için blender da kullanabilirsiniz.

Hazırladığınız propolisli yüz maskenizi parmaklarınızla cildinize uygulayın. 20-30 dakika bekledikten sonra iyice durulayın. 

Yorum bırakın

Please enter your comment!
Please enter your name here