Propolis ile yapılan cilt kremi ve merhemler, cilt bakımı için doğal bir alternatif arayanlar için büyük bir ilgi alanı. Propolisle cilt kremi ve cilt maskesi nasıl yapılır? İşte evde kolayca uygulayabileceğiniz propolisli cilt kremi tarifi.

Cildimiz, vücudumuzun aynasıdır. Aynı zamanda en büyük organımız olan cildimiz, vücudumuzu tüm olumsuz dış etkenlere karşı koruyan bir kalkan görevi görür. Bu nedende kuruluk, kirlenme, aşırı yağlanma, sivilce ve akne gibi olumsuzlukların tehdidi altındadır.

Cilt bakımında doğru beslenmek, yeterli su tüketimi ve uyku düzeni ne kadar önemliyse, doğal yolların tercih edilmesi de aynı derece önemlidir. Propolis ve diğer arı ürünlerinin yüzyıllardır cildin doğal yollardan bakımında ve tedavisinde kullanıldığını biliyor muydunuz?

Propolis ve Cilt Bakımı

propolis ile cilt bakımı

Propolis, gerçekten şaşırtıcı bir doğal üründür. Arı kovanının içinde oldukça hayati işlerde kullanılırken; kovan dışında da birbirinden farklı alanlarda karşımıza çıkıyor.

Arılar, kovana giren fare ve benzeri istilacıları etkisiz hale getirdikten sonra çürümesini engellemek için ölü bedeni propolisle kaplarlar. Aynı şekilde Eski Mısırlılar da mumyalama yöntemini uygularken propolis kullanıyorlardı.

Yine antik çağlardan bir örnek… 

Dünyanın en büyük imparatorluğunu kuran Romalıların, savaşlarda yaralanan askerlerinin yaralarını propolisle sardıkları ve benzer şekilde yanık tedavisinde kullandıkları biliniyor.

Propolisin cilde faydalarıyla ilgili araştırmalar devam etmekte birlikte, bu değerli arı ürünü yıllar geçtikçe kozmetik dünyasının ilgisini biraz daha çekmeyi başardı. 

Propolisle yapılan cilt, vücut ve yüz bakım kremleri daha fazla insan tarafından tecrübe ediliyor.

Bu yazımızda, kendi imkanlarınızla evde yapabileceğiniz propolisli cilt kreminden ve propolis maskesinden bahsedeceğiz.

Propolis Cilt Bakım Kremi Nasıl Yapılır?

Propolis Cilt Bakım Kremi Nasıl Yapılır

Cilt bakım kremlerinin çok büyük bir kısmı bitki özlerinden elde edilir. İnsan sağlığına faydalı bitkilerin özlerinden elde edilen kremler, çeşitli kimyasallarla karıştırılarak kozmetik reyonlarındaki yerini alıyor. Fakat evinizde kendi imkanlarınızla propolisli doğal bir cilt kremi yapmanız da mümkün.

Propolisli Doğal Cilt Kremi

propolis krem

Propolisli doğal cilt kreminizi evde kendi imkanlarınızla gerçekleştirmek için ihtiyacınız olanlar propolis özütü, tercih edeceğiniz çiçek yaprakları (biz papatyayı tercih ettik) ve bir miktar bal mumu.

Hazırlanışı:

Papatya yapraklarını cam bir kasede iyice ezin. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, papatya yapraklarının ‘dövülerek’ değil; ezilerek hazırlanmasıdır.

Bir çay bardağı yağ ile ezilmiş papatya yapraklarınızı tencereye atın, 40 dereceye gelene kadar kısık ateşte karıştırın. Derece kullanmıyorsanız derece kontrolünü parmağınızla yapın. Parmağınız ısınmışsa, tencerenin sıcaklığı istenilen seviyeye gelmiş demektir.

Tencerede kısık ateşte karıştırdığınız papatya yağınıza yaklaşık 100 damla propolis ekleyin. Propolisin %10, %20 ve %30 suda çözünen ekstrakları olduğunu unutmayalım. 

propolis damla krem

Bu nedenle kreminize ekleyeceğiniz propolis ekstarktının yoğunluğuna göre propolis damlatmakta yarar var.

Tencereye propolis damlattıktan sonra, bir süre iyice karıştırın. Buhar oluşmaması için tencerenin üzerini kağıt peçeteyle kapatın. Tencere kapağı kullanmayın ve 1 gece bekleyin.

Ertesi gün, propolis ve papatya yağı karışımınızın daha yoğun bir kıvam aldığını fark edeceksiniz. 

Sırada süzme işlemi var…

Tenceredeki propolis-papatya yağı karışımınızı kahve filtresi kullanarak boş bir kapta süzün. 

Karışımı katılaştırması ve form kazandırması için hazırladığınız 15-16 gram kadar balmumunu ekleyin.

Süzme işlemi sırasında papatya tanelerinin yağa karışmamasına dikkat edin. Süzülen yağa bir miktar (15-16 gram) balmumu ekleyip, yeniden kısık ateşe koyun ve balmumu eriyene kadar karıştırın.

Karıştırma işlemi bittikten sonra propolisli papatya kreminizin yoğunlaştığını ve istenilen kıvama geldiğini göreceksiniz. 

Bu işlemin ardından katılaşan karışımı, temiz ve kapağı bulunan bir kapta muhafaza edin. 

Propolis cilt kremi hazırlarken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, yağı bekleterek değil; ısıtarak çıkarmanızdır. 

Bitki yağlarını sağlıklı şekilde ısıtarak çıkabilirsiniz. Bu nedenle papatya yağını beklettiğinizde ürünün küflenmesine neden olabileceğinizi unutmayın.

Ayrıca bitki yağlarını doğrudan güneş gören veya karanlık noktalarda bekletmeyin. 

Propolis Özütlü Krem

Eğer zamanı kısıtlı ve çalışan biriyseniz, propolisli cilt kremi yapmanın daha kolay bir yolunu tercih etmek isteyebilirsiniz.

Günlük kullandığınız cilt kremini uygulamadan önce 1-2 damla propolis extrakt tinkur wasserlöslich %10 ekleyin ve avucunuzun içinde karıştırın. Sonra cildinizde uygulamak istediğiniz bölgeye iyice yedirin.

Propolisli Maske Yapımı

propolis maskesi

Cilt sağlığı ve güzelliği için kimyasal ürünler yerine doğal ürünlerin daha çok tercih edilmeye başlandığından bahsetmiştik. Doğal yüz maskesi, kendi imkanlarınızla kolaylıkla hazırlayabileceğiniz, en bilinen cilt bakım yöntemidir.

Peki, propolisle yüz/cilt maskesi nasıl yapılır/hazırlanır?

Propolisli yüz maskesi hazırlamak için sadece 1 adet havuca, yarım avokadoya, zeytinyağına, yumurtaya ve propolis özütüne ihtiyacınız var.

Hazırlanışı

Bir adet havuç rendesi ezilmiş yarım avokado iyice karıştırdıktan sonra yarım çay kaşığı kadar doğal zeytinyağı ekleyin. Kıvamı tutturmak için bir yumurta sarısını karışıma ekleyin ve iyice karıştırın.

Sıra geldi propolise… 

1 tatlı kaşığı propolis arı sütü ve ham bal karışımına 10 damla kadar propolis ekstraktı ekleyin. Bir süre iyice karıştırın, krem kıvamına getirmek için blender da kullanabilirsiniz.

Hazırladığınız propolisli yüz maskenizi parmaklarınızla cildinize uygulayın. 20-30 dakika bekledikten sonra iyice durulayın. 

Yorum bırakın

Please enter your comment!
Please enter your name here