Ne kadar sağlıklısınız? Sağlıklı bir beslenme programınız var mı? Düzenli egzersiz yapar mısınız? Günde en az beş bardak su içer misiniz? Her gün yeterince uyuyor musunuz? Sağlıklı olmak sadece sağlıklı beslenme ve egzersiz ile ilgili değildir; aynı zamanda olumlu bir tutum ve sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmakla da ilgilidir. Bu yazıda, daha sağlıklı bir yaşam sürmek için 10 ipucu paylaşıyoruz. Bu yazıyı yer imlerine ekleyin ve ipuçlarını kaydedin, çünkü bu ipuçları daha sağlıklı bir yaşam sürmek için hayati önem taşıyorlar.

1- Daha fazla su için

Çoğumuz her gün yeterince su içmiyoruz. Vücudumuzun çalışması için su şarttır. Vücudumuzun %60’ından fazlasının sudan oluştuğunu biliyorsunuzdur.

Vücut fonksiyonlarını yerine getirmek, atıkları gidermek ve vücudumuzun etrafındaki besin maddelerini ve oksijeni taşımak için suya ihtiyaç vardır. İdrar, bağırsak hareketleri, terleme ve nefes alma yoluyla günlük olarak su kaybettiğimizden, su alımımızı yenilememiz gerekir.

Ayrıca, içme suyu kilo vermeye yardımcı olur. Aşırı kilolu veya obez insanlar arasında yapılan bir health.com çalışması, su içenlerin içmeyen kontrol grubuna göre 4,5 kilo daha kaybettiğini gösterdi! Araştırmacılar, daha fazla su içmenin midenizi doldurmasına yardımcı olduğunu, daha az aç hissetmenizi sağladığı ve aşırı yeme olasılığını düşürdüğüne inanıyor.

2- Yeterli uyku uyuyun

İyi dinlenmediğinizde, bunu daha fazla yiyerek telafi edersiniz. Özellikle de abur cubur. Yeterince dinlenin ve uyanık kalmak için atıştırmalıklara ihtiyacınız kalmasın. Ayrıca, uyku eksikliği erken yaşlanmaya neden olur ve bunu istemezsiniz!

Kötü uyku insülin direncini artırabilir, iştah hormonlarınızı bozabilir ve fiziksel ve zihinsel performansınızı azaltabilir.

Dahası, zayıf uyku, kilo alımı ve obezite için en güçlü bireysel risk faktörlerinden biridir . Bir çalışmada, yetersiz uykuyu çocuklarda ve yetişkinlerde sırasıyla% 89 ve% 55 artmış obezite riski olduğu saptandı.

3- Farklı renkli meyveler / sebzeler seçin

Her zaman farklı renklerde çok çeşitli meyve ve sebze tüketin. İlk olarak, farklı renklere sahip meyve ve sebzeler, hücrelerimize zarar veren ve vücudumuzdaki iltihapla savaşan serbest radikalleri ortadan kaldıran farklı antioksidan içeriği temsil eder.

İkincisi, çok çeşitli meyve / sebze yediğimizde, bağırsaklarımızda çevre ile aramızda güçlü bir savunma hattı oluşturan, bağışıklık sistemimizi geliştiren ve uzun vadeli sağlığımızı güçlendiren çok çeşitli iyi bakteriler yaratır.

Beyaz (Muz), Sarı (Ananas, Mango), Portakal (Portakal, Papaya), Kırmızı (Elma, Çilek, Ahududu, Domates, Karpuz), Yeşil (Avokado, Kale, Marul, Salatalık) , Mor / Mavi (Böğürtlen, Kuru erik, Yaban Mersini) yiyebileceğiniz renkli meyve ve sebzelerden yalnızca birkaçı.

4- Nefes alın: Derinden

Oksijen yaşam için hayati önem taşır. Nasıl nefes alacağınızı biliyor olabilirsiniz, ancak doğru nefes alıyor musunuz? Çoğumuz düzgün nefes almıyoruz – sığ nefesler alıyoruz ve ancak akciğer kapasitemizin 1 / 3’ü ile nefes alıyoruz. Sporculara en iyi performanslarını elde etmek için uygun nefes teknikleri öğretilir.

Tam bir nefes, akciğerlerinizin tamamen dolu olduğu, karnınızın genişlediği ve omuzlarınızda minimum hareketin olduğu nefestir. Ayrıca kendinizi daha zinde, sakin ve huzurlu hissetmenizi sağlayan, stress ile başetmenizi kolaylaştıran birçok nefes tekniği de bulunmaktadır.

5- Amaçlı bir hayat yaşayın

Mavi Bölgeler dünyanın en uzun ve sağlıklı yaşamlarını sürdürdüğü bölgelerdir. Bu bölgelerin birçok ortak özelliği vardır ve önemli özelliklerinden biri de bir amaca sahip olmaktır. Okinavanlar buna ‘ikigai’ ve Nicoyalılar buna ‘plan de vida’ diyorlar .

Anlam dolu bir hayat mı yaşıyorsunuz? Her gün amacınıza uygun mu yaşıyorsunuz? Belki şu an hedeflerinizi gözden geçirme ve bu hedefler için harekete geçmenin tam zamanıdır. Ne dersiniz?

6- Sigara içmeyin

Sigara içmek gerçekten sağlığa oldukça zararlıdır, üstelik kimse sigara içmenin bir faydasını da söyleyemez. Sigara akciğer kanseri, böbrek kanseri, yemek borusu kanseri (gırtlakımızın), kalp krizi ve daha bir çok hastalık riskini ciddi şekilde artırır.

Light sigralar da hastalık riskini azaltmaz. Kanser birliğiniz light sigaralar ve kanser çalışması da bunu açıkça göstermektedir. Eğer sigara içiyorsanız, sadece kendiniz için değil, aileniz ve arkadaşlarınız için bırakın. Sigara içmiyorsanız, bu şekilde kalın ve sakın başlamayın.

Yanınızda sigara içilmesine de izin vermeyin. Biliyor musun? CDC’ye göre (Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri), risksiz pasif sigara içme düzeyi yoktur; kısa süreli maruziyet bile sağlığa zararlı olabilir. Sigara içenlerden uzak durun ve mümkün olduğunca sigara dumanından kaçının.

7- Düzenli olarak check-up yaptırın

Bazı hastalıklar çok geç olana kadar semptom olarak ortaya çıkmaz. İdrar testleri ile birlikte kan şekeri, vitamin ve mineral seviyeleri için düzenli testler yaptırın. Mamogramlar (kadınlar için), PAP smear (kadınlar için), kolonoskopi gibi daha ayrıntılı testler önerilen aralıklarla yapılmalıdır. Test sonuçları olumsuz çıkarsa bu hızlı bir şekilde düzeltici önlem alabileceğiniz anlamına gelir.

8- Egzersiz yapın

Hareket hayattır. Araştırmalar, günlük egzersiz yapmanın yaşam süresinde artış, hastalık riskinin azaltılması, daha yüksek kemik yoğunluğu ve kilo kaybı dahil olmak üzere sağlığımıza büyük faydalar sağladığını göstermiştir. Yaşamınızdaki aktiviteyi artırın. Yakın mesafeler için ulaşım araçları yerine yürümeyi seçin. Asansör yerine merdivenleri kullanın. Bir aerobik dersine veya dans dersine katılın.

Hoşunuza giden egzersizler seçin. Bir spordan hoşlandığınızda, doğal olarak bunu yapmak istersiniz. Egzersiz, acı çekmek ve kendinizi zorlamakla ilgili değildir, aksine sağlıklı olmak ve eğlenmekle ilgilidir. Egzersizlerinize varyasyon eklemek onları ilginç tutacaktır. Şimdi düşünmeniz gereken hangi egzersizleri seviyorsunuz ve bunları rutininize nasıl dahil edebilirsiniz?

Vücudunuzun farklı kısımlarını çalıştırın . Sadece kardiyo yapmayın (koşu gibi). Vücudunuza uygun bir egzersiz yapın. En kolay yol, farklı kas gruplarını çalıştıkları için pilates, zumba, yoga, aerobik gibi sporlar yapmaktır. İyi bir vücut egzersizi yapabileceğiniz popüler aktiviteler arasında ise trekking, yüzme, basketbol, ​​tenis, squash, badminton ve frizbi bulunmaktadır.

9- İlişkilerinize iyi bakın

Sosyal ilişkiler sadece zihinsel sağlığınız için değil, aynı zamanda fiziksel sağlığınız için de son derece önemlidir. Araştırmalar, yakın arkadaşları ve aileleri olan kişilerin, sağlıklı olmayanlardan daha sağlıklı ve daha uzun yaşadıklarını göstermektedir.

10- Aşırı karın yağınız varsa, ondan hemen kurtulun

Göbek yağı oldukça zararlıdır. Organlarınızın çevresinde birikir ve metabolik hastalıkla güçlü bir şekilde bağlantılıdır. Bu nedenle bel çevreniz, sağlığınızı kilonuzdan çok daha fazla etkileyebilir. Karbonhidratı kesmek, daha fazla protein ve lif yemek ve bol bol karın egzersizi yapmak karın yağından kurtulmanın en mükemmel yoludur.

Siz sağlıklı bir yaşam için neler yapıyorsunuz? Deneyimlerinizi bizimle paylaşın.

Yorum bırakın

Please enter your comment!
Please enter your name here