Sivilce, ciltteki gözeneklerin tıkanması nedeniyle yağ bezelerinin oluşması sonucu görülen bir cilt rahatsızlığıdır. Sivilceler, çoğunlukla ergenlik döneminde ortaya çıksa da, yetişkinlerde de görülebilir. Ciltte kötü bir görünüme, hatta ağrına neden olan sivilceler neden çıkar? Sivilceler nasıl geçer?

Genellikle ergenlik döneminde ilk kez çıkan sivilce, ilerleyen yıllarda kaybolur. Geçmeyen sivilceler, ilerleyen yıllarda sivilce izlerine neden olabilir.

Sivilce neden çıkar? Sorusunun en genel yanıtı yanlış beslenme ve hormonal değişimlerdir. Peki, sivilcelere hızlı bir şekilde yardımcı olan nedir?

Yaygın bir cilt hastalığı olan sivilce (akne) nasıl ortaya çıkar? Yakından bakalım.

Sivilce (akne) Nedir? Sivilce Nasıl Gelişir?

sivilce nedir

Sivilce, çoğu kişinin başına dert olan ve karmaşık nedenler dolayısıyla ortaya çıkan bir cilt rahatsızlığıdır. Bununla beraber sivilceler neden çıkar konusuyla ilgili yapılan araştırmalar, sivilce tedavisi ile ilgili bazı önemli ipuçları veriyor.

Sivilceler, yağ bezelerinin cilde kayganlık veren ve korunmasını sağlayan “sebum” adlı yağı fazla üretmesi ve ölü deri hücrelerinin, gözenekleri tıkaması sonucu oluşur. Yağ bezelerinin çok büyük bir kısmı, kıl köklerinin içindedir ve bu bezlerinin cilde açılan kanalları vardır. Bu kanallar “sebum” adlı maddenin fazla salgılanması durumunda tıkanarak eski deri hücrelerinin dışarı atılmasını engeller.

Tıkanan gözeneklerde sebum ile beslenen bakteriler, cildin altında çoğalmaya başlar. Hatta iltihaplanmaya neden olarak kızarık gözenekler bile oluşturur. (Dolayısızla yüzünüzde iltihabın oluşmasının nedeni bakterilerin çoğalması olabilir)

Sivilceler oluşumuna göre 6 türe ayrılır. Bunlardan bazıları diğerlerine göre daha zor geçer.

En yaygın sivilce türleri siyah ve beyaz kafalı sivilcelerdir. Beyaz nokta veya beyaz kafalı olarak da adlandırılan bu sivilce türü, derinin hemen altındadır. Genellikle küçük yapıdadır ve iyileşmesi en kolay sivilce türüdür.

Siyah nokta veya siyah kafalı sivilceler ise derinin daha üst tabakasında yer alır. Gözle rahatlıkla görülebilir.

siyah nokta

Tedavisi daha ağır olan sivilce türleri ise papül (papeln), püstüller (pusteln) ve nodüllerdir.

Papüller, siyah noktalar gibi deri yüzeyinde gözle görülebilir ancak pembe renkli ve daha küçük yapıdadır.

Nodüllerin görünümü diğerlerine göre daha büyüktür. Çünkü deri altına kadar inmiştir ve ağrına neden olabilir. Nodüllerin iyileşmesi uzun sürebilir.

Kistler, derinin oldukça altına işlemiş ancak rahatlıkla gözle görülebilen büyük ve iltihaplı sivilcelerdir. Kistler, cilt üzerinde leke bırakabilir.

Sivilceler Vücutta En Çok Nerede Çıkar?

Vücudun farklı bölgelerinde farklı nedenlerle sivilce çıkabilir. Sivilceler vücudumuzda genel olarak kalçada, çenede, sırtta, kulakta, boyunda, burunda, genital bölgede, alında ve yanakta çıkabilir.

Kalçada çıkan Sivilce

kalçada sivilce

İnsan vücudunda en çok sivilce çıkan bölgelerden bir tanesi kalça bölgesidir. Kalçada sivilce dar kıyafet giyme, kişisel temizliğe dikkat etmeme, kıl dönmesi, çeşitli hormonal bozukluklar ve stresli yaşam nedeniyle çıkabilir.

Kalçada sivilce uygulayabileceğiniz çok basit yöntemlerle giderilebilir.

 • İlk olarak dar kıyafetler giymeye bir süre için ara verilebilir.
 • Kişisel bakıma özen gösterin.
 • Terledikten sonra kıyafetlerinizi mutlaka değiştirin.
 • Kaliteli tuvalet kağıdı ve ped kullanın.
 • Pamuklu iç çamaşırı tercih edin.
 • İç çamaşırlarınızı alerji yaratmayacak deterjanlarla yıkayın
 • Doktora gitmeyi ertelemeyin

Çenede ve Çene Bölgesinde Çıkan Sivilceler

çenede sivilce

Çenede çıkan sivilceler, yüzünüzde kötü bir görünüme neden olabilir. Çene sivilceleri, gelişerek ağız bölgesine de yayılabilir.

Farklı nedenlerden dolayı çenede sivilce çıkabilir. Stres, yanlış beslenme veya hormonal bozukluklar çenede sivilce çıkmasına neden olabilir. Önlem alınmadığında akneye dönüşebilir.

Belirli dönemlerde ve kullanılan  bazı ilaçlar nedeniyle vücudun hormonal dengesinin bozulması da çene sivilcelerine neden olabilir. Böyle durumlarda vakit kaybetmeden doktora başvurulması gerekir.

Sırtta Çıkan Sivilceler

sırtta çıkan sivilce

Sivilceler her zaman yüzde veya görünen bölgelerde çıkmaz. Özellikle sırtta sivilce çıkması farklı hastalıkların da habercisi olabilir. Bu nedenle uzman yardımı almak çok önemlidir.

Bazı hastalıklar nedeniyle sırtta sivilce çıkabilir. Bunlar karaciğer hastalıkları, sağlıksız beslenme, stres ve vücuttaki hormonal değişiklikler olabilir.

Kulakta Çıkan Sivilce

kulakta sivilce

Hijyen eksikliği, sürekli şapka veya kask tatma, aşırı stres ve kulak deldirme gibi durumlar kulakta sivilce çıkmasına neden olabilir.

Kulakta çıkan sivilce sinir bozucu olabilir. Bununla beraber ciltte hoş olmayan bir görüntüye neden olabilir. Bazı durumlarda iltihaplanma sonucu ağrı da oluşabilir.

Kulakta sivilce çıkmasının nedeni kulakların düzgün temizlenmemesi sonucu gözeneklerin tıkanmasıdır. Kulağın iyice temizlenmemesi küçük sivilcelere neden olabilir.

Burunda Sivilce Nedenleri

Burun bölgesinde yağ birikmesi, burunda sivilceye (pickel auf der nase) neden olabilir. Burunda sivilce çıkması bazen damarlarda ve dolaşım sisteminde sorunun habercisi olabilir.

Özellikle deri altında çıkan ve ağrılara neden olan sivilcelere karşı önlem almakta yarar vardır. Böyle durumlarda gecikmeden doktora başvurulması gerekir.

Aşırı yağlı ve tuzlu besinlerin tüketilmesi ve kişisel bakıma önem verilmemesi burunda sivilce çıkmasına neden olabilir.

Sivilcenin Nedenleri

sivilce neden çıkar

Sivilcenin en büyün nedeni genetik faktörlerdir. Ergenlik döneminde sivilce problemi bir ebeveynin çocuklarında da sivilce görülebilir.

Sivilcenin (aknenin) nedenleri genel olarak şu şekildedir:

 • Stres
 • Uykusuzluk
 • Sigara tüketimi
 • Zayıf bağışıklık sistemi
 • Güneş ışınları (bazı insanlarda zararlı etkilere neden olabilir)
 • Yağlı ciltler (kuru bir cilde sahip olan insanlarda sivilceye (akne) daha az rastlanır

Sivilce Nasıl Geçer?

sivilce nasıl geçer

Sivilceler, ciltte biriken yağlar nedeniyle bakterilerin üremesi sonucu meydana gelir. Bu nedenle antibakteriyel ürünlerin tamamı sivilcelere karşı etkilidir. Antibakteriyeller, cildi ölü deriden temizler.

Sivilceye karşı en etkili ev ilaçları limon ve sirkedir. Cildi ölü deriden temizleyerek gözeneklerin açılmasını sağlar. Limon suyu sivilceye neden olan bakterileri yok ederek antiseptik etki gösterir. Özellikle iltihaplı aknelere karşı yardımcı olabilir.

Propolis Sivilcelere İyi Gelir Mi?

propolis sivilceye iyi gelir mi

Propolis sivilcelere karşı kullanabileceğiniz doğal ve etkili bir arı ürünüdür. Binlerce yıldır çeşitli cilt hastalıklarına karşı doğal bir tedavi uygulaması olarak kullanılmaktadır.

Propolis, doğadaki en güçlü antibakteriyel ve anti-inflarmatuar etkiye sahip doğal ürünler arasındadır. Bu özellikleri nedeniyle bilim insanlarının her zaman dikkatini çekmiştir. Propolisin, sivilcelere karşı etkisi üzerine yapılan bir araştırmada; propolisin sivilceleri engellediği anlaşılmıştır.

Propolis, doğal olaral antienflarmatuar ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bu nedenle doğadaki en güçlü doğal antibiyotiktir. Propolis damla, çok güçlü antibakteriyel etki gösterdiği için sivilcelere karşı yardımcı olabilir. Propolis suda çözünebilir damla formu, cilde doğrudan uygulandığında bakterileri yok ederek, sivilce oluşumunu engeller.

Propolisin cilde faydaları çok çeşitlidir. Hücre yenileyici etkilere sahiptir. Cilde uygulandığında sağlıklı hücreleri koruyarak, cildi ölü hücrelerden arındırır. Bu sayede ölü hücrelerin, gözenekleri kapatarak sivilce neden olması, engellenmiş olur.

Propolis damla, cilde doğrudan uygulanabileceği gibi günlük bakım kremlerine de damlatılabilir. Evdeki malzemelerle kendi propolisli cilt kreminizi yapabilirsiniz. Propolis kullanmadan önce alerji testi yaptırmayı unutmayın.

Yorum bırakın

Please enter your comment!
Please enter your name here