Tatil planı mı yapıyorsunuz? Peki ya tatilde hastalanırsanız? Tatilde hastalanmamak ve bağışıklık sisteminizi güçlü tutmak için hangi önlemleri alıyorsunuz? İşte tatilde de bağışıklık sisteminizi güçlü tutmanızı sağlayacak 12 öneri.

Yaz tatillerini hepimiz seviyoruz ve hayatımızın en eğlenceli ve en unutulmaz anlarını tatildeyken yaşıyoruz. Deniz kenarında yürümek, havuzda serinlemek sevdiğiniz dostlarınız ve ailenizle keyifli zaman geçirmek harikadır. Peki, tatildeyken enfeksiyon kapma riskinizin yüksek olduğunu biliyor musunuz? Tatile çıkmadan önce alacağınız çok basit önlemlerle enfeksiyon kapma riskini azaltabilirsiniz.

Tatilde enfeksiyon kapmanıza neden olan en yaygın durumlar şunlardır; ortak kullanım alanlarında bulunmak, hangi şartlarda hazırlandığı belli olmayan gıdaları tüketmek ve ortak eşyaları kullanmak. Tatilde, istemeyerek de olsa sosyal mesafe kuralları göz ardı edebilir. Havuz ve deniz kenarları, restoranlar ve eğlence mekanları sosyal mesafenin gerektiği gibi uygulanamadığı alanlardır ve tatildeyken zamanımızın çoğunu bu ortak kullanım alanlarında geçiriyoruz.

Her zaman olduğu gibi tatildeyken de bağışıklık sisteminizi güçlü tutmak hastalıklardan korunmanın ilk ve en önemli adımıdır. Bağışıklık sistemi zayıf olanların, virüs ve enfeksiyonlara karşı daha savunmasız olduğunu unutmayın. Bağışıklık sistemi zayıf olanlar daha sık hastalanır ve hastalığın semptomlarını daha şiddetli geçirirler. Bu içerikte size önerdiğimiz ipuçlarını uygulayarak tatilde ve seyahat sırasında kendinizi enfeksiyonlara karşı daha dirençli hala getirebilirsiniz.

Bağışıklık Sisteminizi Tatildeyken de Güçlü Tutun

Enfeksiyonların, tatildeyken de peşinizi bırakmadığını unutmayın. Enfeksiyonlar genellikle hapşırık ve öksürük yoluyla etrafa yayılır. Hapşırık ve öksürük yoluyla etrafa yayılan virüsler, ortak kullanılan eşyalara bulaşır ve burada uzun süre yaşayabilir. Bu nedenle ellerinizi sık sık yıkayın.

Tabi enfeksiyonlar sadece ortak kullanılan eşyalardan bulaşmaz. Tatildeyken, kalabalık alanlarda daha çok bulunduğumuz için enfeksiyonlar farklı şekillerde de bulaşabilir. Aşağıdaki önlemleri uygulayarak bağışıklık sisteminizi güçlendirerek enfeksiyonlara karşı daha dirençli hala gelebilirsiniz.

 • Tatilde tükettiğiniz besinlere dikkat etmelisiniz. Özellikle otelde ve uçakta servis edilen yiyeceklere dikkat! Çünkü tatiliniz başlamadan bitebilir. Çiğ veya az pişmiş yiyecekleri tüketmeden önce iki kez düşünün.
 • Sıcak servis edilen yemekler, çiğ servis edilenlere göre daha güvenlidir. Yiyeceğiniz meyvenin kabuğunu kendiniz soyun.
 • Ağzı kapalı şişelerde satılan suları tercih edin. Ağzı açık şişeden su içmeyin.
 • Nerede, ne zaman ve ne koşullarda hazırlandığı hiçbir yiyeceği tüketmeyin.
 • Hijyeninden şüphelendiğiniz havuzlardan uzak durun. Havuzlar, enfeksiyon riskinin en yüksek olduğu alanlardır. Çocuklarınızı çocuk havuzuna götürün.
 • Tatil için belirlediğiniz bölgeyi, gitmeden önce iyice araştırın. Sağlık olanakları nedir? Sağlık açısından güvenli mi?
 • Kişisel önlemlerinizi alın. Aşı olmanız gerekiyorsa aşı olun.
 • Kişisel eşyalarınızı kimseyle paylaşmayın. Aynı şekilde başkalarının kişisel eşyalarını da kullanmayın.
 • Kronik bir hastalığınız varsa; tatile çıkmadan önce doktorunuzun onayını alın. Doktorunuz tatil önermiyorsa ısrar etmeyin.
 • Sinek kovucu losyon ve spreyler tatildeki en iyi dostunuz olabilir. Cilt dostu ve güvenilir ürünleri tercih edin. Sinerler veya böcekler tarafından ısırılmadan güvenli bir tatil geçirmenizi sağlayabilir.
 • Kişisel temizliğinize özen gösterin. Ellerinizi bol sabun ve suyla sık sık yıkayın. Bu sayede enfeksiyon bulaşma riskini azaltabilirsiniz.
 • Maskenizi yanınızdan ayırmayın. Özellikle salgın döneminde maske kullanmanın ne kadar hayati olduğunu artır hepimiz biliyoruz. Koruyucu maskenizi tek seferlik kullanın. Kullandığınız maskeyi asla bir başkasıyla paylaşmayın.

Yorum bırakın

Please enter your comment!
Please enter your name here