Yaz aylarında tatil keyfi; kumsalda geçirilen uzun saatler, güneşlenme, deniz ve havuz eğlencesiyle çıkıyor. Ancak büyük güvenle oturulan şezlonglar, akıntısı az olan deniz, kuma serilen havlu ya da kalabalık havuzlar bulaşıcı hastalıklara davetiye çıkarabiliyor. Tatilde alınabilecek bazı basit önlemlerle enfeksiyon risklerinden ve hastalıklardan korunmak mümkün olabiliyor. İşte tatilde hastalıklardan korunmanıza yardımcı olacak 7 pratik öneri…

  • Deniz ve Havuzlardaki Gizli Tehlike

Yaz tatilinde zamanımızın çoğunu denizde veya havuzda geçiriyoruz. Fakat iyi temizlenmemiş ve sirkülasyonu az olan havuzlarda, gözümüzle göremediğimiz tehlikeler bulunmaktadır.

İyi temizlenmemiş havuzlarda kapabileceğiniz enfeksiyonlar genital bölge mantarlarına, ishal ve idrar yolu enfeksiyonuna neden olabilir. Bununla birlikte Hepatit A, göz, kulak ve cilt enfeksiyonları da iyi temizlenmemiş havuzlarda bulaşabilecek diğer enfeksiyonlardandır.

Deniz suyu tuzlu olduğu için hastalık yapıcı mikroorganizmaların yaşaması daha zordur. Ancak durgun, kirli ve yüzeyi köpüklü denizler de aynı havuzlar gibi enfeksiyon riski taşır.

Enfeksiyondan korunmak için: Havuzdan çıktıktan hemen sonra mutlaka duş alın ve ıslak mayonuzu değiştirin. Bol bol su içmeyi ihmal etmeyin.

  • Islak Mayo Enfeksiyona Davetiye Çıkarıyor

Genital mantarların en önemli nedeni nem ve ıslaklıktır. İyi temizlenmeyen ortak kullanım alanlarında bu hastalıklar çok daha kolay bulaşır. Sudan çıktıktan sonra ıslak mayo ile vakit geçirmek genital bölge mantarına neden olabilir. Bu nedenle havuzdan çıkar çıkmaz mayonuzu değiştirmeniz çok önemlidir.

Enfeksiyondan Korunmak için: Denizden veya havuzdan çıktıktan sonra öncelikle mayonuzu değiştirin. Kuru mayonuzu giydikten sonra güneşlenmeye devam edebilirsiniz.

  • Çocuk Havuzlarına Dikkat!

İshal ve bağırsak rahatsızlıklarına neden olan parazitlerin genellikle ağız yoluyla bulaştığını biliyor muydunuz? Bu nedenle kirlenmiş havuz ve denizler çocuklar için büyük bir tehdittir.

Aşırı kalabalık çocuk havuzları, çocuğunuzun enfeksiyon kapma riskini artırabilir. Kirlenmiş deniz veya havuz suyunun yutulmasıyla birlikte mikroplar çocuğunuzun sindirim sistemine ulaşarak çeşitli hastalıklara neden olabilir.

Enfeksiyondan korunmak için: Çocuk havuzları genellikle kalabalıktır. Özellikle kapasitesini aşan çocuk havuzlarından uzak durulması gerekir.

  • Ortak Kullanım Alanları

Ortak kullanım alanları mikrop ve enfeksiyonla temas riskinizi artırır. Özellikle plajlarda, deniz ve havuz kenarlarında ekstra önlem almanız gerekir.

Ortak kullanım alanlarında yanınızda birden fazla havlu bulundurmanızda büyük yarar vardır. Havlunuzu başka biriyle paylaşmamaya dikkat edin. Aynı şekilde kuma serdiğiniz havluyla kurulanmak enfeksiyonla temas riskini artırır. Bu nedenle kurulanmak için kullandığınız havlu ile şezlong üzerine serdiğiniz havlunun aynı olmamasına dikkat edin.

Enfeksiyondan korunmak için: Plaj, deniz ve havuz kenarı gibi ortak kullanım alanlarında kişisel eşyalarınızı başkalarıyla kullanmayın. Ayrıca yere serdiğiniz havluyla kurulanmayın.

  • Enfeksiyon Kapma Riski En Yüksek Alanlar

Tatilde enfeksiyon kapmamak için havuz çevresi, duşlar, soyunma kabinleri ve şezlongların temizliğine dikkat edilmelidir. Günde en az bir kez bu alanların temizliği yapılmalıdır. Şezlonglar da ortak kullanım alanında olduğu için direkt temastan kaçınılmalıdır. Mutlaka üzerine örtü veya havlu serilmeli, şezlong için kullanılan havlularla yüz ve vücut kurulanmamalıdır.

Enfeksiyondan korunmak için: Havuz çevresi, duşlar, soyunma kabinleri ve duşların düzenli temizlendiğinden emin olun. Bu alanlarla doğrudan temastan mümkün olduğu kadar kaçının.

  • Yazın grip tehlikesi

Havuzlardan bulaşabilecek hastalıkların yanı sıra sauna gibi ortamların da temizliği ve bakımı uygun koşullarda yapılmadığında mantar gibi enfeksiyonlara zemin hazırlar. Bunun için havlu ve terlik gibi kişisel malzeme kullanımına dikkat etmek gerekir. Grip tehlikesi yazın da devam etmektedir. Farklı iklim, kalabalık, plajlar, klimaların da etkisi ile özellikle çocuklar, yaşlılar ve hamileler daha fazla risk altındadır. Buna sebep olan virüsler kışın görülen grip virüslerinden farklı değildir. Bu durumda bol sıvı tüketimi ve yatak istirahatı çok önemlidir.

Enfeksiyondan korunmak için: Enfeksiyonların havuz veya deniz kenarı gibi alanların dışında da bulaşabileceğini unutmayın. Ortak kullanım alanlarında çocuklar ve yaşlılar için ekstra önlem alın. Bol sıvı tükettiğinizden ve yeterli şekilde dinlendiğinizden emin olun.

  • Açık Büfede Sunulan yiyeceklerdeki riskler

Tam pansiyon ya da her şey dahil otellerde açık büfelerde sunulan yiyeceklere dikkat edilmelidir. Uzun süre açıkta kalan özellikle sütlü, kremalı, mayonezli, etli yiyeceklerde sıcağın etkisiyle çoğalan bakteriler, gıda zehirlenmesi ve ishale sebep olabilir. Su tüketimine de özen gösterilmelidir. Kapalı kapaklı su şişeleri kullanılmalıdır. İçeceklere konulan buzların da temiz sulardan hazırlandığından emin olunmalıdır.

Enfeksiyondan korunmak için: Sıcak hava, yiyeceklerin normalden daha kısa sürede bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle tükettiğiniz tüm yiyeceklerin taze olup olmadığını öğrenin. Kapaksız içeceklerden uzak durun.

Yorum bırakın

Please enter your comment!
Please enter your name here