Çin’in Wuhan kentinde ilk kez ortaya çıkan Coronavirüs, yayılmaya devam ediyor. Şimdiye kadar 50’ye yakın ülkede görülen coronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 2.800’ün üzerine çıktı ve bu rakam artmaya devam ediyor.

coronavirüs total cases
Coronavirüsten ölenler

Virüs salgını, dünya genelinde milyonlarca insanda büyük bir endişeye neden oldu. Peki virüsler hakkında neler biliyoruz? Virüs nedir? Nasıl bulaşır? Coronavirüs’ten korunma yolları neler?

Virüslerle ilgili araştırmaların coronavirüs nedeniyle artış gösterdiği bir gerçek. Bu nedenle coronavirüs nedir sorusuna kısa bir yanıt vermekte yarar var.

Coronavirüs aslında yeni bir virüs değil. Coronavirüs ailesine ait olan bu yeni türün adı COVID-19. Daha önceki yıllarda 774 kişinin ölümüne neden olan SARS Virüsü’ne genetik olarak çok yakın. Bu nedenle COVID-19 adı verilen bu yeni virüs türü, Coronavirüs ailesine dahil edildi.

Coronavirüslerin ortak özelliği hayvandan insana bulaşmasıyken, yeni tip Coronavirüs (COVID-19) insandan insanlara bulaşabiliyor. Yeni tip Coronavirüs’ün bu kadar tehlikeli olmasının en önemli nedeni ise solunum yoluyla bulaşıyor olması. Uzmanlara göre Coronavirüs (COVID-19)’un en yaygın bulaşma nedeni öksürük nedeniyle virüsün havaya saçılması ve yakın temas.

Virüsler Nasıl Çoğalır?

Hastalıkların nedeni, virüslerin vücutta çoğalmasıdır. Peki virüsler nasıl çoğalır? Virüslerin çoğalmak için konak hücrelere ihtiyaçları vardır. Konakçı hücrelere yerleşen virüsler, hastalığa neden olan yapıların burada üretilmesine neden olur.

Virüs öncelikle konak hücreye yapışır. Kendi özel enzimini salgılamaya başlar; konak hücrenin zarını deler ve kendi kalıtım materyalini konak hücre içerisine gönderir. Konak hücre, çok sayıda virüs parçacığı üretir ve bunlar yeni virüslerle bileşmeye zorlanır. Bu da virüsün yayılmasına neden olur.

Virüslerden Korunma Yolları

virüslerden korunma yolları

Virüslerden korunmak kolay bir iş değildir. Antibiyotiklerin ise viral hastalıklara karşı etkisi sınırlıdır. Peki virüslerden korunmak için ne yapılmalıdır?

Virüslerden korunmak için en etkili silah güçlü bir bağışıklık sistemidir. Güçlü bir bağışıklık sistemi, virüslere karşı koruma sağlar. Hastalıklara neden olan virüslere karşı direnci artırır ve sağlıklı hücrelere zarar vermelerini önler. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için doğal ürünleri tercih etmeyi unutmayın!

Virüslere Karşı Alınacak Önlemler

  • Virüslerden korunma yolları, solunum yollarını etkileyen tüm virüslerden korunma yöntemiyle aynıdır.
  • Eller sık sık yıkanarak dezenfekte edilmelidir. Eller bol su, sabun ve dezenfektan ile sık sık yıkanmalı.
  • Kişisel temaslardan kaçınılmalı. Öksürürken veya hapşırırken ağız ve burun kapalı olmalı.
  • Grip ve nezle belirtileri olan kişilerden mümkün olduğu kadar uzak durulmalı.
  • C vitamini yönünden zengin ve antioksidan kaynağı gıdalar tercih edilebilir.
  • Kalabalık alanlarda maske kullanılabilir.

Virüslerin Neden Olduğu Bazı Hastalıklar

Virüslerin neden olduğu hastalıklara viral enfeksiyon denir. Soğuk algınlığı, kızamık, kızamıkçık, suçiçeği, siğil, uçuk, hepatit, üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları, çocuk felci, HIV, HPV, kuduz viral enfeksiyonlar arasında gösterilebilir.

Bazı viral enfeksiyonlar kolayca atlatılabilirken, bazıları çok daha zor iyileşebilirken ölümle de sonuçlanabilir. Virüsler, bakterilerden daha hızlı çoğaldığı ve yayıldığı için mutlaka önlem alınmalıdır.

Yorum bırakın

Please enter your comment!
Please enter your name here