Uzmanlar, virüs salgınına karşı bağışıklık sistemini güçlendirmek için antiviral etkisi bilimsel olarak kanıtlanmış propolisi öneriyor.

Arıların, çeşitli bitkilerin tomurcuk, gövde ve saplarından toplayarak elde ettikleri propolis güçlü antioksidan, antiviral, antifungal ve antimikrobiyal özellikleriyle biliniyor. Biyoteknoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sibel Silici, etkisi bilimsel araştırmalarla ispatlanmış propolisin antimikrobiyal, antiviral, antiinflamatuvar ve antioksidan özellikleri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ifade etti.

Bal, polen ve arı sütü gibi arı ürünlerinin apiterapide kullanıldığı ve insan sağlığına olumlu etkilerinin bulunduğu binlerce yıldır biliniyor. Bu ürünler arasında yer alan antioksidan kapasitesi en yüksek olan propolisin, özellikle bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkileri pek çok bilimsel araştırmaya konu olmuştur.

Coronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle artan virüs tehlikesi, bağışıklık sistemini güçlendirmeyi zorunlu hale getirdi. Bu nedenle antiviral özellikleri bilimsel olarak kanıtlanan propolise olan ilgi de artış gösterdi.

Propolisin sağlık üzerinde birçok olumlu etkisi bulunduğunu anlatan Biyoteknoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sibel Silici,  bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış bu etkilerin başında antimikrobiyal, antiviral, antiinflamatuvar ve antioksidan özellikleri, bağışıklık sistemi üzerindeki olumlu etkisi, cilt hastalıkları ve yaralara karşı iyileştirici, vücudun savunma elemanlarını uyarıcı etkisi olduğunun altını çiziyor.

“Bağışıklığınızı Desteklemek İçin Propolis Kullanın”

Hürriyet’te yer alan habere göre, Prof. Dr. Sibel Silici, propolisin bağışıklık sistemine sağladığı desteğin antimikrobiyal ve antioksidan özelliklerinden kaynaklandığını hatırlatıyor. Propolisi yetişkinlerin, yaşlıların ve dört yaş üzeri çocukların kullanabileceğinin altını çizen Prof. Dr. Silici, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Propolisi bağışıklığınızı desteklemek amacıyla kullanabilirsiniz. Ancak kullandığınız ürünün mutlaka denetlenmiş olduğundan emin olun. Güvenilir markaların ürünlerini tercih edin. Propolis alırken her zaman ürünün ambalaj üzerinde yer alan içeriğini okuyun. Propolis kovandan alındığında içeriğinde balmumu, kalıntı, bulaşanlar, çevresel faktörlere bağlı kirlilikler bulunur ve bu nedenle mutlaka ekstraksiyon işleminden geçirilmesi gerekir.”

Yiyecek ve içeceklerle birlikte tüketebilirsiniz

Prof. Dr. Silici, bu ürünlerin çocuk ve yetişkinlere özel olarak dozları ayarlandığı için damla saymak gerekmediğini ve doğru miktarda kullanılabildiğinin altını çiziyor. Prof. Dr. Silici, propolisin nasıl kullanılacağına dair şu bilgileri veriyor: “Propolisi doğrudan ya da herhangi bir yiyecek ya da içecekle karıştırarak kullanabilirsiniz. Ancak propolisin kendine has özel bir tadı ve kokusu var. Bu tat ve koku tüketimi zorlaştırabiliyor. Propolisi bal, su, meyve suyu, yoğurt, süt gibi yiyecek veya içeceklere ekleyerek daha kolay tüketilebilirsiniz.”

Yorum bırakın

Please enter your comment!
Please enter your name here